Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ser Gasperinis system som noget helt andet end det ´normale´ tyske gegenpres. Hvis den tyske skole (Zorniger, Klopp osv.) er en Mercedes – effektiv, maskinel og designet til at køre på skinner – så er Gasperinis Atalanta en hidsig, specialbygget Alfa Romeo.


Poetisk, smuk analogi!
Reelt set er det vel også det rigtige valg at fokusere på divisionen.
Randers, der ligger på 6. pladsen á point med Silkeborg på 7. pladsen, skal søndag møde Viborg i et lokalopgør og en nøglekamp, der i høj grad vil bestemme, om de skal orientere sig opad eller nedad i SL – de kommer nok heller ikke i deres bedste opstilling.
Så ringe er vores opstilling heller ikke og det er pokal – lad os kæmpe det bedste vi kan!
Eneste umiddelbare mislyd: Hvorfor spiller Ankersen på 35 fra start i stedet for Lucena eller STRANDBY! Ffs!

Jeg bliver nødt til at sige, at det er utroligt mærkeligt, når man tager klubbens strategi i betragtning - og kom nu ikke med, at vi jo skal bygge Strandby langsom op osv - hvis han ikke kan spille kontinuerligt førsteholdsfodbold på grund af fysikken, så er det med at få afsluttet samarbejdet. Ellers giver det ganske enkelt ikke mening, at en 35-årig starter på banen - han er jo ikke god nok længere.

Det er sportsligt og strategisk en falliterklæring.
Ja, det virker også lidt underligt på mig @Dr.Hansen, og jeg ville ønske, jeg kunne give dig en god forklaring.
Et gæt kunne være, at Lucena og Strandby spares til weekendens divisionskamp.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
At Strandby og Lucena bliver sparet, giver ingen mening. De får ikke ret meget spilletid i forvejen, så det kan ikke være begrundelsen.
Næh, eneste reelle begrundelse er, at trænerteamet simpelthen vurderer, at Ankersen lige nu er bedste mand på posten. Det kan vi så være enige i eller ej.
Mht. vores efterhånden lidt trættelige debat om akademiet, holder jeg lige gang i det trættelige - og så alligevel ikke :).
Dem der går lidt op i Manchester United ved, at deres dna er at have akademispillere på deres 1. hold. Det har der været siden 1958... og alle kender til deres store succes med at praktisere det.
I en united-tråd hvor der debatteres det samme som os vedr. en rød tråd ned gennem akademiet vedr. spillestil, faldt jeg over dette svar som jo ikke er helt uinteressant.:
Jeg har flere gange tænkt det samme. Også under Erik ten Hag. Og har derfor løbende undersøgt det grundigt de sidste mange (læs 4-5 år). Og der har jeg fundet ud af, at det på ingen måde er så sort/hvid, som vi fans gør det til.
En ting er, at man skal have trænere, som kan praktisere det på samme måde og på samme niveau. Ellers har det ingen effekt, tværtimod. Og det er noget nær umuligt at finde.
En anden ting er, at mange af ungdomsakademierne rundt omkring i verden har fokus på den enkelte spiller fremfor et specifikt system. Derfor ser man også ofte ungdomsspillere spille andre positioner end deres foretrukne. Det sker hver kamp på både vores U18 og U21 hold. Og det samme er tilfældet hos de andre store akademier i England (og verden). Simpelthen for at bygge ekstra færdigheder på dem og modne dem den vej igennem.
Har den givne ungdomsspiller en god nok grundbase, og fungerer seniorholdet optimalt, så er det ikke nødvendigt at have spillet det samme system i ungdomsfodbold, da miljøet i seniortruppen nærmest gør, at det bliver plug n play. Selvfølgelig med lidt tilvænning.
Så bliver det Randers i aften.
Jeg glæder mig til at se kampen og mærke stemningen. Håber der kommer en god flok afsted og vi får minimum 5.000 at se. Det pynter på vores stadion når der kommer flere afsted.

Jeg håber vi kan gøre en god figur, og se hvor vi står når vi er presset mod superligaholdene.
Hvis vi presser dem hårdt fra start, kan vi måske godt ryste dem lidt. Især hvis de også stiller med et par unge spillere.
Jeg håber vi får en stærk start 11er at se.
Mit bud og håb er:
Robby
Buus, Skipper, Troelsen, Sander (Måske Troelsen på backen og Stagaard i midten)
Lausen, Vigen, Breki
Strandby, Ankersen, Gyamfi

Håber på at Bjur er tilbage. Han kan altså gøre ondt i deres bagkæde med farten.
I følge JV er startopstillingen til i aften således:

Robby McCrorie,
Sander Strand, Tobias Stagaard, Anton Skipper, Patrick Tjørnelund

Mikail Maden, John Kolawole, Andreas Lausen - Jakob Ankersen, Marcus Hansen
Muamer Brajanac,
Jeg har simpelthen ingen fidus til Kolawole og hvorfor han har spillet så meget. Han har slet ikke færdighederne til at spille så meget endnu. En fin spiller at smide ind de sidste 10 minutter til at løbe, men slet ikke som starter.
Annonce