Snak

Mere indhold efter annoncen
Akademiet skal aldrig koste kvaliteten på førsteholdet, som er det vi ser nu.

Det burde være tydeligt for Agerholm og resten af teamet, men tør de føre kniven?
På alle vigtige positioner i senior setuppet. Har vi nu folk udefra. Agerholm, Brydegaard og Manoharan.

Måske vi skal have gjort det samme på akademiet også?

Fint at der er ansatte som har lokal forankring. Men på de vigtige poster skal det være dygtigheden der er afgørende.
Det duer ganske enkelt ikke, at man sælger de aller bedste spiller på førsteholdet, for at få råd til at akademiet kan køre rundt.


sliefb:

Kunne du ikke nævne en enkelt af disse "aller bedste" solgte spillere, som vi burde have undladt at sælge?

Jeg har let ved at nævne nogle spillere det kunne have været fed at beholde. Mindre let hvis jeg skal forholde mig til sandsynligheden for at disse ville blive i Esbjerg.
Ffff

Tror bare vi skal forberede os på at det hele bliver et stort langt træk.. økonomien er helt af h til åbenbart.


Nej, det er hele kernen i det her. Økonomien er for første gang i mange år god. Ja GOD! Klubben køre med sorte tal, overskud. Udgifter der svarer til indtægterne. Efter 10+ år med kæmpe underskud.

Men vi oplever det som dårligt, fordi klubben ikke hovedløst bruger penge den ikke har, henter spillere den ikke har råd til. Er det et problem? Nej, tværtimod.

Den "rige onkel", som år efter år kom og dækkede den uansvarlige klubs kæmpe underskud, er væk. CS Gruppen kommer ikke mere og dækker gælden. Har efb underskud på den lange bane, går klubben konkurs og lukker. Den er simpelthen ikke længere!

Det vi ser nu, er jo netop en vej mod overlevelse. At det så betyder at det kan vare længe før EfB er med i toppen igen, ja det må vi jo så acceptere. For alternativet er ubærligt.
:Ffff
Succes for mig behøver ikke at være et salg til 75 millioner kroner. Men succes for mig er godt nok heller ikke en masse små salg til et par millioner. Det er nærmere en fiasko når der bruges er penge på akademiet som der gør.
Succes må vel næsten være at akademiet løber rundt via de salg som spillerne på akademiet generere? Hvis det ikke kan det. Så er der nogen på det akademi der ikke gør sit arbejde godt nok.

Jeg er med på, at de små salg er lidt som at pisse i bukserne rent økonomisk.
Samtidig skal man også vurdere om de spillere ikke vil få mere ud af at blive en sæson eller to yderligere - Som også kan være med til at øge deres pris.

Men en anden vigtig detalje med talentarbejdet er, at EfB får udviklingspenge, hver gang spillerne fra akademiet skifter på en regulær transfer senere i karrieren.
Så det kan godt være, at et talent kun giver 2-3 mio kroner nu, men det tal kan stige, i nogle tilfælde, markant.

En tredje ting er, at jeg læser herinde at det er dumt at sælge spillere uden at erstatte dem.
Hvem har vi fundet af erstatninger for Holten, Strunck, Montano, Mortensen & Bourhane?
Kunne svarende være Freriks, Beck, Strand, Buus & Vigen

Nu skal vi bare finde en erstatning for Beck & Freriks - Men i og med de selv var erstatninger for profiler, og blev til profiler på en sæson, så har jeg fuld tiltro til, at vi nok skal finde en løsning.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Boldtossen,

Hvor ved du fra at vi pt. har sorte tal på bundlinjen?
@hvemsagde det.

Vi har sagt farvel til seks spillere og solgt spillere for et sted mellem 10-15 mio kr.

Sidste efterår havde vi minus 3 mio. kr. med et formentligt højere lønbudget. Så der må være overskud medmindre det har været en betydelig sponsorflugt.
Æsbjerg
Men hvorfor opruster Viborg, Silkeborg, Horsens m.fl deres akademier, hvis ikke det er rentabelt?
Hvorfor har klubberne i Superligaen akademier?
Hvorfor ligger de fleste klubber som ikke har et akademi i divisionerne og ikke i Superligaen?
Hvis vi nedjusterer akademiet, kunne man risikere en rullende snebold-effekt, hvor de bedste talenter så flytter væk, som gør vi må nedjustere igen, så flytter de næstbedste talenter væk osv.?

Vi mister alligevel flere af de største talenter til superligaakademierne. De klubber du refererer til, er klubber der økonomisk ligger over vores niveau. Du kunne lige så godt have refereret til fck eller fcm.

Lad mig lige slå fast med syvtommer søm. Jeg har altid ment og skrevet at vi får al for lidt ud af akademiet og at det derfor ikke er bæredygtigt. Men jeg har aldrig sagt, at vi skal af med det. Pt. har vi da slet ikke råd til at køre med det nuværende se tup. At have et akademi helt ned til u13 er da om nogen økonomisk uforsvarligt. Jeg ser gerne at man sparer u13-14 og 15 væk... der er sgu ikke råd til at et det økonomiske set up omkring nogle store børn.
:Fish
Vi mister alligevel flere af de største talenter til superligaakademierne. De klubber du refererer til, er klubber der økonomisk ligger over vores niveau. Du kunne lige så godt have refereret til fck eller fcm.

Det er ikke ens betydende med, at de investerer flere penge i deres akademier.
Da vi snakkede om akademier her i tråden for nogle måneder tilbage, blev der nævnt at de klubber som jeg nævner, faktisk er omkring EfB i omkostninger til deres akademier.
Men det underlige i det store billede er, at Silkeborg & Viborg, som har haft succes med at hente unge spillere i divisionerne eller fx Holland, faktisk satser mere på ungdommen og deres akademier, fremfor udelukkende at holde sig til den føromtalte strategi.
Med henblik på de store i Suppen, så tror jeg man kan holde på et par af de bedste talenter fra hver årgang, hvis man beslutter sig for, at satse på dem.
Som ledelsen har sagt, vejen til EfB´s førstehold er kortere end til FCK, fcm eller AGF´s.

Jeg frygter at hvis vi sparer på akademiet, at vi så sætter os mellem to stole.
Hvis vi nedjusterer akademiet til halv pris, så risikerer vi, at vi aldrig får nogle talenter op på førsteholdet, da de bedste vil vælge et akademi der satser på dem og dem som bliver tilbage er langt fra gode nok - Så kunne vi ligeså godt sløjfe det helt?
Hvis vi nedjusterer akademiet til halv pris, så risikerer vi, at vi aldrig får nogle talenter op på førsteholdet, da de bedste vil vælge et akademi der satser på dem og dem som bliver tilbage er langt fra gode nok - Så kunne vi ligeså godt sløjfe det helt?


Men så må man kigge efter de næstbedste. Og give dem en berettigelse på akademiet. Træne dem. Og gøre dem gode. Der er helt sikkert en masse talenter rundt omkring i breddeklubberne som ikke ender på akademiet men som sagtens kunne begå sig der - ikke som er aller bedste på deres årgang måske. Men som nogle af dem midt imellem.

Man kan ikke have 100 spillere på én årgang, naturligvis ikke. Så derfor er jeg helt overbevist om at der er flere spillere som ikke får chancen- men som med rette træning, kan/ kunne udvikle sig til habile dygtige fodboldspiller, men som istedet aldrig slår igennem fordi de ikke får chancen. Fordi der ikke er uanede pladser på akademierne. Ikke kun i EfB men også alle andre akademier.
Annonce