Snak

Mere indhold efter annoncen
Holdet er da i skrivende stund ubestrideligt forstærket.

Jeg er sgu mere spændt på om rygterne omkring nyt stadion ude ved floden passer.

Håber klubben tænker langsigtet - som det virker som om den nye stil er - og gemmer pengene og lader de nu-udnævnte manager + sports-halløjsa gøre deres job.
-- COYB --
Det ændrer ikke på de store mangler som der trods alt er i truppen.
Vi har stadig en del dødvægt, og mangler helt klart en spiller der kan true Lukaku og en 10´er.
Nemlig. Det er bare ikke godt nok når man har så mange penge.
Everton F.C
Er Newcastle´s Sissoko god?

Har lige læst at han må tale med Everton, da forhandlingerne med Tottenham er brudt sammen.
Everton F.C
Er Newcastle´s Sissoko god?

Har lige læst at han må tale med Everton, da forhandlingerne med Tottenham er brudt sammen


Hvis det var omkring 15 mio.£, måske lidt mere, så ville jeg sige fred være med det, men til 30-35 mio.£, det er meget voldsomt.... Så har Everton bare for mange penge.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sissoko er en rigtig dygtig spiller, når han spilles rigtigt. Han har nogle utroligt store styrker, men også nogle gevaldige svagheder, og derfor er det vigtigt, at man ikke konsekvent spiller ham på kanten som tilfældet har været i Newcastle.
Newcastle har også været meget ustabilt, og jeg tror Sissoko fungerer langt bedre i et stabilt setup, hvor taktikken passer ham.

I min optik er han bedst centralt, hvor hans penetration for alvor kan komme til udtryk. Han passer perfekt ind i det presspil som Koeman sætter så højt, og derudover bidrager han med en vanvittig fysik og dynamik.
Han skal forbedre sine skud og sit blik for sine medspillere, for han kan slet ikke bære et hold egenhændigt, som det lidt har været lagt op til han skulle gøre i Newcatle. Den type er han slet ikke.

Og skal vi ikke snart stoppe med konstant at snakke om "overpris"?

Når der foretages en handel mellem to britiske klubber - hvor den sælgende klub ikke behøver at sælge, så vil der blive betalt en overpris. Særligt med tanke på at alle engelske klubber - og i særdeleshed Everton - er kommet til penge.

At snakke om, at 15 mio pund er et retvisende prisskilt for Sissoko i dagens marked er decideret absurd og det er vel kun Newcastle-fans og Daniel Levy der åbenbart lever i en anden verden end os andre.
Der er jo trods alt noget der tyder på at prisen er i overkanten når det i flere måneder har været kendt hvad Newcastle ville have for ham og ingen har bidt på før 1 klub gør det 5 min i deadline.

15 mil holder så dog heller ingen steder markedet taget i betragtning og det er der heller ingen Newcastle fans ved deres fulde fem der vil hævde.

Du skal da bare scrolle lidt op ;-)

Men nej. En Wijnaldum-pris havde nok været mere retvisende, men der er nu intet galt i at betale ekstra, når Newcastle har overhånden i forhandlingen.

Skiftet er virkelig godt for alle partner!
Ja!!!! sunderland skulle efter sigende har lejet city stopperen Jason Denayer. Så er det med at få Kone ind i folden .
Nil Satis Nisi Optimum
Dobbelt post
Nil Satis Nisi Optimum
Annonce