Snak

Mere indhold efter annoncen
:Ontrack
Hvorfor er beløbet pludseligt steget til 11 mio kr.?
Har du medregnet den formodede mindre løn, som en spiller af egen avl får kontra spillere udefra? Evt. fra et Superligaakademi/reserve eller udlandet?
Jeg tror egne akademispillere tjener mindre i løn end spillere hentet til klubben - I hvert fald gennemsnitligt.
Strand får formentlig mere end Blicher, Skipper mere end Stagaard/Troelsen, Buus mere end Tjørnelund, Bjur mere end Strandby/Lucena osv.

Så er der hele regnestykket, og altså ikke kun de seneste 5 år - Men i hele perioden vi har haft akademi/ungdomssetup i EfB.
Det er ikke alle sæsoner, at vi har haft underskud.
i 2014/15 solgte vi for omkring 50 mio., af spillere fra akademiet, senere hen Dreyer, Lungi & Anyembe + udviklingspenge for Phillip Billing, Anders Dreyer & Casper Nielsen
De seks spillere har indbragt mellem 30-40 mio kr.
Det er op mod 90 mio = 9 års akademidrift.
De 90 mio er altså også uden de øremærkede sponsorpenge til akademiet og donationen fra Hoffmann.
Du kan vel, ret beset, ikke regne Billing med. Han kunne jo ikke bruges på akademiet og forlod det som knapt 16 årig. Desuden er han jo opvokset i Esbjerg og ville sandsynligvis have spillet i Esbjerg indtil minimum 16-årig selv hvis vi havde haft et divisions akademi. Det vel også ret umuligt at bevise at Casper Nielsen IKKE ville have spillet i Esbjerg, hvis vi havde haft divisions akademi. Hans far er trods alt tidligere EFB-spiller... Ligesom Dreyers i øvrigt.
Jeg har egentligt ikke en så kraftig holdning til akademiet som så mange andre. Min pointe er bare at det er meget svært at opgøre værdien på den måde.
Derfor hælder jeg også mest til Ontracks udregning som er baseret på gængse bogføringsmetoder.

Men husk... Bare fordi at akademiet INDTIL NU ikke har været en god forretning, betyder det jo ikke at det ikke kan blive det senere:)

Jeg tor dog ikke at det bliver en god forretning, så længe man insisterer på at blive ved med at drive det med de samme folk som hidtil ikke har kunnet drive det rentabelt.
@efb-fodboldtossen

Ontrack forsøger at indregne de øremærkede sponsorater.

Mit indspark til beregningen må være:

Hvad ville konsekvensen være ved at skære (20%) af cost til Akademiet?

1: Ville Akademispillere søge andre græsgange (Måske de bedste) - som alligevel flyver som 15-16 årige. - Dem de store spotter og hvor forældrene er mere Managers - de smutter alligevel (deraf Doktorens diagnose - Esbjergensisk filantropi.)

2: Ville bedre alternativer (klubber) kunne absorbere disse (unge spillere) - næppe (og igen - kun de allerbedste.) - og som sidenote: Hvilke klubber i 100 km. Nærhed ville i så fald bruge ca. 8 millioner på et Akademi?

3: Ville de unge spillere vælge klubben fra? (Klart nej) - de fleste har andre bindinger i livet - og ville blive i byen.

Med andre ord ville en tilpasningen ikke have store negative konsekvenser for EFB - tværtimod.

Forstår ikke hvorfor vi som et midterhold i 1. Division (at the best) - skal have A level Akademi! -
Laver vi lidt Benchmark er det jo heller ikke en strategi lignende hold (økonomi) afsøger/forfølger.

Med mindre Joakim V. And forelsker sig i vores klub er en nedskalering af Akademiet uundgåeligt inden for 2-3 år. Mit take.
Hvis man altså vil have folk på stadion.

@Æsbjerg - Der er Akademi spillere som har været lønførende i takt med indslusning (Mads Larsen mener jeg var godt med)

Missionen må død og pine være at komme retur til det gode selskab (Økonomisk ligeså) - og SÅ kan vi opskalere - når vi har et bedre alternativ til de store - og det økonomiske fundament.

Pt. Er vi altså blot en Gren af de store klubbers Akademier - og vinder ABSOLUT intet på det.
Jeg er forundret så
meget krudt i bruger på de regnestykker.
Man holder det kørende og tænker på fordums tider.
Og sponsorer har forlangt at klubben bevarer ungdommen som det er nu. Tager jeg fejl.
Der er ikke bund i det
@drengen

Det er vel fordi klubben (byen Esbjerg) - underperformer, og har gjort det ret så kraftigt over mange år.

En økonomisk Benchmark ville være fornuftigt - value for money.

