Esbjergaway:
Som jeg hører det har vi fået mellem 5-5,5 plus en million i bonus der er realistisk, plus 15 procent videresalg.
Og ab har eftersigende også 15 procent i videresalg.
Hvis det er korrekt, så er det da en OK handel – det vil også motivere AB for at sælge til os igen, det virker til at de har talent for at finde gode spillere.
Og ja, for nogle år siden var vi klart over Viborg i klubhierarkiet, men nu er det altså omvendt – og det kræver intelligent udvikling over år at ændre dette.
Freriks er vel stadig lidt af en lottokupon med sin alder og manglende sæsoner med succes – nu har vi scoret millioner på den gode sæson med chancen for at få flere penge i kassen, hvis – og det er altså stadig et ret stort hvis – han kan brillere på SL-niveau eller endnu højere, så nu sidder Viborg med hele risikoen samtidig med at vi stadig får gode procenter af en eventuel gevinst i form af videresalg.
Jeg kan sagtens tage fejl, men jeg er også ret sikker på at der kommer forstærkning i denne uge (allersenest næste uge) med de udmeldinger, vi har fået.