Snak

Mere indhold efter annoncen
Der står at Koemann er blevet enige med Everton, og at der KUN mangler en aftale mellem de to klubber.
Men det er vel ikke sikkert at den kan aftales?

Hvorfor gik man ikke efter Emery.
Han koster vel ikke det samme som Koemann (tror ikke han bliver billig at købe fri)
Everton F.C
Hvem siger man ikke prøvede Emery?
Er Everton en større klub med større budget end Saints? Med nye investorer måske, og hvis Liebherr helt trækker stikket. I nyere tid synes jeg dog det ligner et skridt til siden.
Med nyere tid, så kan du kun tænke på de 2 sidste sæsoner. Evertons lønbudget har vist altid været større, og med Moshiri, som købte 49,9% af klubben i marts, og lovede £ 100 mill + evt. spillersalg til transfers denne sommer, tror jeg også transferbudgettet er større.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Everton magtede ihvertfald at modstå Chelsea´s ønske sidste sæson, hvorimod Southampton mest af alt har solgt arvesølvet over flere omgange.
-- COYB --
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kigger man på de to klubbers trofækabinet er man ikke i tvivl om at Everton er en langt større klub end Southampton.
Ja, men man har så også formået at erstatte fornuftigt. Lønbudgettet er vel større, men også som et resultat af mange erfarne Prl-spillere, som ikke nødvendigvis trækker læsset. Hvad transferbudgettet bliver kan man vel kun gætte om. Man må selvfølgelig antage at Koeman har fået lovning på noget, da det ellers virker som et skridt til siden. Han har jo gjort det flot hos Saints, så han ville næppe have vanskelig ved at finde arbejde. Hvis han er lidt desillusioneret med tingene hos Saints og vil blive i England, er mulighederne dog oplagt begrænsede og Everton vel et godt bud på en klub han kan forme.
Mon ikke det er udviklingsmulighederne Koeman kan se. Saints er jo en sælgende klub, hvorimod Everton har ambitioner om at komme højere op, samt holde på profilerne.

Så lige nu ligner det et skridt til siden, men i det lange løb, får Koeman nogle flere redskaber til at rykke længere op i tabellen.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Maarkap, jeg er fuldstændig enig.

+ at det jo altid er interessant når en klub med potentiale og en ambitiøs ny klubinvestor skal "rebootes", og han for alvor kan sætte sit præg.

Sky har her fra morgen rapporteret at den skulle være god nok, og det er jo ganske fantastisk!
Koeman har naturligvis kunne bygge på Poch´s arbejde. Efter Martinez er der en del mere at tage fat på. Hans stil burde dog ikke være vanskelig at implementere i Everton heller, så mon ikke det bliver et positivt bekendtskab. Umiddelbart virker det mere "safe" end Emery, Bielsa og andre signaturtrænere som er rygtet til.
Annonce