Snak

Mere indhold efter annoncen
Its a long term game….with massive holes… top 1,2 og 3 i årgangene man uddanner - må forventelig rykke videre til bedre Akademier med bedre platforme.

Kunne være interessant at se hvilke klubber der havde lignende setup, og hvilken indtægtsniveauer disse Benchmark klubber ligger med. ?

Mit gæt er selvfølgelig Superliga + AaB. Klubber der kan uddanne spillere til egen platform.

Man skullle 100 % nedskalere og satse på at uddanne til egen platform. / 1. / 2. Division i de kommende år.

Det kunne gøres for færre midler.
Hvorfor uddanne til andre ? Hvis du uddanner topkvalitet vil du fokusere enorm trænerkapacitet på de talenter - som 120 % sikkert rykker videre.
Kan sagtens følge den faglige trænermæssige udfordring / tilfredsstillelse- men det tjener bare ikke EFB i nuværende forfatning.

Vil vi helst se Mikkel og Johannes i FCK og Brentford - Eller EFB i superligaen??

De dygtigste skubber de næstbedste ud - dvs. dem der kunne tænkes at blive i EFB og bidrage - hamrende kontraproduktivt.
Er det bare mig eller virker det som om René Christensens, Jerry Lucenas og Lungis stillinger/titler kunne dækkes af en stilling?
Womble RedigeretI dag 09:26
Fem mellemledere (seks hvis man tæller Breum med) er jo alt for voldsomt for en klub og et akademi på EfBs størrelse.

Det virker desuden til at Lungis og Lucenas jobbeskrivelser ligner hinanden alt for meget.

Lucena skal sørge for, at den daglige træning har en høj standard, mens Lungi skal sørge for, at spillestilen er ens. I praksis kommer spillestilen jo som et udtryk af hvordan man træner.

Edit:
Derudover må man da forvente, at cheftrænerne for årgangene er kompetente.

Steffen Ernemann der er træner for u19, har i mine øjne for eksempel et langt bredere CV end Lungi og Lucena.

Kan ikke være mere enig. Måske der er en grund til at, at vores nye direktør startede med at gøre sig synligt via udvikling af madboden... og at det kun blev til tre år i fck!
https://bold.dk/fodbold/stillinger/1-division/nyheder/medie-brajanac-far-fire-ar-i-esbjerg



Denne aftale er jeg glad for. Omend jeg synes det er et par sæsoner for sent. Tror dog virkelig det kan være den angriber vi mangler.

Trods alt en smule positivt.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
ja fin transfer. Så bare lige en midtbane, så er vi kørende
Noget helt andet er.

Hvis man har valgt at donerer et månedligt beløb i forbindelse med genrejsningen af EfB ? Som privatperson. Kan man på nogen måde komme ud af det ?

Jeg vil / ville gerne støtte et nyt EfB. Og lungi som cheftræner var lidt en del af denne pakke. Men det er ham som metodikansvalig ikke.

De håndører jeg lægger i måneden er nok ikke det som gør den store forskel. Men jeg synes at vi er blevet ført bag lyset. Det her er bare gammel vin på nye flasker. Og jeg tror næsten jeg er nået dertil at så længe man ansætter lungi. Blot for at ansætte ham. Så har jeg ikke lyst til at bruge penge på EfB længere. Det må derfor også betyde at jeg for en stund holder mig fra stadion. Indtil lungi er ude af klubben igen.

Jovist jeg ved det. Ikke det store tab for EfB. Men jeg er også efterhånden blevet gammel og stædig. Og jeg er begyndt at tvivle på om EfB som det ser ud idag. Virkelig er noget for mig.

Det er faktisk lidt sørgmodig at skrive. Jeg har været fan igennem så mange år. Så mange op og nedture.

Men jeg synes bare at vi bliver ved med at lave de samme fejl igen og igen.

Og kan bare mærke at ansættelsen af træmanden på akademiet - igen ! Er ved at være dråben. Sådan helt oprigtigt sidder jeg med en klump i halsen over at føle sådan omkring "min" klub.
12 kasser i 33 kampe, not bad
@Ffff

Du kan vel bare annullere din betaling i netbanken.

Vedr. Brajanac - typemæssigt og i 1. division er det jo en ganske fin angriber at få ind.

Han er heller ikke så gammel, så han kan måske godt udvikle sig til at blive en god superliga-angriber eller endda mere. Han har scoret godt med mål i 1. division og Obos-ligaen, mens det har knebet mere, når han har spillet på øverste niveau.

Så jeg synes egentlig, det er en ganske udmærket tilgang.

Men ligesom Gyamfi, så er det jo ikke sådan en kanin, der bliver trukket op af hatten - det er en ret velkendt spiller, som enhver forudsætningsløs også kunne have fundet.

Det er der ikke noget galt i, men vi har også brug for en sportschef der kan få noget ekstraordinært til at ske.

Det udelukker den her handel dog på ingen måde, at Sebastian kan. Bliver spændende at se, hvad der ellers sker.
Annonce