Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er intet problem i at leje, så længe der også er spillere eller kommer spillere ind, som man ejer - og som har videresalgspotentiale.

Det er Sander Strand jo et godt eksempel på - uden at sælge skindet før bjørnen er skudt, så tror jeg vi kan sælge ham videre med fortjeneste - og lige pt. løfter han holdets niveau.

Tror i øvrigt Fredericia har været glade for at leje fx Asbjørn Bøndergaard.

Esbjerg skal sikre, at chancen for at rykke op stiger uden at omkostningerne løber løbsk. Selvfølgelig kan lejeaftaler i moderat omfang være en fornuftig løsning.

Jeg har absolut ingen problemer med at leje spillere, det kan være utrolig positivt, og noget jeg synes vi skal gøre noget mere, i hvert fald så længe vi spiller i 1. division.

Men at man giver en lejet spiller trøje nummer 10, især når man ikke har en købsoption på ham, det skriger bare højt om, at der ikke er nogen ambitioner i denne sæson. Det handler ikke om at være positiv eller negativ, det handler om at være realistisk.

Freriks bliver ikke erstattet med en permanent spiller i dette vindue. Og det synes jeg er en forkert beslutning.

Det skulle dog ikke undrer mig, hvis Esbjerg henter 2-3 spillere gratis i Sverige og Norge i vintervinduet, hvor spillere i Norge og Sverige typisk har kontraktudløb.

Her har jeg før nævnt Oliver Hintsa, som jeg stadig håber at se i Esbjerg trøjen.
Chatgpt: Hvilken angriber kunne være et godt køb for efb

Mulige realistiske angriberprofiler til EfB (sommer 2025):
1. Nicklas Røjkjær (frivillig angriber/fløj, tidligere FC Fredericia / Vendsyssel)
Har erfaring fra 1. division og Superliga.

God teknik og målnæse, kan spille både som angriber og kant.
Kunne være ledig eller til at hente billigt.

2. Anders Iversen (eventuel ung angriber fra Superliga-reserver eller U19)
Mange Superliga-hold har store U19- eller reserveangribere uden spilletid.
Eksempel: spillere fra AGF, OB, FCN som er 18-20 år og har brug for seniorerfaring.

EfB kunne lave en lejeaftale med en tilbagekaldsklausul.

3. Kristian Kirkegaard (HB Køge, tidligere Vejle – offensiv midt/angriber)
Erfaring fra højere niveau.

Fysisk stærk og målfarlig.
Hvis HB Køge skifter trup ud, kunne han være en mulighed.

4. Islandsk eller færøsk angriber fra skandinavisk marked
EfB har tidligere haft held med spillere fra Færøerne og Island.

Spillere fra disse ligaer kan ofte hentes billigt og er vant til fysisk spil.

💡 Strategiske idéer til EfB:
Leje fra Superliga-klub: Fx en ung angriber fra FC Midtjylland eller FC Nordsjælland.

Scouting i 3F Ligaen i Sverige eller OBOS-ligaen (Norge).

Gamle kendinge: fx tidligere EfB-angribere som har haft udlandseventyr, og som nu søger spilletid i kendte rammer. (haha, den lærer jo af hvad den ser)
Esbjerg og Stoke i hvert sit hjertekammer
Esbjerg skal sikre, at chancen for at rykke op stiger uden at omkostningerne løber løbsk. Selvfølgelig kan lejeaftaler i moderat omfang være en fornuftig løsning.

Hvis planen er at rykke op eller overleve så er jeg fuldstændig enig, men vi vil næppe spille for oprykning eller overlevelse. Det har vi i hvert fald ikke hørt om. Sidste forår var der Montano, Bourhane mfl. der kæmpede for 5-6 plads og nu vidste det sig at vores egne unge spillere skal afprøves først. Jeg synes ikke at Lucena er target man, men hvis man skal vælge mellem ham og “agf talent “ så vil jeg helst ser ham spiller.
@Abc

Der er jo også penge, tilskuere og en generelt bedre stemning at hente ved at EfB klarer sig bedre. Det betyder også noget for udvikling af hold og spillere, hvis vi fx kommer i top 6.

Og hvis jeg må tillade mig at tænke i et best case scenarie: Lad os sige, at vi vinder over Kolding og B93 i de næste to kampe. Så er vi pludseligt tophold. Det kan måske være tungen på vægtskålen, hvis vi skal gøre os lækre for noget sidst i vinduet.

@Sliefb

Jeg er helt enig med dig, hvis der ikke bliver hentet en angriber permanent. Det skal der simpelthen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Offensive spillere sælges for de højeste beløb, og derfor er jeg ikke glad for at vi lejer en uden købsoption.

Gør Gyamfi det godt, så får vi ikke råd til ham. Gør han det skidt, hvad skal vi så med ham.


Så ved jeg godt, at Tighadouini og Holse var gode lejespillere i bronzesæsonen, men så vil jeg hellere leje en målmand og så investere i angribere.

Skal vi endelig leje, så ser jeg hellere en spiller der har bevist sig, men som måske er i overskud, end en som vi skal til st udvikle for AGF.

Ak... jeg håber sportschefen får købt en angriber også.
Tidligere bruger hed Wuhaa. 1924.
Pyha uden at jeg ønsker at mine ytringer skal misforståes, så vælger jeg ganske enkelt at lade min tvivl omkring Brydegaards kvalifikationer komme ham tilgode.
Han er da helt sikkert en behagelig og charmerende gut, som bestemt ikke udtaler sig om mere end den øvrige ledelse har dikteret ham.
MEN når det så er sagt, så er jeg ikke imponeret over de tiltag han indtil videre har foretaget - jeg vil æde min gamle hat på, at han nu føler at der er ro på den lynchstemning, der var ved at udvikle sig qua sin manglende ageren ift. at tilføre truppen nye forstærkninger i og med at han nu har lejet en frontløber for resten af sæsonen.
Hmmm håber seriøst at han har flere esser i ærmet i dette transfer vindue, hvis ellers målsætningen er endnu en overlevelse i 1 div.
Jeg tror helt sikkert at det er strategien at agere sidst i vinduet og se hvilke muligheder der opstår for at hente kvalitet.
Det der med at vi skal give de eksisterende spillere en fair chance er bare spin. Man holder kortene tæt til kroppen og får samtidig noget goodwill i truppen... Win-win.

Man kan så frit vælge om man er enig eller uenig i den strategi... Men tror at det hele tiden har været strategien.

Dermed ikke sagt at man venter i blinde. Tænker de har en liste med spillere som der er muligheder for at hente hvis/når der er nogle transferkabaler der går op.
Det der med at vi skal give de eksisterende spillere en fair chance er bare spin.


100% enig. Det er bare så gennemskueligt, og problemet er, at intet spin kan ændre på det, hvis truppen ikke præsterer, når vinduet lukker.

Edit: Og det der med at vente til sidst i vinduet for at gøre gode handler... Det er helt som Niels Eik Søndergaards tid. Dengang virkede det ikke.
@Spirit

Det er heller ikke fordi det skal forstås som om jeg roser strategien. Jeg husker også noget af det ragelse NES kom slæbende med inden lukketid🙂

Jeg gjorde bare opmærksom på at det nok var det der var strategien
Annonce