Snak

Mere indhold efter annoncen
Fin artikel, der stiller det yderst interessante spørgsmål, hvorvidt det er nok med et solidt netværk af støtter, eller om man skal se sig om efter én storinvestor.

Hvad tænker I om kampen mod Hvidovre? Har vi et psykologisk overtag med sejre i de tre seneste kampe mod et ellers bundsolidt Hvidovre-hold.
Jeg vil bedømme kampen til at være meget tæt på fifty-fifty, men gætter på 2-1 til os.
En spændende artikel- helt sikkert.

Selvom vi alle sukker efter Superligaen, så synes jeg man skal være tålmodige, og lade klubben vokse organisk, med fokus på, at økonomien i første omgang skal være i plus.

Vi har set flere gange, hvad der sker, når klubben har satset, og brugt penge man ikke har, så er det altid endt galt.

Vi har også set ikke bare i EfB, men også i AaB, Næstved, SønderjyskE, Fremad Amager, med flere, at udenlandske investorer, sjældent er vejen frem, selvom der også findes gode eksempler på det modsatte.

Nu har klubbens bestyrelse valgt en strategi, hvor akademiet er en hjørnesten, og så må vi alle vente tålmodigt på, at akademiet leverer, enten i form af, at klubben selv udvikler spillere, der har Superliganiveau, eller således at klubben kan lave så store salg, at økonomien geares til Superliga. Realistisk set nok mest sandsynligt en blanding.

Den del skal selvfølgelig ikke stå alene, sponsornetværket, skal selvfølgelig udvikles, og jeg er virkelig tilhænger af sætningen, "EfB skal have det hold som Esbjerg, som by vil betale for".
Nu har klubbens bestyrelse valgt en strategi, hvor akademiet er en hjørnesten, og så må vi alle vente tålmodigt på, at akademiet leverer, enten i form af, at klubben selv udvikler spillere, der har Superliganiveau, eller således at klubben kan lave så store salg, at økonomien geares til Superliga.


Eller også at klubben knækker på at hælde sine ressourcer i akademiet, hvilket sker, hvis det aldrig kommer til at levere. Jeg prøver ikke på at være negativ, men der er bare en risiko ved alle strategier, også den forsigtige.
Godt skriv, Womble :)
Spirit.
Eller også at klubben knækker på at hælde sine ressourcer i akademiet, hvilket sker, hvis det aldrig kommer til at levere.

Enig i, at det kan være en reel risiko. Jeg synes for eksempel, at det er underligt, at når man har en spiller som Lucena og man vil satse på akademiet, så har Brajanac fået alt for lang snor, i forhold til præstationerne. Der er ikke flere undskyldninger, klubben skal til at præstere på, at bruge spillerne fra akademiet, og gerne mere end en enkelt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er jo en svær balancegang at give spilletid til uprøvede Lucena i kampe, hvor resultatet kan tippe begge veje.

Vi spiller altså med om oprykning i år. Vores topscorer er nu engang Brajanac, som er hjemmevant i divisionen og har bevist sig. Lucena skal nok få chancerne og indhop, men lad dem komme i kampe, vi har afgjort - jeg forstår godt trænerteamet, for Lucena er jo ret anonym i de her kampe.
Enig i, at det kan være en reel risiko. Jeg synes for eksempel, at det er underligt, at når man har en spiller som Lucena og man vil satse på akademiet, så har Brajanac fået alt for lang snor, i forhold til præstationerne. Der er ikke flere undskyldninger, klubben skal til at præstere på, at bruge spillerne fra akademiet, og gerne mere end en enkelt


Nu kommer æsbjærg snart og trækker den debat i langdrag igen. Pas på
:Bold272821
Nu kommer æsbjærg snart og trækker den debat i langdrag igen. Pas på

Ja, åh nej da.
Du glemmer der skal to til tango.
Men synes du at denne tråd ikke må bestå af længerevarende debatter?
Hvis ja, hvorfor har du så selv været en del af flere?

On topic...
Igen, Rom blev ikke bygget på én dag
De akademitalenter vi har og som også har fået minutter, skal jo stadig køres i stilling på den bedst mulige måde.
For nogle talenter kan det tage et år eller to, at blive klar til voksenfodbold, nogle længere tid og andre er klar ligeså snart de er fyldt 16.
Det virker til, at ligeså snart EfB trykkede på knappen og holdte fast i akademiet og tegnede en strategi, hvor det var en væsentlig del af forretningen, så har I siddet og forventet, at det nye talent er kommet frem måned efter måned.

Et sidste ord: Tålmodighed.
Jeg synes helt klart, at Lucena burde have spillet noget mere i stedet for Brajanac og i det mindste fået nogle indhop.

Ja vi spiller om oprykning, men Brajanac har jo i flere kampe været dårligste mand - og Lucena leverede faktisk et par ganske hæderlige kampe som spidsangriber i første del af sæsonen.

Derudover har han den fordel, at rent faktisk kan løbe i dybden og dermed true modstanderens bagrum.

Selvom jeg synes San gør det godt, så har han især med Lucena og Strandby været for langsom til at få dem i spil.

I øvrigt så undrer jeg mig over, at det tager så langt tid at få Gyamfi klar. Det nærmer sig et halvt år.
Ja vi spiller om oprykning, men Brajanac har jo i flere kampe været dårligste mand - og Lucena leverede faktisk et par ganske hæderlige kampe som spidsangriber i første del af sæsonen.


Meget enig - vil man akademiet og talenterne så skal de have chancen, når andre ikke levere - Lucena scorede faktisk sidst på U18 landsholdet - Brajanac var så dårlig mod ex. Hillerød at han skulle havde været ud i pausen da vi jo faktisk førte 2-0 - her skulle Lucena være blevet bragt i spil

Selvom vi måske kan rykke op i år må man aldrig glemme sin strategi
Annonce