Snak

Mere indhold efter annoncen
og vi kan jo håbe på samme stemning, som i den helt vanvittige kamp mod Vejle i 2020, hvor vi på et meget mystisk mål af Joni Kauko lige præcis kom med i top 6 i Superligaen, og endte med Bronze.
Samtidig i Aalborg, tudede de. De troede indtil 5 minutter efter AaBs kamp var fløjtet af, at de, AaB var kommet i top 6. Men Kauko snød dem :)

Blue Water Arena eksploderede den aften :)

Noget lignende er muligt på søndag ...


Vi må håbe og tro på det til det sidste!
Det kan blive helt vildt, hvis det her lykkedes.

- Jeg talte med Isak Tånnanders mor i går, (som jeg kender privat). Hun fortalte, at Koldings sejr har vendt stemningen i Koldingtruppen til det positive. Det har været noget af en sejtrækker, at spille kampe og tabe selvom de ikke har noget at spille for. Isak sad ude i går grundet for mange gule kort. Han er vel med igen mod Horsens og er en af de spillere, som forhåbentlig kan gøre ondt på Horsens defensiven.
Men trods fornyet optimisme i Kolding truppen er Horsens stadigvæk en mundfuld nu hvor de selv kan afgøre deres skæbne.

Jeg spurgte ChatGTP om sandsynligheden for at Esbjerg ville rykke op:

Søg på internettet og beregn sandsynligheden for, at Esbjerg FB rykker op i superligaen i næste sæson. Tag udgangspunkt i den aktuelle stilling: https://bold.dk/fodbold/stillinger/1-division/stilling og scenariet, at Esbjerg skal slå Lyngby samtidig med at Kolding slår Horsens. Inkluder formbarometer på holdene og tidligere indbyrdes kampe

Svar:
Sandsynlighed for at Esbjerg vinder på søndag: 20%
Sandsynlighed for at Kolding vinder på søndag: 35%

Samlet sandsynlighed for at begge ting sker og Esbjerg rykker op: 7%

Konklusion

Mit (ChatGTP) bedste estimat er derfor:

Esbjerg fB’s sandsynlighed for oprykning i dette scenarie:
ca. 5–10 %

(mest sandsynligt omkring 7 %)

Det lave tal skyldes især:

Lyngbys klare overtag i de indbyrdes kampe
Esbjergs svage resultater mod topklubberne
At Esbjerg er afhængig af hjælp fra Kolding samtidig

Det positive for Esbjerg er:

Kolding faktisk historisk matcher Horsens ganske godt
At sidste spillerunde ofte giver mere kaotiske kampe end normalt.
%er er mærkelig ustabile.
Snaps %er ustabile når jeg cykler.
Hvorfor skal %er ødelægge en hel sæson.
Lad støvlerne tale og gå amok drenge er taktikken.
Kolding vil ikke møde os i næste sæson.🤣
@Fish
Med Horsens held snart må stoppe mener jeg bare, at de har fået nogle ret store foræringer til en stor del af deres mål. De får 1 point mod Hvidovre hvor deres målmand sejler og en bold går ind direkte fra hjørne. Skippers selvmål i en kamp hvor Horsens ikke har 1 skud på mål og så de 2 mod Lyngby. Det er 7 point andre hold har foræret dem ved at lave fejl. 4-1 kampen vi spiller i Horsens er jo også bare stolpe ind for dem, så ved jeg godt vi selv bare skulle være skarpere, men vi er jo bedre end dem på næsten samtlige parametre udover det der tæller mål.
Jeg synes ikke Horsens har spillet god fodbold i de kampe jeg har set. De er gode til stå og forsvare sig og losse bolden væk ja. Det taler derfor heller ikke til vores fordel at de bare kan nøjes med 0-0 mod Kolding.
Uanset hvad synes jeg holdet har præsteret over forventning og det er selvfølgelig ærgerligt der er så mange kampe, hvor man kunne have skrabet de manglende 3 point ind, men det kan de andre klubber jo også sidde og kigge tilbage på. Håber det hele lykkes på søndag, vi har tidligere været heldige med resultater til de andre hold. Der var heller ikke mange der havde set det komme at Kolding ville vinde 3-0 over Hillerød.

