Snak

Mere indhold efter annoncen
@Ontrack

Ja, det nytter jo ikke noget "at bygge stille og roligt op", for hvis vi ikke formår at øge vores omsætning og indtjening, så er det bare status quo, men med en meget reel risiko for at alt ramler, hvis vi rykker ud.

Jeg har sådan lige lidt svært ved at se, hvor det skal komme fra.

Kolawole og Strand er selvfølgelig interessante spillere. Lausen kan blive interessant, hvis bundniveau og stabilitet forbedres, og Troelsen synes jeg er en god 1. divisionsspiller.

Men ingen af dem kan jo lige nu sælges for et signifikant beløb. Og især Strand og Troelsen vil jo efterlade et gigantisk hul på holdet. Jeg tror heller ikke Troelsen vil forlænge. Han har alle grundforudsætninger til at spille på et højere niveau.

Så Sebastian har en meget stor opgave over de næste to vinduer. Der skal der ske en større udskiftning i truppen - vi har ganske enkelt for mange fuldtidsansatte spillere, som ikke er pengene værd - og derudover må vi håbe, at flere af spillerne kan tage nogle store udviklingstrin. Fx Marcus Hansen, Lausen m.fl.
:Dr. Hansen
Vores akademi er placeret som nr.12 på listen overe licensklubber.
U19 ligger på 11. pladsen lige pt - Det er vel forventeligt?
Samtidig har vi rykket Julius Lucena & Emil Larsen op i førsteholdstruppen, hvor sidstnævnte har fået 3/7 kampe på U19.
2 af de kampe er de kampe vi har vundet - Jeg skriver ikke det er Emil Larsen´s skyld, vi har vundet de kampe, bare at billedet højst sandsynligt ville se lidt bedre ud, hvis de to knægte var med hver gang.
Samtidig så er det tætte kampe, også mod de store akademier som fx. fcm, FCK osv.

Vores U17-hold er derimod langt fra noget som helst.

U15-talenterne må spille voksenbold i en alder af 16. Så vi kan være heldige, at de bliver prøvet af på førsteholdet allerede om 2-3 år.

Hvis man som sponsor betinger sig, at EfB SKAL have et ligaakademi, så er man i praksis med til at fasthole klubben i middelmådighed.

Hvad angår strategien og nedjusteringen af akademiet, er det ikke en garanti for at rykke op, blot fordi man allokerer flere midler til førsteholdet.
Der er mange millioner op til de beløb som Horsens har investeret i deres trup - Og de ligger pt. på en fjerdeplads.
Så ridset hårdt op i øjebliksbilledet, så har det kostet Horsens 30+ transfer-millioner at blive middelmådige.

Vi er jo ikke bedre end B 93, Hillerød, Aarhus Fremad, Middelfart og HB Køge.

Den må du gerne uddybe, for umiddelbart vil jeg mene at vi har fået 10/15 point mod disse hold?
Vi ligger foran tre af dem og á point med Aarhus Fremad.

ville kunne kanaliseres flere midler til førsteholdstruppen, så vi måske kunne tiltrække talenter, som fx har det svært i superligaen.

Men rykker det truppen og klubben, at lokke spillere til som ikke har fundet niveauet i Suppen?
Risikerer vi ikke bare, at hente dyrere spillere som heller ikke har niveau til Superligaen?

Den artikel du linker til, tages der forbehold for sportslige ændringer eller er den udelukkende baseret på økonomi?
Kunne der ligge forklaringer af sportslig karaktér, som kunne belyse hvorfor vi er 3 point fra vores økonomiske placering i rækken?
Jeg vil vurdere, at alle klubber foran os i tabellen pånær AaB & Horsens, er længere end os på det strategiske, altså længere i processen.
De to nævnte klubber er så tilmed i en bedre økonomisk situation end vi er.
@Dr. Hansen
Glimrende indlæg - og 100% enig.

Det handler om prioritering / det samlede budget er uinteressant når de har så stor en andel af den tilgængelige økonomi der går til investeringer.

Filantropi er vel det korrekte ord - for de 2,3,4,5,6 bedste U15 spillere er vel væk indenfor for de næste 2-3 år og spiller i andre klubber? (Risikoen er åbenlys)

Så hvor stor bliver ROI på de kæmpe årlige investeringer?

Kæmpe spændende analyse som man burde sidde og nørde MAX ude i EFB..

Min tese er dog, at det ikke kun handler om ROI (som det burde) - men ord som prestige, selvforståelse osv….. står og bimler
Min tese er dog, at det ikke kun handler om ROI (som det burde) - men ord som prestige, selvforståelse osv….. står og bimler


Jeg tror også, at det er vanetænkning. Alle danske klubber ser på de fantasibeløb, som Nordsjælland, FCK og Midtjylland får for deres spillere, og for en klub som Esbjerg, der ikke kan skaffe investorer i den rigtige størrelsesorden, så virker det som løsningen at gå efter tilsvarende indtægter ved at have - og betale for - et akademi.

