Snak

Mere indhold efter annoncen
Tror, at jamesdk har det skide sjovt, når vi igen og igen hopper i.
Dejligt med en sejr, men husk at det var mod den klart svageste af de 6 hold i slutspillet; i alle tilfælde efter tabellen at dømme.
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
Fuld fortjent 3-0 sejr. Vi havde 20 dårlige minutter i starten af anden halvleg, men Kolawole og Lucena ændrede kampen. Så vigtigt mål for Lucena. Og fedt med mål og assist af Kolawole.
Kæmpe kamp af Strand.
God kamp af Lausen, Brajanac og Maden.
Midterforsvaret stod solidt.
Mange gode bolde i dybden. Det hjalp med From i front.
Vigen… Han havde som den eneste en rigtig skidt kamp. Mange fejl og boldtab. Simpelthen for langsom i handling.

Fed stemning på stadion. Stærkt af alle dem, der står bag målet og giver den gas. Larmede rigtig meget i dag.

Håbet lever lidt endnu.
Det har du helt ret i Bode (både ift. Jamesdk og Kolding som det pt svageste hold i slutspillet), og realistisk set rykker vi da heller ikke op, men det er bare sjovere at gå efter det/tro på det.
Stranger things have happened.
Dejligt at se Julius Lucena juble.
Jeg har været lidt efter Brajanac da han ikke er lige så skarp som Freriks, men i dag er han fremragende. Han skaber jo selv sit mål.

Resten af holdet kommer også godt efter det. From med assists og Lucena og Kolawole med gode indhop og mål til følge.

Forhåbentlig kan de bygge videre på den succes, og få bygget yderligere på det offensive.
1924
Det rigtig nok vi skal jagte superligaen indtil der ikke er flere kampe tilbage, synes de løb meget mere end normalt de første 10 min rigtig godt så skal de bare fortsætte, synes stadig væk det nederen vi altid skal score på de laver kæmpe fejl i forsvaret både i dag til 1 - 0 og den imod Hvidovre til 1 - 0, men at de lukker den til 2 - 0 er rigtig godt fordi de andre satser, vi er stadig røv heldige især når man tænker på Kolding intet har at spille for og 50% af deres spillere forlader klubben til sommer, nu er der pause så håber jeg de er klar på næste lørdag igen :) er stadig lidt bekymret over at vi aldrig score mål hvor de andre ikke laver en kæmpe fejl eller satser hvor de er bagud, vil ønske vi nogen gange lavede nogen mål hvor vi fuldstændig spiller dem rundtosset som Lyngby feks gør. Også credit til træner stab for at lave nogen ændringer idag og ikke bare gøre det samme igen, og dejligt de skifter mere ud hurtigere lige hvad jeg har ventet på
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Laffoe

Nå, kan se, at james.dk har kommenteret kampen, og han er også inde på, at det var en dårlig modstander.
Men en sejr er en sejr, og vi lever stadig i kampen om oprykning, så vi må jo bare forsøge at vinde de næste tre kampe og se, hvad det rækker til.
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
synes stadig væk det nederen vi altid skal score på de laver kæmpe fejl i forsvaret både i dag til 1 - 0

Skal vi så lade være med at score, når en chance opstår som følge af en fejl hos modstanderen?
Eller skal man kun tælle "rigtige" mål med i et slags moralsk regnskab?
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
bode, nej men du ved hvad jeg mener, self skal vi lave mål hvis vi har chancen selv hvis modstanderen laver fejl. Jeg er bare bange for nu møder vi ¨gode hold¨ vi har ikke vundet imod Hillerød endnu de laver ikke særlig mange fejl hvordan skal vi score imod dem med mindre de laver en kæmpe fejl og forsvaret giver os bolden det var det jeg sagde
Vi kan jo gøre som da vi mødte dem d. 15. marts. Så skal vi bare lade være med at lukke mere end én ind; så er den ged barberet.
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
:Jamesdk
Så kom den uundgåelige lille violin frem.
Esbjerg er dårlige når de taber, men heldige når de vinder.
Esbjerg kan hverken være gode og modstanderen kan ikke være heldige.
Din tilgang og vinkling synes jeg er meget fascinerende.

Derudover kunne jeg godt tænke mig at høre, hvad holdningen er til målmusikken herinde - Den fanger ikke helt mig personligt.
Edit: Dårlig formulering
Annonce