Men jeg tvivler på han har evnerne til at føre de fine udtalelser ud i livet. Jeg har ikke set operation "nålestik" blive udført endnu, og lur mig, om ikke vi får hentet et par spillere ind sidst i vinduet, de spillere som ingen af de andre klubber ville have
Åh, jeg tror du sætter ord på den følelse som mange efterhånden har ..
Jeg var i starten meget begejstret for hans veltalenhed men begyndte meget hurtigt at savne konsistens og handling.
Hurtigt blev vi præsenteret for begreber som " nålestik" , hvilket de absolut bedste sportschefer i de helt store europæiske klubber anser for den absolut sværeste strategi og disciplin at købe ind efter.
Herefter forlader vores data-analytiker EFB til fordel for en stilling i Fredericia.
All-right, det er svært at bestride et chef-job første gang, men din analytiker bør være din "go to guy" når du vil ideer og emner til forstærkninger, hvorfor han bør holde mere end knapt to måneder.
Måske han ikke kunne lide lugten i bageriet under Sebastian ?
I dag gravede jeg lidt i de indgående transfers, han havde sin medvirken til i Viking over knapt 2 sæsoner som chef scout deroppe.
Jf. tidligere opslag.
Ingen af disse var i øvrig lejeaftaler.
Han medvirkede her til ca. 13 spillertilførsler - uden at det var ham der havde hovedrollen som sportschef.
Denne erfaring er jo heller ikke særlig stor for ikke at sige meget meget sparsom!