Snak

Mere indhold efter annoncen
Som jeg forstår det blev Møller kasseret i EfBs ungdomsafdeling?

Det er helt korrekt forstået.


Det er så væsentligt mere til den historie end som så - måske manden er blevet mere seriøst med årene - EFB var vist ikke i tvivl om talentet men ........
:Womble
Men det er totalt latterligt, at du forsøger at give akademiet ros for at en spiller, der er blevet kasseret hos os, gør det godt i Kolding

Svar på følgende spørgsmål, hvem har lært knægten at spille fodbold.

Det paradoksale er så, at der jo ikke er penge til at sætte en trup sammen, der kan spille med om oprykning, fordi akademiet jo tager en stor del af indtægterne, så der ikke er råd til et førstehold, der kan spille med om oprykning, og dermed komme i Superligaen.

Som EfB-Boldtossen er inde på, så forholder du dig allerede negativt til kommende sæson, til trods for at den nuværende trup er meget ung + Vi har fået det sportslige setup på plads med to nøglepersoner.

:Bold224262
Ved du med sikkerhed, at strategien ikke er at gøre spilleren klar til 1.divisionsfodbold, inden man kaster dem for løverne med det samme?
Det kan være aftalen med Lucena, Breki & Blicher, er at de langsomt bliver en del af truppen og gjort klar til fx. næste sæson?

:RomantiskPragmatiker
Jeg forstår hvad du skriver.
Debatten har, fra min side, ikke ikke handlet om, at vi ikke er ligeså gode som de bedste akademier i DK.
Den har handlet om en påstand: Esbjerg har ikke lavet nævneværdige talenter siden Dreyer
I debatten har jeg stadig til gode, at blive klogere på, hvad forudsætter at være et nævneværdigt talent, skal alle talenter som minimum være ligeså gode som Dreyer, ellers er de fyld eller hvordan?
Samtidig har jeg forholdt mig til de talenter som vi har produceret og der kan nævnes en del.
Der er også kæmpe forskel på, at se akademiet fra det organisatoriske, strategiske, cheftræneren & sportchefens synspunkt, kontra hvad talenterne har i deres værktøjskasse.
Hvis en spiller kun har spillet ungdomsfodbold i EfB og han bliver vægtet for let, så kan det være en god eller dårlig vurdering fra EfB´s side.
Men han har lært at spille fodbold i EfB, om han så får succes i en anden klub eller ej er da underordnet.

Når vi taler om at nogle talenter bliver taget af andre akademier fx. FCM´s.
Så må det være fordi, at FCM ser noget potentiale i den spiller, men hvem har givet spilleren de evner og kompetencer i første omgang?

Hvis vi så tager udgangspunkt i, at EfB ikke har set de helt store talenter oppe omkring førsteholdet og dermed også salg af disse.
Det kan vel netop skyldes, at de bedste er hoppet andre steder hen, qua det du bl.a. selv nævner, at EfB ikke har været sportsligt interessant eller haft økonomien.
Hvis EfB så ikke har ville satse på dem, så er det stadig ikke skylden vi skal lægge hos akademiet - Men derimod dem som træffer beslutningen om at de skal væk.
Edit: Ikke

Det er så væsentligt mere til den historie end som så - måske manden er blevet mere seriøst med årene - EFB var vist ikke i tvivl om talentet men ........


Var det ikke også dig som var nedladende overfor en u15 spiller der havde valgt fcm over EfB 😅
➕💸➖
Var det ikke også dig som var nedladende overfor en u15 spiller der havde valgt fcm over EfB 😅


Det var så ikke mig
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er med på at EfBs akademi ikke rangerer højest i Danmark, det er i øvrigt FCKs der ligger der.

Det betyder dog ikke, at man så bare lå give op. FCK er ikke startet bedst, og det bedste eksempel må være FCM, som har bygget alt op over de sidste 20-30 år. Kan de gøre det fra bunden af, så kan vi også med det fundament klubber har nu. Spørgsmålet er bare hvor længe der skal gå før vi er konkurrencedygtige med de bedste.
Tidligere bruger hed Wuhaa. 1924.
Bold2240..

Det er ikke fordi, jeg gerne vil have ret, men det mener jeg altså ikke han har udtalt.


Jeg har selv hørt ham sige det 2 gange - den ene var på sæsonkortholdermødet i marts. Men han kan jo have skiftet menjng :)
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
@Æsbjerg

Ved du med sikkerhed, at strategien ikke er at gøre spilleren klar til 1.divisionsfodbold, inden man kaster dem for løverne med det samme?
Det kan være aftalen med Lucena, Breki & Blicher, er at de langsomt bliver en del af truppen og gjort klar til fx. næste sæson?


Nej ved du? Hvis man er et talent, som klubben mener har en fremtid på førsteholdet - og man er en fast del af førsteholdstruppen - så er det da påfaldende, at man ingen minutter spiler. Lucena har selvfølgelig spillet lidt.

Man udvikler sig ved at spille. Ikke ved at sidde på bænken.

Og der jo ikke tale om, at hele U19-holdet skal spille, men om, at unge man satser på, og har bundet på længere kontrakter, rent faktisk får nogle indhop.

@Wuhaa

Ja, vi kan bygge det op fra bunden - i hvert fald i teorien. Min pointe er bare, at man bliver nødt til at tage det et skridt af gangen. Det første - og mest åbenlyse - skridt må være, at vi rykker op i superligaen.

Og så skal man jo også lige have med, at FCM har haft dygtige investorer med, som har taget dem til toppen af dansk fodbold.

Det vil vi ikke i EfB. Vi har valgt en model, hvor man kan være investor, men ikke få bestemmende indflydelse. Det er der fordele og ulemper ved. Ulempen er formentlig, at det så er vanskeligt at få signifikante beløb ind (vil jeg tro).

@boldtosse

Okay det er sgu alligevel ret vildt, hvis Enevoldsen har fortalt, at klubben kører med overskud et sted og så udtaler noget andet i avisen og på klubbens egen hjemmeside.
Kunne per Frandsen ik være et tema for jer??
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
:Bold224262

Jeg ved det ikke, derfor udtaler jeg mig heller ikke om det.

Jeg synes det er en fair pointe du har, og jeg er faktisk enig, specielt med fokus på oprykningsspillet.
Men vi ved reelt set ikke om planen er, at de spiller fra start i den kommende sæson.
Annonce