Snak

Mere indhold efter annoncen
Bold224262
Fremragende indlæg hele vejen igennem.

Min udlægning af det her er, at det er EfB-bias - altså favorisering af egne spillere, trænere mv. - der gør, at vi ikke kommer videre. Det er åbenbart en kvalitet i sig selv, at have et tilhørsforhold til klubben i forvejen. Det er amatøragtigt, det der foregår, og man er ved at forspilde al momentum, fordi det er vigtigere, at det er gode gamle EfB´ere, der skal være ombord end det er at skabe resultater.

Det kaldes også nepotisme, og det skal det nye EfB virkelig passe på med, for det kommer hurtigt til at ligne det gamle EfB,vog så er vi tilbage ved amatørismen, som du også selv skriver.
Ja, jeg ville ønske, det ikke var nødvendigt at påpege, men der skal altså virkeligt andre boller på suppen. Det er som om nogle af klubbens ansatte lever i deres egen lille osteklokke.

Hvis jeg var træner for et hold i 1. division ville jeg bruge rigtig meget tid på at kigge på spilleremner, det virker ikke til, at vi overhovedet har prioriteret det.

En spiller som Frederik Rieper burde vi også kunne have hentet - nu er han anfører i Fredericia - og har gjort en stor forskel der - mens vi har store udfordringer i vores midterforsvar. Potentialet har man kunnet set begge år, hvor vi mødte Aarhus Fremad i 2. division.

Jeg tror ikke, de kan tilbyde en højere løn, end vi kan, men han kan måske lidt lettere blive boende i Aarhus selvfølgelig.
Jeg fortryder nu, at jeg gættede at Esbjerg fB ville vinde hele to gange i slutspillet.. Vi skal være heldige hvis får point i de resterende kampe.
Det kaldes også nepotisme, og det skal det nye EfB virkelig passe på med, for det kommer hurtigt til at ligne det gamle EfB,vog så er vi tilbage ved amatørismen, som du også selv skriver.


Det foregår stadig i klubben også i ungdomsafdelingen. Tør de lave et clean cut og fjerne de ansatte som meler deres (eller familiers / venners) egen kage.
Ole Bruun er til tider en lidt sjov fætter.
JV har en overskrift efter kampen mod Fredericia, der hedder "Femte nederlag i træk på hjemmebane: Nedturen bør få konsekvenser"

Når man så læser artiklen, så står der intet om, hvilke konsekvenser Ole Bruun mener nedturen bør få.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Virkelig godt indlæg @Bold224262: det rammer hovedet på sømmet.
Ole Brunn er bange for vennerne så derfor lader han stå åben hvem der skal havde tak for denne gang. En meget stærk sport chef og Agerholm og så farvel til EfB klanen.
EfB kommer ALDRIG til at rykke sig, hvis ikke der kommer dygtigere mennesker ind i den sportslige sektor.

Enig. Det er nu oplagt at Enevoldsen/bestyrelsen fejlede da det havde satset på Lungi og NES. Agerholm har ikke bevist noget endnu (han er dog kommet med et par, efter min mening, bekymrede udtalelser om at vi har sportslige kompetencer i klubben, kan klare det næste transfervindue uden sportschef, at analytiker kan ansættes før sportschefen, at vi skal spille for resultat til den sidste kamp frem for forberedelse til den næste sæson).
Jeg venter spændt på handling. Og det må ikke vente, for vi har snart ingen tilskuere tilbage.
Hvor mange tilskuere var ude at støtte lungis korstog igår ?
Godt 2200.
Annonce