Snak

Mere indhold efter annoncen
:Abc321
Jeg forholder mig til nutiden

Så forhold dig til, at transfervinduet er åbent i nutiden :)
Der kan man tale om en pil, der peger hen mod muligheder for at forstærke holdet.

Tak for info om prøvespillerne, Mark Ugboh og Christian Jørgensen, begge i en alder, hvor vi kan udvikle, så det lyder interessant.
Jeg er ret sikker på, at man henter 1-2 spillere endnu, der kan gå ind i startopstillingen.
Æsbjeg
Så forhold dig til, at transfervinduet er åbent i nutiden :)
Der kan man tale om en pil, der peger hen mod muligheder for at forstærke holdet.

Du har ret i, at der sagtens kan nå, at hentes spillere endnu, hvilket også er sandt.

Men jeg hæfter mig ved, at flere siger at transfervinduet er åbent længe endnu, hvilket også er sandt, da det først lukker 1. September.

Der er dog en anden dato, som jeg finder langt mere vigtig. Nemlig 20. Juli.

Her begynder holdene, at spille om point, og her er sagen jo den, at EfB står langt dårligere stillet end vi gjorde i foråret.

Der kan heldigvis nå at komme forstærkninger, men selvfølgelig bliver vi som fans bekymrede.
Der er dog en anden dato, som jeg finder langt mere vigtig. Nemlig 20. Juli.
Her begynder holdene, at spille om point, og her er sagen jo den, at EfB står langt dårligere stillet end vi gjorde i foråret.


Kloge ord, selvom de måske for nogen synes åbenlyse, selvfølgelige.
De nytter sku ikke at sætte 15 point til i de første 5-7 kampe....
- vi må håbe, at San vurderer, at nuværende trup er solid nok til at høste point fra starten.
Så forhold dig til, at transfervinduet er åbent i nutiden :)
Der kan man tale om en pil, der peger hen mod muligheder for at forstærke holdet.

Sorry, men Jeg vil ikke konkurrere med dig i ordkløveri.

Jeg forholder mig til realiteten. EfB er lige nu et midterhold (måske er jeg for optimistisk?) i 1.division med meget begrænset spillerbudget og svækket 10 dage inden sæsonstart. Og vi ved realistisk set ikke en skid om hvor “pillen peger”. Det kan både være at flere profiler er lige på trapperne og at “nettolisten” er blevet smidt ud i skraldespand og vi hører snart at Lange vil erstatte Freriks.
Jeg ved kun sikket at jeg er på BWA den 20.07 😊
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis Freriks smutter, så kommer vi til at mangle 15-20 mål.

Jeg ser ingen i truppen kunne erstatte det, heller ikke delt mellem sig.

Vi skal lave 50 mål i næste sæson. Hvem skal lave dem? Ankersen laver vel 5 på en god sæson, from og bjur kan nok lave 12-15 mellem sig. Lucena kan måske lave 4. Lausen er god for 5-8.

Så mangler der 12.
Det er sandt, at holdet er svækket ved afgangen af Bourhane, Beck og Montano.

Det er muligt at den ene back er dækket ind, eller måske endda styrket ved tilgangen af Sand.

Det må formodes, at alle spillerne er blevet bedre ovenpå den opnåede erfaring fra sidste sæson og gennem deres træning.

Det er også muligt, at San kan få så meget ekstra ud af truppen, at den i realiteten er lige så god, hvis ikke bedre, end den vi havde sidste sæson.

Det er desværre svært at vurdere ud fra træningskampene.

Pt. Kan jeg ikke andet end vurdere, at truppen er til 5.-7. Pladsen.

Hvis San er lige så dygtig, som jeg håber han er, og hvis vi bare får 1-2 gode tilføjelser, så kan jeg godt se os være sikre 4.-6. plads.

Er San meget bedre end formodet og virkelig forløser en masse spillere, så tænker jeg vi kan opnå 3.-5. Pladsen.

Top 2 kan jeg kun se os opnå, hvis San er genial, vi henter 2-3 rigtig gode startere og en af favoritterne er i dårlige stand end ventet (Horsens og AaB??)
Tidligere bruger hed Wuhaa. 1924.
:Womble
Jeg synes du har en valid pointe i, som du før har skrevet, at 1/3 af grundspillet vil være spillet, når transfervinduet lukker.
Det kom egentlig bag på mig, da jeg lige tænkte over det, så selvfølgelig skal det være med i ligningen i forbindelse med transferaktivtitet.
Dog er transfervinduet ens for alle, så hvordan holdene ser ud nu, kan vi ret beset ikke bruge til noget, når vi snakker om sæsonmål m.m, da der med 99.99% sandsynlighed kommer til at være klubber der foretager ændringer omkring deres førstehold.
Samtidig ved man aldrig 100%, hvad sæsonen viser.
Der er spillere vi ikke har hørt om før, som brager igennem, måske endda vores egne talenter, hvem ved?
Men på papiret er vi svækket, om vi er det i praksis, når vi at rette op på det eller er de andre klubber svækket endnu mere end vi er, finder vi først ud af senere hen.
:Abc321
Jeg forholder mig til realiteten. EfB er lige nu et midterhold (måske er jeg for optimistisk?) i 1.division med meget begrænset spillerbudget og svækket 10 dage inden sæsonstart. Og vi ved realistisk set ikke en skid om hvor “pillen peger”.

Hvis du mener med, at du forholder dig til realiteten om, at EfB er et midterhold ved at kigge på stillingen pt. så har du ret.
Men ingen kampe er blevet spillet endnu, så hvad bygger du din påstand på, om at EfB er et midterhold?
Der hersker også for meget navlepilleri, da du (Og andre i samme båd) kun forholder dig til EfB´s trup. Der er 11 andre hold i rækken, men deres trupper og transferaktiviteter er ikke relevante i det større billede eller hvordan?
Samtidig så nævner du også, at ingen af os ved realistisk set, hvor pilen peger hen, mens du selv påstår at pilen ikke peger et positivt sted hen? Hvilket vel betyder, at du er den eneste der ved det?
Der er intet ordkløveri i det jeg skriver, jeg er bare nysgerrig på at høre dine (og andres) tanker om, hvorfor vi ikke er et Top-6 hold mere, og hvordan I kommer frem til den konklusion.
Hvis jeg ikke er enig i det jeg læser eller synes at det ingen mening giver, så udfordrer jeg bare de påstande. Men det hjælper ikke på det, at skrive du forholder dig til realiteterne, samtidig med at du skriver at ingen af os realistisk set kan sige noget om det. Du modsiger dermed dig selv.
Fin analyse @Wuhaa, som jeg langt hen ad vejen er enig i.
Man kan så stille sig selv spørgsmålet, hvor meget skal man investere for at ændre prognosen fra "5-7" til "3-5", ift. at fokusere på at udvikle og opbygge et stærkt fundament, hvorefter man satser på det forjættende "1-2".
Mange hold, herunder også Hillerød, ser ud til at satse på at komme stærkt fra start, hvorimod EfB ikke har meldt nogen klar ambition ud for næste sæson (hvis man ser bort fra Enevoldsens tidligere udtalelser), udover at styrke de spillere, vi har, og optimere deres roller på banen handler det om hvilket økonomisk fundament, man kan sikre, og hvilke spillere, man kan tiltrække – hvilket jeg formoder er et større puslespil – så SL og den slags er helt sikkert en langsigtet (mit gæt omkring 3 år) plan.
Annonce