Problemet er bare, at regnestykket ikke holder. Måske var det realistisk for 10 år siden, men markedet har ændret sig. Esbjerg får aldrig lov til at holde længe nok på de store talenter, og det er også kun klubber med de rigtige forbindelser, der kan sælge til gode priser (too bad, Brøndby...).

Vi udsulter vores førstehold, og i bedste fald bliver konsekvensen, at vi gratis gør spillere klar til Midtjyllands meget mere attraktive akademi. I værste fald kommer der slet ingen ligaspillere ud af vores investering.
To muligheder.
Sælg klubben eller.
Fjern akademiet.
Køb billigt sælg dyrt.
En træner med indblik i spiller markedet ( manager).
Spar sport chefen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
FC Nordsjælland fik en storsponsor fordi deres Akademi var fantastisk til at producere talenter og ikke omvendt.
Det kan godt lade sig gøre, hvis vi giver det tid til at udvikle sig, er åbne for at lære og villige til at ændre det, der ikke fungerer.
@laffoe

Så Onkel Joakim scenariet skal primært understøttes af et Akademi?

Det er en strategi baseret på håb. Intet andet.

Tilpasning til virkeligheden ville være sund fornuft.
Allokering af flere midler til 1. Holdet ville åbne døren for bedre spillere og mere bredde (måske en profil) - Den umiddelbare afledte effekt burde være bedre resultater - flere tilskuere - mersalg i boder…..

Vores fordel er byen (tilskuergrundlaget) - aktiver det. Kun 1 vej - bedre resultater - alt andet er ligegyldigt…..
Vi er vel stadig by nr. 5-6 i DK… - Pt. Ligger vi nr. 21..

Man burde vel lave en økonomisk analyse af holdene fra 13-24.
Indtægter. / udgifter til 1. Holdet.
Her kunne vi vel via. hårdt arbejde adskille os positivt over tid (grundet geografi/grundlag etc.) - ift. bl.a. Hillerød, B.93, Aarhus Fremad…..

Kunne også være sjovt at kigge på hvad ledelse i klubberne koster…..
Mit gæt ville være, at vi ligger i den absolutte top… (selvforståelse) - hvad mon det koster i de ovenstående klubber? (Alle bedre præsterende pt.)

It’s not Rocket science…. - Men det duer ikke med en halv turnaround
Vi udsulter vores førstehold, og i bedste fald bliver konsekvensen, at vi gratis gør spillere klar til Midtjyllands meget mere attraktive akademi.

Jeg har bemærket at vores akademidirektør plejer at give interview når vores 15 årige unge bliver inviteret til prøvetræning i udlandet, men glemmer at sige et par ord når de beste af dem år efter år flytter til Midtjylland.
Klubbens set-up med administration, ledelse, event-folk, sportschef, analytisk medarbejdere kræver, at vi som minimum er placeret i midten af første division - hvis ikke, forsvinder vores indtægtsgrundlag og så er vi for dyre i drift.
Hvor mange mon kommer på BWA og køber drinks, øl og sandwich, hvis vi ligger og flirter med en nedrykning ?
Ikke + 4000 i hvertfald.
Som Doktoren nævner i sit opslag , kan det hele kollapse ved en nedrykning.
Vores manglende sportslige resultater er derfor virkelig farlige for klubben.
Uden sejre og underholdende fodbold kommer kunderne ikke på stadion og så er det ligegyldigt om du kan købe en sandwich eller ej.
Derfor er 1 holdets succes så forbandet vigtig.
Desværre er vi inde i en deroute med dårlige præstationer og manglende underholdning.
Vi spiller simpelthen ikke bedre end til nederste halvdel af divisionen.

Lad os håbe San og ikke mindst Brydegaard kan trylle lidt.
Jeg har bemærket at vores akademidirektør plejer at give interview når vores 15 årige unge bliver inviteret til prøvetræning i udlandet, men glemmer at sige et par ord når de beste af dem år efter år flytter til Midtjylland.


Det er fordi det hele er kejserens nye klæder om igen.. det er spil for galleriet - se hvor godt det går. Men enhver med bare en smule fodbold kendskab kan da godt se at det ikke går godt. Og at der skal et mindre mirakel til for at lykkedes med de udmeldinger der er kommet.


Bestyrelsesformanden har meldt ud at planen var at rykke op i denne sæson.

Han er øverste chef. Så det er hans udmelding jeg holder mig til. I øvrigt voldsomt hvor stille HAN er blevet. Før var han tit i interviews mm.. det kan selvfølgelig handle om at Agerholm nu er ansat så nu er det ham der er ude at give interviews mm.


Klubben optimerer så man kan købe drinks mm.. desværre virker det som om at de ikke forstår at alt hvad fansne vil have er flot spil og en masse point. Ja selv det flotte spil kan man til nøds undvære så længe pointene kommer i hus.

Måske man skulle kigge i den retning først ?

Jeg har læst kommentarer fra fck fans som kritiserede mad udvalget i parken. Men de har vel stadig nærmest fuldt hus til hver kamp ? Pga spillet på banen.

Med den erfaring som Agerholm har fra fck. Så burde han da om nogen vide det.
Annonce