Snak

Mere indhold efter annoncen
@jamesdk
Nej hvis Horsens vinder i dag skal de tabe til Kolding, det er ikke super sandsynligt nej. Men hvis de spiller uafgjort eller taber så er det kun Lyngby vi skal sætte vores lid til. Men selv med Horsens sejr i dag kan Horsens glippe hvis de snubler mod Kolding i sidste runde.
Det sværeste bliver selvfølgelig at vi skal vinde vores kampe mod Hvidovre og Lyngby.

Det vil være helt åndsvagt ikke stadig at spille chancen for oprykning.

Vi er et bedre sted end vi var forrige sæson, så de del er godt.

Så syntes jeg også det er positivt, at holdet kommer til så mange chancer.

Kan de holde på truppen og tilføje skarphed til angrebet, så tror jeg godt vi kan regne med top 3 næste sæson.
1924
:Jamesdk
Hvis Horsens-Hvidovre ender med en uafgjort i dag.
Så skal Horsens "blot" tabe én af kampene mod Lyngby eller Kolding - Eller uafgjort i begge kampe.
Hillerød skal "blot" tabe én af deres sidste kampe.
Og vi skal selv vinde de sidste to opgør.
Lad os endelig få sendt Mc. Crorie tilbage til Skotland, hvis de er så vilde efter at få ham tilbage - han har været dyr i denne sæson, og har vel egentlig ikke for alvor gjort sig gældende indtil videre :( Det må Brydegaard kunne gøre bedre til næste sæson. Situationen vedr. spidsangribere, behøver vi vist heller ikke diskutere yderligere, men der er vi godt nok tyndt besat .....hmm sæt i gang Sebastian :)
Det er du selvfølgelig velkommen til at mene, men jeg skrev de første kampe i foråret, og det står jeg ved. Han var helt væk indtil han fik scoret. Så ham kun når han begik frispark.


Så synes jeg måske du skulle prøve at følge lidt med i kampene. Han bidrager med en del i forhold til presspil og kæmper også defensivt. Som ved eksemplet i dag hvor han render ned på venstre back og sørger for at der ikke er helt frit dernede.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvidovre er foran
High9999 jeg mener både Kasper + Robby skal væk vi bliver nød til at finde en landtids plan, den målmand post har været rent kaos i langt tid. Hvem har vi ellers afsted på lån gadegaard er han god nok? hvad med ham den unge vi har
@Æsbjærg

Hillerød SKAL vinde begge kampe hvis vi vinder vores 2. Altså uafgjort eller tabt i mod enten Kolding eller Hvidovre. Det er ikke usandsynligt.

Og Hvidovre er foran mod Horsens nu
pause Hvidovre fører kom nu please Hvidovre ikke lav en Esbjerg
Langt hen ad vejen synes jeg, at der er markante forbedringer at spore i vores spil i denne sæson.

Men vi bliver desværre for ofte ofre for manglende kynisme, koldblodighed og effektivitet/skarphed, tvivlsom in-game management og personlige fejl.

I min optik har vi smidt i omegnen af 9-13 point her i foråret i kampe, hvor vi enten ikke omsætter spilovertag til sejr og/eller taber det på gulvet til sidst.

De ekstra point havde først og fremmest havde sendt os i en meget mere gunstig position med 55-59 point(= sikker oprykning) - og det ville samtidig også havde betydet, at Hillerød havde haft 2-3 point færre med 44-45 point, mens Horsens havde haft 1 eller 3 point færre og dermed 44 eller 46 point.

Tabte point i foråret:

Esbjerg 2 - 2 Hillerød
Spiller fint i 1. halvleg og fører 2-0 ved pausen. Går helt i stå i 1. halvleg og Hillerød udligner i 90. minut på straffespark.

AaB 1 - 1 Esbjerg
Fører 1-0 og har adskillige chancer for at score til 2-0. I stedet scorer AaB i 86. minut.

Kolding IF 1 - 1 Esbjerg
Fører 1-0, Kolding udligner - vel fortjent - i 91. minut. efter stort pres i det meste af 2. halvleg.

Esbjerg 0-1 Horsens
Horsens vinder trods et markant spilovertag til os og 0 skud på mål af udeholdet, da Skipper laver selvmål.

Hillerød 1-1 Esbjerg
Fører 1-0 til 70. minut efter både brændt straffe, friløber og stolpeskud. Hillerød udligner efter kæmpe drop af McCrorie.

Derudover spillede man en rædderlig 0-0-kamp hjemme mod Hillerød, hvor man også burde have turde angribe kampen meget mere.

I bund og grund kan vi mest af alt takke os selv for, at vi desværre nok glipper en forholdsvist "billig" oprykning...
Annonce