Snak

Mere indhold efter annoncen
I takt med at grundspillet nærmer sig sin afslutning, er det for mig blevet helt tydeligt, at Lungi skal vende tilbage til det velkendte 4-3-3 system. Det kan være afgørende for at vi kommer i kvalifikationsspillet.

Jeg er også enig i, at med klubbens ambitioner om at have et stærkt akademi, er det essentielt, at Lungi og hans team begynder at udnytte denne ressource aktivt.
Som Doktoren skriver, bør Lungis evne til at indlemme unge spillere i truppen være en central del af evalueringen af hans arbejde. Hvis EfB investerer så meget i akademiet, skal denne satsning også bære frugt på banen. Det handler også om at udvikle næste generation af spillere, som kan løfte klubben.
Jeg tror at det i den kommende tid er afgørende, at Lungi fokuserer på at finde den rette balance mellem vores nuværende spillere og unge talenter. Ved at fastholde 4-3-3 systemet og give akademispillere chancen, kan vi måske se en mere harmonisk udvikling i truppen og et bedre fundament for fremtiden. Så må oprykningen vente, selvom jeg egentlig havde håbet, at det kunne ske allerede i denne sæson.

Hvis EfB vil være en klub, der investerer i sine unge spillere, er på tide, at denne vision bliver en realitet på banen. Så må vi affinde os med resultaterne i en periode.
Det undrer mig, at Elias Andersen ikke er en del af holdet for tiden. Han bragte noget fart over kanten- hvilket vores hold i den grad mangler. Han scorede ovenikøbet et fremragende mål også
Synes Lausen er dalet i niveau... Og enig, Boldtossen. Det ser ud til, Bjur har talentet, men hold fast hvor har han spillet ringe mod OB og AaB.
Ontrack, helt enig, men jeg tror simpelthen ikke talentet er tilstrækkeligt pt.

Det giver ingen mening at prøve unge af på 1. holdet, hvis de ikke er klar. Som jeg forstår det, er der ikke lige nogen på spring der har potentialet.

Der render en del store talenter rundt på akademiet, men der skal opbygges både muskelmasse, selvtillid og forståelse, inden de bliver "sluppet fri" på den store bane, ellers bliver de simpelthen ædt rå.

De helt unge spillere svinger også meget - det ses også med Elias Andersen - han er i en bølgedal nu, men skal nok vende stærkt tilbage.

De skal nok komme, talenterne fra akademiet, vi skal bare have tålmodighed ....
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
EfB-boldtossen
Det giver ingen mening at prøve unge af på 1. holdet, hvis de ikke er klar. Som jeg forstår det, er der ikke lige nogen på spring der har potentialet.

Men så duer det jo ikke, at man bruger flere penge på akademiet, end på førsteholdet. Man kan ikke udvikle spillere, hvis man ikke tør bruge dem. Når FCN smider en 18 årig spiller ind på holdet, så er jeg også sikker på, at de har en ældre spiller, der her og nu er bedre, men talentudvikling handler jo netop om, at udvikle spillere til fremdtiden.
Der render en del store talenter rundt på akademiet, men der skal opbygges både muskelmasse, selvtillid og forståelse, inden de bliver "sluppet fri" på den store bane, ellers bliver de simpelthen ædt rå.

Den historie blev også fortalt for fem år siden og for to år siden. Sandheden er, at EfB har mere end svært ved at udvikle talenter. Hvis man ikke tør at satse på spillere som Elias Andersen og Baldursson, så skal man overveje om man overhovedet ønsker at drive et akademi.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Womble:

Det kan du have ret i, men de satser jo netop på Elias og Breki? Elias har fået masser af spilletid, og Breki kom ind i pokalkampen?

Der er sikkert gode grunde til at Elias ikke er med pt.

Jeg tror simpelthen at FCNs grundmateriale er bedre. Det er nok heller ikke lige dem vi skal sammenligne os med.

Men du har fuldstændig ret, der skal snart "produceres" nogle 1. holds spillere fra akademiet, hvis det fortsat skal have sin eksistensberettigelse :)
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
EfB Boldtossen
et kan du have ret i, men de satser jo netop på Elias og Breki? Elias har fået masser af spilletid, og Breki kom ind i pokalkampen?

Elias har fået 100 minutter i første division, og 160 i pokalen, mens Baldursson har fået 0 minutter i første division, og 11 minutter i pokalen.
Jeg tror simpelthen at FCNs grundmateriale er bedre. Det er nok heller ikke lige dem vi skal sammenligne os med.

Men der er også den kæmpe forskel, at FCN spiller Superliga, mens EfB spiller første division.

Min pointe er bare at talentudvikling, det kommer ikke uden ofre. Det bliver man nødt til at lære i EfB.
Det ville være rart, hvis klubben turde tale mere ærligt om akademiet. Hvad er status? Hvad er på vej? Hvad gør man for at få flere gode spillere ud af det (for man er vel ikke tilfreds)? Hvorfor fungerer det ikke? Hænger økonomien sammen? Hvad er ambitionerne?

Lige nu ved vi bare, at akademiet er hundedyrt (hvilket dræner budgettet til førsteholdet) og ikke producerer ret meget af værdi.
Spirit of 79

Hammer snakker jo om akademiet i JV’s podcast fra sidste uge
Hammer snakker jo om akademiet i JV’s podcast fra sidste uge


OK, fair nok. Det har jeg misset. Sagde han noget, man kan blive klogere af?
Annonce