Snak

Mere indhold efter annoncen
@Æsbjerg

Selvfølgelig er han bedøvende ligeglad. Manden er forretningsmand og har ret beset forvandlet FCM.

Pointen er bare at man skal kende værdien af sit produkt.
Produktet havde i dette tilfælde ingen interesse i at opretholde en negativ attitude - så ville HAN være blevet værdiløs.

Det er ren business og jeg er mindblown over prisen (såfremt den holder)
De er i gang med at skynde sig langsomt, det kan alle vel se? ;-)
Nu har vi fansene, app, pølser og sandwich på plads. Nu skal der altså fokuseres på det sportslige.


Hov Hov. Appen har jeg ikke endnu da. Det er åbenbart kun for dem med samme styresystem som ledelsen på bwa ;) de har skrevet flere gange at man ikke skal vente længe... Men hvis det er samme hastighed som med det sportslige. Så udelukkes Android brugerne nok fra fælleskabet i en rum tid 🤣
Officielle kilder nævner 3 millioner, hvilket er tæt på at være til grin! Intet business like over det her.


Medmindre Viborg FF eller EfB har bekræftet prisen - eller andre af de involverede parter - så er der IKKE tale om officielle kilder. :-)
Det jeg vil være ked af er hvis de ikke har en afløser klar for Tim.og det tror jeg de har og har ikke solgt ham for 3 millioner.
De har sikret sig en god pris for en mand som kun har spillet få kampe i 1.division og er en forkælet dreng som ikke passer sit arbejde ( træning) han har skrevet under på .Det er ski ikke de dygtige folk vi har fået skyld.Men en afløser klar I denne uge tror jeg de har.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men man har jo vidst længe nu at Tim ville blive solgt - så man har vel været i gang længe nu med at hente en afløser

Lige pt har vi ingen angribere i truppen og der er forsvundet en del mål og assist med afgange af Julius B. og nu Tim F.
Folk elsker at råbe højt om, at det er nye tider i Esbjerg.

Men mest af alt virker det bare som om, at det er gammel vin på nye flasker.
Det er måske lige i overkanten at bedømme en ny sportschef på et halvt transfervindue.
Man kan sagtens bedømme en sportschef på et halvt vindue.

Man kan også bedømme ham på én handel.

Og Sebastian burde være fortid i klubben hvis man kun har fået 3 mio for Tim.

Hvis jeg solgte en maskine til 8 mio på min arbejdsplads til 3 mio, så ville jeg også blive fyret.
Du aner ikke om Tim er blevet solgt til 3 millioner. Det kan sagtens være at vi har fået 3 millioner up front. Men detaljerne kender du ikke. Og vi får nok aldrig syn for sagen.

Klart - hvis maskinen havde kostet din arbejdsplads 8,5 millioner og du solgte den til 8 millioner, så havde jeg smidt dig på porten.

Tim er en overskudsforetning uanset hvordan aftalen er skruet sammen. Bestyrelsen har med overvejende sandsynlig godkendt handlen. Derfor skal Sebastian selvfølgelig heller ikke fyres for at sælge Tim.

Du skal selvfølgelig selv styre hvordan du vil være fan, men jeg vælger at trække luft ind, og giver Sebastian en chance for at bygge holdet op inden jeg bedømmer ham. Jeg er ikke klar til at kræve ham fyret - det er imo en stupid overreaktion.
Annonce