Jeg aner ikke om Retov har de nødvendige kompetencer ift en sportsdirektør rolle. Men der må meget gerne snart ske noget.
Og det er ikke kun fordi vi som fans higer efter nyheder. De kan jo ikke trække den meget længere hvis de ønsker at forberede sig bedst muligt til den kommende sæson. En sæson der bliver ekstremt vigtig på mange måder, særligt hvis vi skal spille med om oprykning som Enevoldsen jo meldte ud.
Det sagt, det kommer vi ikke til med den nuværende trup, det har jeg meget svært ved at se skulle være realistisk. Ergo har en kommende sportschef et kæmpe arbejde foran sig, derfor kan det kun gå for langsomt med at få vedkommende på plads. Lungi og trænerteamet skal jo også kigges efter i sømmene.
Jo længere det trækker ud jo mindre forberedelsestid er der bare i sidste ende.