Jeg syntes godt nok tavsheden fra EfBs ledelse er larmende ….
Jeg var overbevist om, at "spillerne fra øverste hylde" nok skulle komme hen mod enden af vinduet, men tvivler nu. Ledelsen udtalte i forrige uge, at en ny angriber ville blive præsenteret i løbet af få dage - de er sgu gået nu. Og vi har intet hørt. Kun Niels Frederiksen er ude - igen-igen - og sige at vi har behov for en angriber.
Det virker ærlig talt som om virkeligheden er kommet bag på den sportslige ledelse. At de spillere man sigtede efter, var for dyre, ikke ville til EfB eller stillede ublu lønkrav. Og derfor står EfB tilbage med alle trumferne tabt på gulvet.
Hvad gør man nu? Satser på et panikindkøb? Eller venter man til vintererens vindue, og håber på bedre vind der? Satser på at Rise, van Buren og Pusic kan besætte angrebet, og Vestergaard snart er klar igen?
Uha, jeg tror der er nogen der har fået en lærestreg.
Håber virkelig jeg IKKE har ret, og at ledelsen bare er iskolde, og trækker trumferne til sidst. Men jeg tvivler. Fordi udmeldingerne tyder på at planerne er gået i vasken.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!