Snak

Mere indhold efter annoncen
Koné har en lang kontrakt med Sunderland. Vi kan da tillade os at tage det, vi vil have - medmindre selvfølgelig spilleren begynder at sultestrejke.

Det er muligt, at Everton har andre alternativer. Jeg finder det skuffende, hvis vi i så fald ikke beder Everton indløse et af de alternativer i stedet for at tage Koné for et mindre beløb, end han er værd for os.
Men nu har Chelsea hellere ikke smidt den sum - endnu ihvertfald. Gør de det er vi oppe i et "tosse-køb" på niveau med Higuain. Det går over min forstand hvorfor de ikke bare beholder Costa som er ligeså god, men der foregår vist noget bag kulisserne som betyder at han ikke trives i klubben..

"Og siden hvornår har Everton en historik der siger, at man ønsker at smide ekstra penge for førstevalget? Nu hentyder du forhåbentligt ikke til Lukaku-købet, vel?"

Det ved jeg ikke. Jeg talte om City og Chelsea - ikke Everton. Men der er nok ingen tvivl om at I også kommer til at betale overpriser fremadrettet. Klubberne ved udmærket godt at I har masser penge..
Hvis Williams og Kone kan hentes til noget, der minder om halv pris af Stones, så er det en god handel.

Og så lige en kovending på Mata af mig. Han kan blive nøglen til jeres offensiv, hvis ellers Koeman kan se potentialet i den type off. midt. Koeman brugte lidt andre typer i Soton, men havde selvfølgelig heller ikke en Mata til rådighed. Tænker han kan erhverves "billigt" efter Mous vink med en vognstang forleden.
@Scotty

Sorry, troede du mente Everton. Jeg er helt enig ift. Chelsea og City :)

Og ja, Sunderland er bestemt ikke tvunget til at sælge. Men han kan indgive en transferrequest, hvilket Stones gjorde sidste sommer, og han var mildest talt ret ringe for os. Så uanset hvor stort et hul en spiller må efterlade, så er det bedre at cashe ind end at have en rendende rundt og surmule.

Får vi 50 mio. for Stones, så er det ganske eminent. En hel utrolig pris for en spiller der ikke har leveret stabile præstationer siden Martinez kørte ham i stilling i forrige sæson.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Stones registreret under City, men hverken Bony eller Mangala er registreret...
Evertonians are born, not manufactured We are the chosen ones….
Åh gud, Mangala.......
Hvis han vil væk, er sagen selvfølgelig en anden. Man kan dog indvende, at hvis I får 50 mio. pund for en spiller, der har villet væk i et år, så kan vi også have lidt tålmodighed, inden vi skyder Koné af sted.

Men hvem siger, at han vil væk? Med al respekt er det jo ikke en klub, der frister med pokaler og Champions League, som byder.
......det er jo ikke ensbetydende med at han er med i handlen, men jeg håber på Bony.
At Stones er væk er vist et faktum d.d. - Håber inderligt vi får en røvfuld £ for ham.
Farvel og tak til en spiller jeg gerne havde beholdt for 1 år siden, men ikke længere, da han tydeligvis ikke har hjertet eller lysten med længere i EFC
Evertonians are born, not manufactured We are the chosen ones….
I står naturligvis stærkt i forhandlingerne, og i har absolut heller ingen incitament til at skyde ham af nu. Dertil er han for vigtig, og naturligvis ønsker i at få så meget ud af ham.

Min pointe er bare, at 18 mio. pund ikke er noget dårligt bud. Men det er bestemt heller ikke et "tosse-bud" som det Juventus, United og City har gang i i disse tider.

Og naturligvis ikke - spørgsmålet er så bare, om der er højererangeret klubber der ønsker at få ham? Synes han virker som et perfekt match til Everton, og det må vi jo håbe han også selv synes ;-)
Annonce