Snak

Mere indhold efter annoncen
Sporene skræmmer, hvad angår stærk leder, jvf. Teds tid i klubben, men vi skriver2025, og der er løbet meget vand i åen siden. En helt ny ledelse efter en turbulent tid, der forhåbentligt og sandsynligvis har et andet mind set end tidligere ledelser, der klamrede sig til kammerateri til bevidstløshed.
Jeg formoder de ansvarlige på Gl. Vardevej er så meget klogere i dag, og med en tidssvarende ledelsesstil, der gerne skal bringe klubben videre i positiv retning. Rommedahl lyder til at være et godt bud, så jeg venter spændt på nyt om klubben. Make EfB gret again :):)
Dem man møder over 60 år af fan taler altid bagud. Det gør unge klubber som FCK , BIF og FCM ikke.
Bone

TvL sagde selv op.

Mig bekendt blev han "opfordret" til at smutte. Ønsket var han ihvertfald ikke til sidst.

Selvfølgelig bruger vi meget krudt på det du kalder fortidens synder, netop fordi sporene skræmmer. Det var jo ikke bare den foregående bestyrelse, men mange år tilbage, en ledelseskultur som var så indgroet, at ingen, heller ikke TvL kunne rokke ved det.

Jeg tror selv, at den nye bestyrelse er et helt andet sted, men der sidder altså stadig en del af de gamle betonhoveder rundt omkring i EfB, som sandsynligvis modarbejder enhver form for forandring. Men jeg tror på at det lykkedes denne gang.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Søren Copsø er vidst den eneste tilbage fra den gamle bestyrelse eller tager jeg fejl? Palle Guldager er heldigvis ikke længere en del af bestyrelsen.

Så ham dog stadig rende rundt nede på banen efter en kamp, så hvor meget han reelt er ude er nok tvivlsomt, særligt når man kender EfBs historik med at hænge fast i gamle dage.

Forhåbentligt er det også netop noget som dette Daniel Rommedahl får gjort op med. Ted gjorde jo noget tilsvarende, men blev voldsomt upopulær.
Guldager er en ældre mand som har brugt mange timer i klubben og har svært ved at slippe "rebet". Men det fremtidige EfB er et område det kræver meget mere. Spændende hvad der sker.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er også noget, der hedder situationsfornemmelse. Guldager sidder ikke i bestyrelsen længere og skal derfor ikke nyde særlige privilegier.

Hvorfor skal en gammel hanelefant, der er sovset ind i dårlige sager, rende rundt på banen og mænge sig med spillere og trænere?

Det sender et forkert signal, medmindre det er oprykningskampen i Middelfart du henviser til, for der var der jo masser af mennesker på banen.
Nogle har behov for "lånte fjer" mange griner.
Lasse Vigen har fået fripas til at finde en ny klub. Er godt nok i tvivl om hvilket niveau han har efterhånden. Men han er stadig "kun" 30 år, og har vel egentlig en del gode år i sig endnu.

Han passer vel meget godt på profilen "indpisker", som vafler igennem i tacklingerne og kan gå forrest når det gør ondt. Hvis han da har eller kan finde niveauet.

Tænker ikke han kan tillade sig at sigte højere end 1. div/bund Superliga?

Mig med det generiske navn (Hvorfor kan man ikke ændre det Bold?!) - Stort EfB-hjerte!
Guldager er en ældre mand som har brugt mange timer i klubben og har svært ved at slippe "rebet". Men det fremtidige EfB er et område det kræver meget mere. Spændende hvad der sker.


Så er tiden til "plejehjem" eller ihvertfald at blive væk fra bane mv. Vel inde. Han kunne for min skyld tage copsø med !
Håber du og dine vandrør får ret @Skjold 99, det ville være en stort skridt fremad for klubben (idet jeg formoder at en sådan ansættelse kun ville ske med den rette opbakning).
Pænt nej tak til Vigen herfra.
Så længe Guldager ikke blander sig i ting, der ikke vedrører ham, er der vel ikke noget ondt i, at han bruger sin tid i en klub, han har brugt meget tid og mange kræfter på (uanset udfaldet)? Vi bliver alle ældre og verden ændrer sig hurtigt.
Annonce