Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja vi spiller om oprykning, men Brajanac har jo i flere kampe været dårligste mand - og Lucena leverede faktisk et par ganske hæderlige kampe som spidsangriber i første del af sæsonen.


Selvom jeg tidligere har været skuffet over, at Lucena endnu ikke er slået igennem med voksen fodbold burde han rigtig nok være bragt mere i spil i de kampe, hvor Brajanac overhovedet ikke har slået til - og det er alle kampe i 2026.
Det har ikke kunnet gøre tingene værre! - for Brajanac har været decideret dårlig og ofte under 1. div. niveau.
Så jeg medgiver, at San burde have forsøgt mere med at søge et alternativ til ham - måske en helt anden angrebsformation nu hvor det ikke har fungeret med Brajanac.

Jeg håber, at San har taget konsekvensen og starter med et alternativ til Brajanac senere i dag for han virker ikke til at være måltyven som hjælper os til oprykning.
Marcus Hansen på toppen. Kom nu lige.
I aftenens kamp mod Hvidovre, skifter vi formation og spiller med 3 i forsvaret, samt 2 wingbacks. Det koster Tjørnelund pladsen til fordel for Voss.

Og Kolawole har slået From af på venstre kant. Men så kan han jo komme ind i 2. halvleg, From. Det gælder om at kunne bevare trykket, også i sidste del af 2. halvleg, det har knebet gevaldigt indtil nu. Og der kan vi også sætte Lasse Vigen ind, han er god til at holde på bolden, og sænke tempoet.

Føj, det bliver en nervepirrende aften på BWA. For efter 3 x uafgjort, skal vi simpelthen slå den nærmeste konkurrent til oprykning på hjemmebane.

En sejr, så ser stillingen sådan ud:

1 Lyngby Boldklub 23 kampe 42 point
Esbjerg fB 24 kampe 41 point
Hvidovre IF 24 kampe 40 point
Hillerød Fodbold 23 kampe 38 point

Hillerød møder Horsens, og Lyngby møder Kolding. Så alt kan ske.

Jeg tipper vi vinder 3-1 :)
Nogen news hvorfor Hvidt er ude af truppen?
Hvidt blev skaden i opvarmningen sidste kamp. Det kan være det, der stadig holder ham ude. Manden er desværre lavet af glas. Jeg synes desværre også, han ser lidt bagtung ud...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tror ikke Hvidt kommer til at spille en rolle her i resten af denne sæson, og det gør Strandby heller ikke.

Og ja, Hvidt virker tung - lige som Lasse Vigen gør det.
Vi så det jo også med var der Vaart - det med at komme helt op i topform igen, efter at have været udenfor i meget lang tid, det er meget, meget svært, og nogle klarer det bare ikke.
@efb-boldtossen
I aftenens kamp mod Hvidovre, skifter vi formation og spiller med 3 i forsvaret, samt 2 wingbacks.


Det håber jeg faktisk, at du får ret i.
Det giver flere muligheder for at bruge Sanders fart når vi skubber op.

Tror du også, at Marcus Hansen prioriteres over Bjur ?
..
I aften spiller et tærkt EfB hold.
Det bliver ski godt
Englene synger og publikum gynger.
Ontrack:

I følge jv/Ole Bruun starter de begge inde:

Robby McCrorie,
Waylon Renecke, Jonathan Foss, Anton Skipper
Sander Strand, Andreas Lausen, Mikail Maden, Marcus Hansen
Peter Bjur, John Kolawole
Muamer Brajanac.
Annonce