Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er jo egentlig lidt bekymrende at se årsrapporter fra de øvrige klubber.

Ved AaB er det tydeligt, at det er voldsomt dyrt med et Superliga setup, hvis man bare spiller én sæson i udenfor Superligaen.

Ved Brøndby er det tydeligt, at det er voldsomt dyrt at spille med i toppen, især hvis man ikke når europæisk gruppespil.

Så er der tilgengæld god læsning i Silkeborg, som har formået at opnå overskud gennem flere år. Jeg tror dog det vender den dag Kent Nielsen stopper.

Der er meget arbejde forude for vores klub for at sikre plus på årsrapporten og en plads i Superligaen.
Tidligere bruger hed Wuhaa. 1924.
Det er jo egentlig lidt bekymrende at se årsrapporter fra de øvrige klubber.


Jeg vil endda sige meget bekymrende!
Det viser, at det er meget svært at fastholde en sund balance mellem udgifter og indtægter for danske fodboldklubber. (Nok fodboldklubber generelt).
Med det "i mente" viser vores ny bestyrelse, at deres beslutning om at vores klub skal agere fornuftigt, er den rigtige.
Ontrack
Med det "i mente" viser vores ny bestyrelse, at deres beslutning om at vores klub skal agere fornuftigt, er den rigtige.

Lad os nu vente og se, om de kan nå i mål. EfB har også et lille Superligasetup med et akademi, som kun Horsens, OB og EfB har uden for Superligaen. Det er enormt dyrt.
@Womble

korrekt, at vi må vente at se om forventningerne indfries.
Det kræver jo, at vi kommer i SL i løbet af den indeværende eller næste sæson, hvis budgettet skal retfærdiggøres.

Jeg vil endda sige meget bekymrende!
Det viser, at det er meget svært at fastholde en sund balance mellem udgifter og indtægter for danske fodboldklubber.


Korrekt, men det skyldes jo blandt andet den ligamodel man har valgt at have i Danmark. Når kun 3-4 hold i hver division er garanteret overlevelse inden sæsonstart føler mange sig "tvunget" til at satse højere end godt er. En stuktur med eksempelvis 16 hold som mødes 2 gange årligt ville give flere klubber for at opbygge noget mere langsigtet. Det ville også give muligheden for flere talenter for at teste/udvikle sig selv imod de bedste.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er altså også forskel på at øge indtægterne, og dermed undgå underskud, og så have nogen der efterfølgende bare dækker hullet.

Det bliver spændende at se hvordan EfB vil øge indtægterne, for det skal til, hvis drømmen om Superliga skal have gang på jord.


I AaBs nuværende regnskab, kan man se vi hiver sponsorindtægter i cirka samme niveau som Viborg og Sønderjyske - omkring 30 mio - hvilket er under halvdelen af fx AGF. Det beløb er ikke steget, selvom vi hev Viborgs ansvarlige for partnerskaber ind som direktør, med det fokus at øge indtægterne vha hans kompetencer indenfor feltet. Jeg siger ikke vi har nået vores max med de 30 mio, men det er urealistisk at vi nærmer os AGF, så tænker det er i det leje EfB også kan forvente - med mindre I har et erhvervsliv markant større end Aalborg og omegn - hvad jeg ærlig talt ikke ved om I har. Det jeg derimod ved at I har, er det samme som os, nemlig succesfulde håndbold og ishockeyklubber at konkurrere imod...
Tak for info @AaBager ...
AaB er en klub vi på mange måder kan sammenligne os med, så det er bestemt bekymrende at se jeres regnskab.
Øjensynligt kræver det en del nytænkning og innovation, at få en SL-klub til at løbe rundt – noget, traditionsklubberne ikke har været alt for gode til, vi kan lære af fx Silkeborg og FCN.
En udvidet SL med fx 16 hold (som foreslået) ville imod også give mulighed for at etablere en mere sund forretning.
Penge udefra kommer altid med en pris, så spørgsmålet er, om man er villig til at betale den pris (som regel indflydelse) og om man overhovedet er i stand til at vurdere om en investor er lødig? ( Vi var flere, der blev narret af PMG´s fine historik)
Fint indlæg AaBbager

Forskellen på AaB og EfB lige nu er vel også, at AaB har en ejerkreds, der har investeret i blandt andet akademiet, og derfor skal resultatet ses i det lys. Siden regnskabet er afsluttet, har AaB desuden solgt spillere for cirka 45 millioner kroner, og derfor er resultatet ikke livstruende, som det ville være i EfB.

Jeg er bekymret for EfB, fordi bestyrelsen i mine øjne og øre, har været ret hurtige til at forlade tanken om, at EfB skal have det hold byen vil betale for, og erstattet det med at klubben skal gå i nul gennem udvidelse af forretningen ved hjælp af flere sponsorer og flere fans på stadion. Det er ikke en nem øvelse, og slet ikke når man har skåret førsteholdstruppen ind til benet.
Her vil jeg lige tilføje, at selvom vi har solgt 2 spillere for 45 mio, forventer vi stadig et resultat mellem 0 og -10 mio.

Vi formår altså stadig ikke at tjene penge, selvom vores trup er en samling af unge lykkeriddere hentet ind på fri transfer, egne unge og Mathias Jørgensen.

Så skynd jer at få det akademi til at fungere, så I kan få solgt spillere :-)

...hvilket ikke føles så fedt igen, når det er af nødvendighed, for det er svært at spille med hvor det er sjovt, når de bedste spillere skiftes ud fra sæson til sæson, bare for at overleve.
@Womble
Mit skrækscenarie ville være en uprøvet tidligere EfB spiller, der skulle stå i lære ved NES og Lungi.


Tror du vores nye direktør vil gå den vej da?
Annonce