Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er naturligvis enig i, EFB er en langt større klub end Hillerød Fodbold , både i historik og faciliteter. Vi har, som @Æsbjærg og @bold beskriver, en fortid som topklub i dansk fodbold, et akademi med betydeligt potentiale og de ideelle rammer for en professionel fodboldklub. Hillerød Fodbold har ikke samme meritter eller infrastruktur, men har alligevel formået at etablere sig i NordicBet Ligaen med et beskedent budget og en stærk kultur.

Alligevel er opgaven for den kommende EFB-træner grundlæggende den samme som den, Christian Lønstrup står overfor i Hillerød: at bringe et hold fra midten af 1. division hele vejen til Superligaen – med begrænsede ressourcer.

Derfor tror jeg ikke nødvendigvis, at Lønstrup finder EFB markant mere attraktivt end sin nuværende stilling. Han har netop forlænget sin kontrakt med Hillerød til 2028, hvilket tyder på, at han ser store udviklingsmuligheder dér – både personligt og sportsligt

Det, EFB kan tilbyde, som Hillerød ikke kan i samme grad, er dog værd at nævne: et veletableret akademi, der kan levere unge talenter til førsteholdet, samt et mere professionelt setup omkring holdet – både på og uden for banen.

Men kerneopgaven er stadig den samme: at løfte et midterhold i 1. division op til Superligaen.
Det, EFB kan tilbyde, som Hillerød ikke kan i samme grad, er dog værd at nævne: et veletableret akademi, der kan levere unge talenter til førsteholdet, samt et mere professionelt setup omkring holdet – både på og uden for banen.

Men kerneopgaven er stadig den samme: at løfte et midterhold i 1. division op til Superligaen.


Meget uenig - der er en verden til forskel økonomisk på de to klubber - sponsorer og tilskuere osv.

Du kan slet ikke sammenligne de 2 klubber - det er 2 forskellige verdener
@bold 224046
Selvom EFB er en større klub med langt flere ressourcer, har Hillerød gjort betydelige fremskridt i at opgradere deres faciliteter, sikre økonomisk stabilitet og fokusere på talentudvikling. Disse initiativer gør, at det er muligt at sammenligne de to klubber på flere områder. Det er derfor ikke urimeligt at sammenligne EFB og Hillerød, især når man ser på deres nuværende situation og fremtidige ambitioner.
Jeg er enig med Ontrack i, at opgaven i princippet er den samme - vi skal have meget ud af lidt - bare med lidt forskellige udgangspunkter.

Jeg tror ikke Lønstrup er aktuel i EfB. Desværre.
Jeg ser ikke at opgaven er den samme i de to klubber.
Jeg tror ikke at det ligger i en plan i Hillerød, om at kæmpe med om oprykning til Superligaen på sigt.

Forudsætningerne og presset i de to klubber er også langt fra det samme.
Der vil være en sandsynlighed for, at Lønstrup ville blive fyret herovre, hvis ikke vi opnår en placering i Top-6, hvor han måske ikke engang vil blive fyret i Hillerød, hvis de rykkede ned.
Samtidig kan det være, at det tiltaler Lønstrup mere, at være i en mindre klub med færre midler.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu antager jeg, at man ønsker at investere i en god træner, og at lønnen derfor ikke er helt ringe. og med det potentiale der er i EfB, så ser jeg, at man går efter en bedre træner end Lønstrup. En med erfaring fra noget større, en Kent Nielsen type.

Jeg har ikke et navn, men skal det være em der lam tage EfB til det næste niveau, så mener jeg, at det bedste vil være en der har været med der.

edit: Det lyder som om, at jeg kun ønsker en ældre træner. Det er ikke tilfældet. Jeg ser også gerne en ambitiøs ung træner, men det skal være en, som har været med til noget meget større, og som kan tage den erfaring med til EfB.
Tidligere bruger hed Wuhaa. 1924.
Bedre træner end Lønstrup ?? Så kan vi da virkeligt læne os tilbage og glæde os !
Over 250 kampe for FCK, nogle få U21 landskampe og en periode i Cagliari. Træner siden 2005 - dog ikke på højt plan, men trods alt med en oprykning til SL med Helsingør FC.
Jeg er ikke specielt for eller imod ham, men har svært ved at forestille mig et bedre emne til EFB.
Det er spændende hvor længe der skal diskuteres træner før klubben får meldt noget ud om den post.

