Snak

Mere indhold efter annoncen
Held og lykke til u19 drengene. Tror de klare den og hiver guldet hjem.

Så melder gammelvardevej ud at Rieks hverken kommer til EfB eller BIF i denne omgang.

Jeg tror altså godt en topklub fra Holland kan snuppe Knudsen hvis det rigtig bud kommer. Men håbet altså han bliver og forlænger.
T.V.L er redningsmanden!
Smid lige en link til "nyheder" næste gang..Konge ;-)

Her er bloggens:

http://gammelvardevej.wordpress.com/
EfB.
PSV har Jetro Willems med 11 landskampe for Holland på bagen.

Jonas som 2. valg? Jeg tvivler!


Edit: Hvis klubben leder efter spillere i Sverige, hvem kunne det så være? Nogen bud?
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Held og lykke til u19 drengene. Tror de klare den og hiver guldet hjem.


De er desværre uden U19-landsholdets målmand, Jeppe Højbjerg. Han har fået ferie efter en masse kampe på U19 landsholdet, i U19 ligaen og selvfølgelig på reserveholdet. Jeppe Brinch er ude med karantæne, og det samme er Mathias Kristensen. De er hårdt ramt.

Den noget mere uerfarne, men mindst ligeså talentfulde Daniel Iversen står på mål. Blot 16 år.
Mig og nogle kammerater regner med at skulle ned og se U19 kampen i morgen, og så kommer spørgsmålet: Hvem skal vi holde ekstra øje med? Hvem har potentiale til mere fremadrettet? naturligvis er de alle gode, men der er jo også et stykke fra U19 liga til Suppen :)

Og så ville jeg hører om nogen kender til andre træningskampe end AGF, Viborg og OB som er dem jeg har læst om indtil videre? Ved godt at Aab vandt the double, men med vores Europa eventyr ville jeg da mene at vi også kunne tiltrække hold i nærheden af det Aab kan og så vidt jeg har forstået har de indtil videre; Strømsgodset (norske mestre), Ajax og Standard Liege? Håber der kommer nogle bedre udenlandske hold vi kan prøve os af imod inden sæsonstart :)
\"Ingen protester, det er mig der er dommer!\" EfB siden 05
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu sætter spillerforeningen trumf på i den varslede konflikt.
Hvad mon EfB har tænk sig ang. sæsonkort?...er man sikker på at de annoncede kampe bliver spillet på et eller andet tidspunkt. Eller kan man komme ud for, at f.eks El kampe helt udgår, og det bliver en reduceret Superliga..med f.eks 22 kampe?


http://www.dr.dk/Nyheder…6141129.htm
EfB.
Mig og nogle kammerater regner med at skulle ned og se U19 kampen i morgen, og så kommer spørgsmålet: Hvem skal vi holde ekstra øje med? Hvem har potentiale til mere fremadrettet? naturligvis er de alle gode, men der er jo også et stykke fra U19 liga til Suppen :)


Mikkel Maigaard som spiller på kanten er en spændende spiller. En typisk EfB-kant. Han rykker op i A-truppen til sommer.

Joans G. Hansen er en anden spændende spiller. Han spiller både på midten og kan også dække backen. Fast inventar på U19-landsholdet. Hold øje med ham.

Mark Brink skal du også holde øje med. Han er blot 16 år, og spiller til dagligt på U17-holdet, men er rykket op på U19 pga. de mange afbud. Han er kaptajn på U16 landsholdet og er en virkelig spændende spiller. Han har allerede fået et par indhop hist og her på reserveholdet. Central midtbane.

Søren Andreasen er lidt et wild-card. Han spiller som angriber på U19, og var i sidste sæson topscorer i U17 ligaen og dermed en af årsagerne til, at de unge gutter hentede guld i den række. Han har ikke vist samme målform på U19 holdet, men han har trods alt scoret 11 mål. Han fik iøvrigt debut på førsteholdet mod Aalborg Chang i pokalen tidligere på sæsonen hvor han tilmed scorede.

Målmanden Daniel Iversen kan du roligt glæde dig til, at se. Han er som sagt uerfaren på U19 niveau, men har en rigtig fin størrelse på trods af sine blot 16 år. Fast mand på U18 landsholdet og vandt U17-prisen som årets talent i den årgang.
Havgus: Indtil videre, er vi vist blot i gang med den rituelle ´pusten-sig-op´ i den slags forhandlinger. Meget kan ske endnu.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
"Meget kan ske endnu"

Området må hidhøre som værende yderst "samfundsvigtigt"..Så jeg forventer jo naturligt et regeringsindgreb, hvis parterne ikke kan komme overens.. ;-)
EfB.
Havgus: Naturligvis!

Og med den nye model fra Bornholm, skal lidt stats- og kommunekroner nok få det til at glide.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Annonce