Jeg tænker hele snakken med afgange af spillere vil give mere mening at gemme til næste uge. Lykkes oprykning mirakuløst så er der jo ret mange ting der ændre sig. En forlængelse af Lausen kunne jo måske komme på tale i så fald.
Kampen på søndag, minder vel meget godt, om den vi havde i slutningen af 2 divisionen i 22/23 sæsonen.

Der skulle vi vinde i Kolding, mens at Thisted skulle vinde i B93 dengang.

Søndag ser det svært ud, men hvem ved... Måske Kolding kan overraske.
jeg tror bare ikke på det, Horsens får udsolgt stadion hvor de møder det dårligste hold i top 6 en uafgjort er nok, EFB møder et Lyngby hold som stiller op på en bedre opstilling end den som Horsens spillede imod, vi kommer ikke til at spille imod en u19 målmand som Horsens..
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det havde set væsentligt mere realistisk ud, hvis Horsens ikke kunne nøjes med uafgjort. Jeg tipper 0-0 eller 1-0 efter en eller anden tilfældighed. Kolding skal score først og så er der en chance, når Horsens er tvunget til at spille angrebsspil.

Lyngby så vildt gode ud i første kvarter imod Horsens. Hvis ikke de kommer foran med 2 eller flere mål ved halvleg, så tror jeg gassen går lidt af ballonen, når der skal ydes den ekstra indsats.

Med tanke på hvordan Horsens kom i top 6, så vil det være meget sjovt, hvis vi henter dem på målstregen.

Jeg tror Horsens er store favoritter, men det tror jeg altså også vi er, så det er efter min mening kun en overraskelse og ikke to, der skal ske på søndag.
Selvfølgelig skal vi spille vores chance mod Lyngby og ændre den grimme statistik (ingen scoringer mod dem siden 2019).
Så må Horsens - Kolding blive, hvad den bliver.
Jeg håber på masser af støtte til sæsonens sidste (hjemme)kamp.
Drengene har faktisk gjort det formidabelt dette forår imo (bortset fra de tre nederlag i træk selvfølgelig). Marginalerne har bare ikke været så meget på vores side. Men det har aldrig gjort nogen gladere at hænge sig i de mange hvis´er, der kunne have gået vores vej – virkeligheden er, som den er, og 10 procents chance er nok højt sat.
Statistikker, procenter og chancer for oprykning, skal der vel egentlig bare ses højt og flot på - drengene skal bare ud og vise at de rent faktisk kan gøre en forskel, og spille med om de fine pladser :) Hvem havde turde håbe på det, da San blev præsenteret som ny cheftræner i sin tid - truppen har rykket sig over al forventning, med de begrænsede midler, som EFB har til rådighed. Så oprykning eller ej - tænk blot på hvordan truppen har udviklet sig i positiv retning. :)
Helt enig @Macho, truppen har udviklet sig over al forventning under San, både ift. topniveau og bundniveau (med nogle få svipsere).
Selv kendte jeg ikke noget til San, og med hans statistikker fra Norge, var mine forventninger ret lave. Men tænk på sidste år ved den her tid, vi havde tabt og tabt i slutspillet og der have ikke været nogen spænding længe, endda med en trup, der på mange måder havde flere højprofilerede spillere end i år, så truppens generelle niveau er helt sikkert blevet hævet, så herfra et klart ja tak til San endnu et år, jeg kan se klar udvikling (vi skal dog også få købt klogt ind) af spillerne som individualister og ikke mindst som hold. Vi har også brug for kontinuitet på trænerposten. Måske kunne man overveje at finde en yngre Johnny Mølby-klon (jeg tvivler på at originalen kan lokkes til EfB) i en assistentrolle for at gøre os helt skarpe på basale skills og dødbolde, det var/er han formidabel til.
Jeg har været mega kritisk over for San og spillet men synes de sidste 3 uger har spillet virkelig været EFB San prime vi løber meget mere spiller hurtigt og vi prøver at skyde ud fra og faktisk scorer, nu håber jeg bare vi kan spille sådan som vi gør lige nu når vi starter op igen efter pausen og det ikke bliver det samme spil som fra før, de skal spille som de gør lige nu når vi starter op hvis de overhovedet vil i superligaen det duer bare ikke vi spiller som en flok average joes i 5 måneder også først begynder derefter og spille godt
Annonce