Snak

Mere indhold efter annoncen
https://feedball.dk/tidligere-efb-ejer-faengslet-belgien-kraever-udlevering/

Vores gode ven Paul ConMAN er "overraskende" nok blevet fængslet i Spanien, da Belgien ønsker ham udleveret grundet mistanke om svindel i Oostende.
⚽⬆️ 𝗟𝗜𝗩𝗘 𝗡𝗬𝗛𝗘𝗗𝗘𝗥 𝗢𝗠 𝗗𝗜𝗡 𝗞𝗟𝗨𝗕 𝗙𝗥𝗔 𝟭𝟬𝟬+ 𝗠𝗘𝗗𝗜𝗘𝗥
Hvis det betyder udvikling af truppen og underholdende fodbold, så er jeg fint tilfreds med top 6.
Selvfølgelig ser jeg os gerne være en kandidat til top 2, men jeg er indstillet på, at vi har en endnu yngre trup i år, og at det må betyde et fokus på udvikling.
Tidligere bruger hed Wuhaa. 1924.

Jeg forstår ikke kritikken. De sidste år med seneste træner har været flot og prangende fodbold. Har været lækkert at se en træner med vildskab i øjnene som ligner en der vil "dø for klubben".

Underholdningen har været i top. Og målsætningen er nået hvert år. Forestil jer lige. At allerede ved vinterpausen var målsætningen nærmest allerede i hus. Den motiverende træner kørte dermed i seneste halvår målsætningen i hus sikkert og med sprudlende fodbold . Sjældent har jeg set så meget energi. Også lækkert med en træner som har været omstillingsparat. Og som i medierne aldrig udleverede spillerne.

Spændende om San kan nå vores alle sammens yndlings træner. Det bliver svært at overgå eller bare at nå op på siden af vores seneste træner.
Han opfyldte alle målsætninger hver sæson. Med bravour.


Elsker din humor 😀
Mig med det generiske navn (Hvorfor kan man ikke ændre det Bold?!) - Stort EfB-hjerte!
Kompliment 4f for dit subtile angreb på din yndlingsaversion. Det er sådan man omgås "selvsanktionering".
Jeg troede ellers, at den kroniske vrede nu var flyttet over til NES og Ankersen, men så laver du en genistreg.
I øvrigt forstår jeg, at manglende egenobservationer var problematisk i forbindelse med kontrakterne med hhv. Fellah og Nordvik, hvor jeg erindrer at førstnævnte faktisk var en ret så kompetent spiller, mens jeg - må jeg tilstå - fuldstændig har glemt sidstnævnte, som dog spillede en del kampe for EfB.
Men hvad jeg ikke helt forstår, ja det er, hvilken sammenhæng der er mellem manglende scouting og en administrativ lapsus.
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
Men hvad jeg ikke helt forstår, ja det er, hvilken sammenhæng der er mellem manglende scouting og en administrativ lapsus


Der er nok overhovedet ingen sammenhæng! - ud over, at fænomenet "sjusk", som måske forekom i hyppigere omfang end nu, (håber vi alle), er den umiddelbare forklaring på, at begge dele gik lidt galt...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bode
I øvrigt forstår jeg, at manglende egenobservationer var problematisk i forbindelse med kontrakterne med hhv. Fellah og Nordvik, hvor jeg erindrer at førstnævnte faktisk var en ret så kompetent spiller, mens jeg - må jeg tilstå - fuldstændig har glemt sidstnævnte, som dog spillede en del kampe for EfB.

Bode du husker forkert vedrørende Fellah. Han var netop et fejlcast. I Vålerenga spillede han klassisk 10er, men EfB hentede ham ind til et system, hvor man spillede uden 10er, og derfor havnede han ude på wingen.
Hvis du husker Fellah, så var han en meget lille tæt fyr, med en fantastisk teknik, men ingen fart. Han gjorde det ok, når EfB mødte bundhold, men blev ofte også udstillet mod de bedre hold, på grund af manglende fart.

3 mål og 8 assist i 56 superliga kampe fortæller meget godt, at han ikke blev nogen succes i EfB. Han skiftede til FCN, hvor han blev marginalspiller, inden han vendte hjem til Norge.

Nordvik var en del af et meget ustabilt forsvar, og var desuden en del skadet.

Grunden til, at det blev en ting i medierne dengang, var forøvrigt, at i en tid, hvor de første Superligaklubber begyndte at bruge data og alle stort set også var begyndt, at have fuldtidsansatte scouts, så havde EfB ikke engang en sportschef, og måden man hentede spillere på, virkede komisk gammeldags, og tilfældig.
Grunden til, at det blev en ting i medierne dengang, var forøvrigt, at i en tid, hvor de første Superligaklubber begyndte at bruge data og alle stort set også var begyndt, at have fuldtidsansatte scouts, så havde EfB ikke engang en sportschef, og måden man hentede spillere på, virkede komisk gammeldags, og tilfældig.



Ja det var vel i den periode at man prøvede at gemme hvad nes egentlig lavede i klubben. Ingen vidste det officielt. Men uofficielt vidste alle det
Kan Vejle kampen ses på skærm.?
Vildt hvor få rygter eller historier, der cirkuler lige nu. På sin vis er det sundt, at der er kommet vandtætte skotter, men samtidig også lidt kedeligt og skaber ikke den store hype.

Selvom jeg godt nok snart savner lidt nyt på spillerfronten, hæfter jeg mig ved, at Breums gamle klub lige nu imponerer og fører den norske liga. Det må trods alt borge for, at Breum var med til at udføre et godt arbejde deroppe sammen med deres sportschef. Krydser fingre for, at han snart hiver et par kaniner op af hatten..:
Gerne hurtige kaniner.
Hurtighed er vejen frem.
Så det ved U.21 EM .
Fart og smart.
Annonce