Jeg er en af dem der kan godt kan huske tiden før amerikanerne - de kom ind af en årsag.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Agerholm mener et akademi er helt og aldeles nødvendigt og en betingelse for en moderne klub der vil i superligaen, og derfor slet ikke noget de tænker på at overveje at droppe. Spørg ham på stalden om hvorfor. Jeg gad godt høre svaret.
:High9999
Du kan vel, ret beset, ikke regne Billing med. Han kunne jo ikke bruges på akademiet og forlod det som knapt 16 årig.

Det kan du egentlig have en fin pointe i, men det vil i så fald skære maks 10 mio kr. af beløbet på 90 mio - Så vi ender på 80 mio, alene på den nævnte spillere.

Desuden er han jo opvokset i Esbjerg og ville sandsynligvis have spillet i Esbjerg indtil minimum 16-årig selv hvis vi havde haft et divisions akademi. Det vel også ret umuligt at bevise at Casper Nielsen IKKE ville have spillet i Esbjerg, hvis vi havde haft divisions akademi. Hans far er trods alt tidligere EFB-spiller... Ligesom Dreyers i øvrigt

Så de talenter som har forladt EfB de seneste år, er alle født andre steder end i Esbjerg?

Derfor hælder jeg også mest til Ontracks udregning som er baseret på gængse bogføringsmetoder.

Men bogføringen mangler en vigtig detalje, netop at det formentligt er dyrere at have spillere udefra på kontrakt end talenterne fra akademiet som indtil de er 21-22 år er på deres første professionelle kontrakt.

:EFB2024
Der er Akademi spillere som har været lønførende i takt med indslusning (Mads Larsen mener jeg var godt med)

Det er vel ret beset undtagelsen der bekræfter reglen.
Jeg tror faktisk ikke engang at Dreyer nåede at blive lønførende på holdet i sin tid.

Min pointe er egentlig, at jeg synes det er interessant om akademiet er holdbart og rentabelt - Men at vi ikke ved, om det kører rundt eller ej.

Fodboldbranchen har en stor mangel på gennemsigtighed og dette regnestykke angående akademiet og økonomien deri, er så kompliceret at ingen her i tråden, kan regne det ud.
Det kræver ganske enkelt indsigt i den håndgribelige økonomi i EfB og analyser vedrørende besparelsen på, at have akademispillere i førsteholdstruppen kontra udenlandske spillere eller fra andre klubber.
Udover det så synes jeg at mange glemmer væsentlige ting, som skal med i udregningen, en ting mere som vi ikke har taget med, var prisen på Van der Vaart´s søn og skiftet til Ajax.
Jeg har hørt alt fra 100.000 - 1.000.000 danske kroner.

Edit: Som Mathias321 også er inde på, så har Agerholm, Brydegaard og måske også San, lavet en analyse/undersøgelse om hvorvidt akademiet skal bestå, nedtrappes eller sløjfes - De er kommet frem til, at akademiet er en betingelse for kommende Superliga-fodbold.

Så det fint, at man kan lave beregninger derhjemme, hvor man alligevel kun kan inkludere toppen af isbjerget i forhold til relevante informationer.
@Mathias321
Mon ikke Agerholm ser et indtægtspotentiale i at drive et akademi?
Det tror jeg, at han gør.
Men for at forløse dette potentiale kræver det, at vi kan lave salgsbare spillere på et højere niveau end for nuværende.
Det har nok lidt lange udsigter, men måske det er det muliges kunst?
@Æsbjerg

Præcis min pointe - Akademiet virker efterhånden som noget der går forud for alt. Ledelsen er 100 % bag det - så hvad betyder et møde på Stalden egenligt ;) ?
Det møde handler om noget ganske andet…

Jeg er mere en “fakta - data” type. Og INTET - absolut intet kan forsvare udgiftsniveauet til Akademiet i EFB’s nuværende forfatning. - og JA jeg kan da også drømme om KONGE salget……. Vi venter stadig… så fugle på taget ik?

Men de skal måles på resultater - og vi må se. Vores økonomi er ihvertfald konkurrencedygtig i 1. division.
Jeg tror dog personligt at prisen for at allokere 35-40% i Capex er for høj - og at de af den grund ikke vil levere på resultater på MAIN product.

Normalt bliver en virksomheds CEO’s jo også holdt op på deres investeringer af aktionærerne - det findes så bare ikke her - økonomien er jo skjult (hvilket er beyond latterligt)

…… og i princippet årsagen til, at vi har denne debat..

@Æsbjerg
Så de talenter som har forladt EfB de seneste år, er alle født andre steder end i Esbjerg?

Det anstrengende ved at diskutere med dig er, at du læser andres indlæg som fanden læser biblen!

Jeg nævner 3 spillere ved navn, som jeg ikke mener kan bruges i dit regnenstykke. I øvrigt spillere som du selv har nævnt i dit mystiske regnestykke, hvor du kommer frem til 90 millioner.

Hvor fanden skriver jeg noget om alle andre spillere?
Annonce