Snak

Mere indhold efter annoncen
spil nu bare 4 2 3 1 eller 4 3 3 vi skal jagte mål ikke gemme os med det 5 4 eller 4 1 4 det så dumt vi spiller for uafgjort men den opstilling... manoharan again
...vi skal jagte mål ikke gemme os med det 5 4 eller 4 1 4 det så dumt vi spiller for uafgjort men den opstilling

Enig, det er dumt at stille til kamp med 10 mand...
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Skjold99, det er heller ikke forsvaret skyld vi taber 5 - 0 og 4 - 1 til Horsens det fordi de står så langt tilbage, med 5 ved målet, og 4 i forsvaret, og brajanac som jagter bolden alene. Det vil sige når der er en mulighed har Brajanac ingen hjælp også scorer vi aldrig mål, 4 mennesker ved forsvaret er nok vi har ikke brug for flere
EfB har hyret Mathias Rønn som kommerciel chef med start den 1. juli:
https://efb.dk/efb-ansaetter-mathias-roenn-som-kommerciel-chef/

Forhåbentlig kan det være med til at give os nogle flere økonomiske muskler.
Mathias har en fortid i FCK og har tidligere været tilknyttet EfB i den samme stilling (hvilket var hans drømmejob efter eget udsagn), han valgte dog at stoppe i forbindelse med nedrykningen til 2. division og al den kaos, der var omkring klubben og PMG, hvilket er helt forståeligt – det kan ikke have været særlig interessante forhold at arbejde under.
Der er en artikel i JV fra 2022, der beskriver det nærmere:
https://jv.dk/esbjerg/efb-chef-stopper-og-forlader-droemmejobbet-det-er-svaert-hvis-der-ikke-er-penge-til-at-investere

Jeg tænker, det er en dygtig mand at få tilbage i folden og han sammen med Agerholm kan udgøre en rigtig fin dynamisk duo inden for økonomi.
Lyder virkelig også som en der brænder for EfB, og samtidig har kvalifikationerne og kompetencerne til at forbedre klubben.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Atter genial træk.
De forbereder penge til fremtiden.
Sådan bygger de ,oprykning eller ej.
Jeg / alle er meget spændt på trup besætningen næste sæson.
Tror vi har noget at glæde os til.
Tipsbladet skriver, at EfB igen skal ud og finde penge.
Esbjerg leverede i 2025 et underskud på 2,5 millioner kroner og har en egenkapital på fem millioner kroner, ligesom man har godt seks millioner kroner i kontanter på bankbogen. Med fem kampe igen er klubben nummer fire i 1. division – to point fra oprykning.

Jeg ville ønske, at klubben var lidt mere åbne, for jeg spekulerer på, om alle penge fra indsamlingen er tilført klubben.

Flemming Enevoldsen siger i artiklen, at det både kan blive lokale såvel som udenlandske investorer man går efter.

Det der bekymrer mig mest er, at han siger at man ikke går efter en majoritetsejer, og det kommer jo til at betyde, at det igen bliver "småpenge" man får ind.

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/1-division/esbjerg-har-brug-for-penge-ikke-afskraekket
@Womble, han siger dog også:
Og så forestiller han sig i øvrigt ikke, at en enkelt investor kommer til at købe aktiemajoriteten og dermed den suveræne magt i klubben.

Medmindre der kommer det helt perfekte match, hvilket vi ikke kan udelukke, tror jeg ikke, det sker. Det er mere realistisk og i øvrigt bedst for en udenlandsk investor at komme ind med en minoritetsandel.


Men vi får se, der skal i hvert fald tilføres noget kapital for at klubben kan tage det næste skridt fremad.
Spændende tider.
Laffoe
Jeg har spurgt flere AI modeller hvor meget EfB er værd, og de siger alle under 20 millioner kroner. Selv hvis vi sætter det til det dobbelte, så vil en investor der køber 40 procent af klubben jo ikke skulle smide mere end 16 millioner, hvilket ingenting rækker.
Skal EfB tilbage til det fine selskab, så tror jeg man skal bruge mindst 80 eller 100 millioner kroner, så man har en mulighed for at køre med store underskud indtil man rykket op.

Det kan dog selvfølgelig godt være, at Enevoldsen påtænker at samle en gruppe af mindre investorer, der sammen udgør en stor investor. Det ville måske være smart nok.
Jeg har spurgt flere AI modeller hvor meget EfB er værd, og de siger alle under 20 millioner kroner. Selv hvis vi sætter det til det dobbelte, så vil en investor der køber 40 procent af klubben jo ikke skulle smide mere end 16 millioner, hvilket ingenting rækker.


Umiddelbart virker det meget lavt og jeg ville ikke tage det for gode varer.
Økonom Steen Houmann, som beskæftiger sig med idræts økonomi skønner i artiklen fra 25. marts 2025, som jeg jeg har linket til nedenfor flg.:

Når en klubs værdi skal fastsættes, er der mange faktorer der spiller ind, specielt hvad forholdene er for både ejer og køber! Dette vil afspejle en del.
Ligeså hvad er klubbens potentiale men også klubbens evne til at tjene penge, om end det sidste i en fodboldbranchen ikke er så vigtig!
Skulle du købe klubben så er prisen omkring de 30 mio.


Link til artikel: https://steenhouman.com/2025/03/30/fodbold-esbjerg-i-wont-back-down/

Og siden marts 2025 har klubben rykket sig en hel del.
Så mon ikke en værdiansættelse nærmere vil ligge i niveauet 40- 50 mio. DKK, altså det dobbelte af dine AI opslag, som du også selv skønner.
Det tror jeg er niveauet:)
Annonce