Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja det er rigtigt. Men han ønsker selv at skifte til en større klub.

Og her er Arsenal og Juventus med til at byde på ham.
Så mon ikke også denne gang at Everton ikke
får en spiller de er med om. :-(
Everton F.C
Er på Skanderborg, så fik ikke muligheden for at se Rooneys testimonial. Hvordan spillede vi i kampen?
Vincevega:

Så kampen i går, og vi stod solidt rent defensivt. Rent offensivt startede det skidt, med alt for mange lange bolde efter Lukaku, som han intet fik ud af. Offensivt blev det lidt bedre som kampen skred frem. At kampen endte 0-0 var fortjent, da ingen af målmændene blev sat på det helt store prøver.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Så ikke kampen men fil Holgate ikke stor ros for sin præstation? Godt at høre
Så ikke kampen men fil Holgate ikke stor ros for sin præstation? Godt at høre
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Real Madrid er også meldt interesseret i Draxler. Den umiddelbart ENESTE fordel Everton har i en direkte duel med flere involverede storklubber, er, at en spiller som Draxler fra dag et ville være fast mand i Everton. Han vil formentlig "kun" være en super-reserve i klubber som Real Madrid, Juventus og til dels Arsenal.

Everton skal heller ikke ud i en bud krig med eksempelvis Real Madrid. Så fraviger man i hvert fald sin "value for money"-politik. Det ville ærgre mig, om end Draxler er en klassespiller!

Conor Grant er smuttet til Ipswich på lån. Fint med lidt bold i Championsship, hvor en spiller som Grant for alvor vil blive testet.

Et par engelske medier mener at vide, at Sunderland OG Everton er ude efter Benteke - Liverpool vil angiveligt have 30 millioner pund for angriberen. Peanuts for en spiller, der har bevist, at han kan levere mål i Premier League. Rygterne siger også, at Benteke ville være tilfreds med en lejeaftale... måske en bedre "her og nu"-deal for Everton, hvis Lukaku skrider i ellevte time?

http://www.squawka.com/news/lukaku-in-contract-talks-with-everton-while-koeman-expects-to-make-three-new-signings/739977
Real Madrid | Cleveland Cavaliers
Besic ude i seks måneder!
Der skal handles lidt nu, selv om jeg aldrig har ment, at han var løsningen på ret meget.
Vi er virkelig tyndt besat på midten nu. Håber RK kan overskue situationen. Vi mangler primært en målmand og en midtstopper med udstråling, gerne Williams, selv hvis Stones bliver.
Og så synes jeg stadig, at vi er i akut nød for en kreativ kapacitet, altså en af de dyre signings. Mata, evt.
Vi er for at sige det mildt et helt almindeligt gennemsnitlig PL hold.
Vil da gå så vidt som at sige måske endda lige under.

Vores trup er virkelig tynd og jeg er virkelig skuffet over at Everton ikke
er kommet videre efter de fik penge tilført.

Prøv engang at se på vores angribere. Hvis Lukaku smutter hvem kunne i så forestille sig skulle lave målene ?

Midtbane er tynd og en ny målmand ville være meget ønskeligt.

Everton F.C
Jeg kan se, at klubtråden har ændret navn. Er det her grunden?

http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-3726226/Tony-Hibbert-slams-dog-eat-dog-Everton-finding-released-Toffees-website.html

I øvrigt er anekdoten fra debuten meget hibbertsk.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Jeg glæder mig rigtig meget til at se hvordan vi vælger at stille op imod Spurs. Min tanke går på, at Koeman ønsker et meget aggressivt og dynamisk hold, hvor presspillet er topprioritet - noget der har været ikke-eksisterende under Martinez. Kun Norwich lavede færre interceptions end os i sidste sæson fx.

Derfor bliver jeg mere og mere begejstret for købet af Gueye. Fantastisk statistik at have med en sæson med Aston Villa, og han giver os lige præcis det presspil på midten som vi har manglet. Jeg tror derudover også, at Macca kommer til at spille ved siden af, således "Barry-rollen" forsvinder helt. Er du vimmer de to gutter kan løbe langt, og de kan begge frigive utroligt meget plafs til de forreste og vores backs med deres løbepensum. Jeg tror derfor ikke på en Witsel-transfer, hvilket passer mig godt.

Det fryder mig også at se, at Døllen har fået 7´eren og Barkley 8´eren. Måske er nummerbyttet med Oviedo et signal Korman sender til os ift hvordan Barkley skal spilles?
Håber det er slut med at lunte rundt uden bold, og kigge fodbold. Det ville virkelig være godt hvis Koeman kunne forbedre den del af hans spil, for så bliver vi meget stærke inde på midten.
Med Besic ude skal der hentes en erstatning, for truppen er tynd og i alvorlig mangel på kvalitet i bredden.

Mata er jeg kommet videre fra. En "doven 10´er" behøver vi ikke, nok også derfor Yarmo ikke nævnes mere. Jeg håber på en mere løbestærk 10´er, der måske også er mere målfarlig end Mata-typen.
Annonce