Snak

Mere indhold efter annoncen
Bestyrelsen har hele tiden meldt ud, at målet er at konsolidere sig i 1. division, og at de har fokus på at få klubben til at løbe rundt uden salg.

Samtidig har Hammer meldt ud, at man arbejder på at udvide administrationen en anelse, fx skal de have en til at hjælpe Lene med at skrive sponsorater, ligesom der hyres folk ind til boderne.

Bestyrelsen har også tidligere meldt ud, at man vil benytte sig mere af akademi spillere, hvilket oftest er billigere end at skrive kontrakt med nogen udefra.


Hammer har dog også mange gange nævnt, at det er meget svært at få en klub til at løbe rundt i 1. division.

Af det må vi kunne udlede, at der arbejdes hårdt på at reducere lønomkostninger i truppen, samtidig med at der arbejdes intenst på at øge indtægter fra sponsorater og salg til kampe.
Er det nok til at få plus i 1. Div? Aner det ikke.

Målet for oprykning er indenfor de næste tre år, så de må tro på, at vi på den tid kan få en ok økonomi, og opbygget talenter nok til, at vi kan sikre oprykning.
Tidligere bruger hed Wuhaa. 1924.
Hvis Emil, er med i truppen til i morgen.

Så sidder han, maks på bænken tror jeg.

Tænker hverken, at han eller Elfsborg, ser man risikere at han bliver skadet
Men så burde der vel også være muligt med en mere afbalanceret udskiftning i truppen - fremfor nu hvor et halvt hold er skiftet ud - og der ikke umiddelbart står lysende talenter på spring
De viser at spillerne kan komme til Esbjerg hvis de vil ud i verden. God måde at starte.De har jo købt ind til de pladser. Så tager vi et par år inden vi prøver at komme op. Virkeligheds erkendelse , økonomi på plads og så bygge et hold. Tror faktisk de er kloge.
Til jer der snakker om at Ankersen skulle være på vej tilbage, kan I ikke lige linke til disse artikler, har ikke kunne finde en eneste , måske det bare er mig. Så hvor har I denne info fra ?!
Regler er til for at blive brudt. EfB
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Dr. Hansen: Nu får vi så forhåbentlig heller ikke igen et transfervindue som sommeren 2021, hvor vi hentede 30 spillere og kom af med 25! Mange af de spillere vi hentede dengang er jo så dem, der nu har (havde) udløb næste sommer...på én gang.

At Conway fik en hjerneblødning for åben skærm, og lod mange af dem gå gratis, gør det jo heller ikke ligefrem bedre.

https://www.transfermarkt.com/esbjerg-fb/transfers/verein/3426/saison_id/2021
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Kunne Mads Borchers ikke være en fin erstartning i angrebet til at kæmpe for 9´er positionen med Tim Freriks? Han har scoret 9 mål i 15 kampe i den bedste finske række, og han burde falde hurtigt ind i truppen qua hans mange år i akademiet. Hans kontrakt udløber til vinter, så han burde ikke være synderligt dyr heller.

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/generelle/dansker-er-glohed-niveau-til-mere-end-superligaen

https://www.transfermarkt.com/mads-borchers/profil/spieler/515024
Dertil er jeg enig med mange af jer herinde på forummet omkring at en tilgang af Jagvir Singh kunne være interresant som erstatning for Elias Sørensen. Jakob Ankersen ville derimod være en katastrofe signing uden lige.
Jeg vil ikke bedømme vinduet, før det er lukket.
Ankersen ville imo være en dårlig tilgang, ikke fordi jeg har noget imod manden overhovedet, men fordi, med al respekt, han er i sin karrieres efterår.
Vi er gået fra at have et hold, der sagtens kunne ligge lunt i top 6 til at have et hold, der nok skal passe på – og nedrykningskamp kan blive aktuelt, hvis vi får en dårlig stime – til gengæld får vi udviklet unge spillere (FCN startede heller ikke deres tilgang med ubetinget succes).
Med andre ord, hvis vi bare kan blive oppe får vi styrket talenter og holdet som helhed.
Lad os se, om der ikke kommer 1-2 tilgange.
Singh kender jeg kun fra den ene kamp mod os, hvor han spillede fint.
Annonce