Personligt krydser jeg fingre for at vores kommende træner primært bliver hentet for vedkommendes meritter indenfor den spillestil som praktiseres i klubben, så det er træneren der passer til truppen og ikke det omvendte som skal justeres.
Nu antager jeg, at man ønsker at investere i en god træner, og at lønnen derfor ikke er helt ringe. og med det potentiale der er i EfB, så ser jeg, at man går efter en bedre træner end Lønstrup. En med erfaring fra noget større, en Kent Nielsen type.

Så tror jeg du bliver slemt skuffet.

Jeg har hele tiden haft en fornemmelse af, at vi får en træner, der ikke er specielt kendt. Det kunne sagtens blive en træner, fra den næstbedste række i Norge, eller en træner, der i øjeblikket er assistenttræner, eller måske endda akademitræner i en lidt større klub.

Som jeg læser EfB, så kommer der ikke en Zorniger eller David Nielsen type ind af døren (ved godt de begge er i arbejde). Jeg tror heller ikke på Riddersholm, selvom det kunne være fedt.

Skulle det blive en lidt kendt træner, så kunne jeg sagtens se Søren Krogh, der lige er blevet sagt op i OB.

Jeg tror simpelthen ikke, at store egoer som Riddersholm, David Nielsen, Peter Sørensen med flere passer ind i EfB.
Jeg er en af dem der gerne vil have de skynder sig.

Men tænk lige over hvor vigtigt lige præcis denne ansættelse er.

Der er ny direktør. Ny sportschef. De skal virkelig ramme plet første gang for at undgå at vi fans kommer med høtyvene .. det skal ikke være en Hyballa som havde ideerne rent taktisk med sig men mandskabs pleje var et fremmedord.. det skal ikke være en Roland vrabec , som jagtede unge damer i Esbjerg by , mere end han jagtede point for EfB. En Lars Olsen type skal det heller ikke være. End ældre mand som havde mistet sit touch med hvordan fodbold i Danmark fungerede - fra pålidelig kilde foretrak han et eller to glas rødvin på kontoret, mere end reelt trænerarbejde.. det skal ikke være en indefra som godt nok kender klubben , men som har en begrænset værktøjskasse til det step vi skal til at tage nu... I teorien kunne vi godt have en dygtig træner internt. Det var ikke nuværende ledelse der hverken fyrede Lars Vind (som jeg ikke kender personligt men som jeg kun har hørt godt om i mine mange år som fan) eller dem som ansatte lungi (som man må formode var den bedste kandidat internt iflg den gamle ledelse)

Så denne ansættelse er virkelig vigtig for fremtiden i EfB. Vigtig for den nye ledelse bliver taget sådan for alvor rigtigt godt imod.

For mig behøver der ikke være at vi rykker op i næste sæson. Jeg vil bare se at træneren følger planen/ konceptet. At træneren bruger de unge. Får udviklet talenter. Og får brugt den spillestil som klubben ønsker , med en plan b til de kampe hvor man ikke bare kan fortsætte i blinde (som i den famøse ob kamp).

Lønstrup kunne være et godt bud. Han har prøvet noget lignende. Men er i er spændende projekt. Det der kunne tiltale ham er at efbs projekt nu er at komme op på næste hylde . Men er det måske drømmen med Hillerød også ? På sigt....


Jeg har ikke rigtig andre bud desværre. Tror det bliver en vi ikke som sådan kender måske ? Men det gør mig ikke noget så længe vedkommende er kompetent og kan vise vejen for "det nye EfB"
Annonce