Nej han siger "det er ikke et troværdigt tal", og at han blev solgt dyrt. Så kan man jo fortolke på det.
Han siger jo så også, at pengene fra salget går til konsolidering af driften.
Jeg synes egentlig, det var et fint interview.
I forhold til om vi kan stå dårlige i forhandlingsposition, hvis andre klubber tror vi er "rige" efter spillersalg, så tror jeg ikke det har nogen betydning.
Her er vi ude i, om vi har fået en eller to mio. kr. mere for Tim. Det betyder relativt meget for klubben og selvforståelsen, men jeg tror ikke AB eller Roskilde, så tror, at de kan få dobbelt så meget for en spiller.
Igen kunne det dog være yderst interessant at få en mellemtid på klubbens økonomi, som selvfølgelig heller ikke er fantastisk, men dog må være bedret en del. Alene transfers for Beck, Jørgensen og Tim giver vel 11-13 mio. kr. så vidt jeg kan regne og der er ikke brugt penge på spillere - udover lønkroner.
Sander skal selvfølgelig have løn - den er nok ikke tårnhøj - og så betaler vi noget af lønnen for Gyamfi.