Snak

Mere indhold efter annoncen
Tja. Forhåbentligt kommer der noget godt ud af dette wake-up-call. Norwich havde godt nok alle marginaler i begge ender - men der er en del der skal forbedres.

Synes faktisk det startede godt; tydeligt at Koeman ville have aktivitet fra start. Det lignede noget Everton ville vinde indtil 0-2.

Men jo længere der gik, viste det sig at spildominansen næsten udelukkende blev omsat til indlæg mod ham der ikke var på banen. Mere spil langs jorden havde jeg foretrukket - som mod WBA.

Selv ved 0-1 tror jeg de fleste troede at man ville vende det; først ved 0-2 gik alvoren op - og gassen af ballonen. Indskifterne havde ingen effekt fordi de andre 8 reelt havde opgivet.

Dølle gjorde meget rigtigt og var farligst - trods nogle desværre ret fesne afslutninger. Coleman kom også til en masse. Valencia virkede fejlcastet som Lukaku-substitut (hvilket næsten alle ville være). Lennon synes jeg gjorde det godt; med i pres-spillet og med spil langs jorden Norwich havde svært ved.

Bolasie bliver jeg mere og mere skeptisk overfor. Han ligner en historisk dyr one-trick-pony. Hvis uortodoks betyder at man gang på gang laver de samme træk uden at tænke sig om, så er han uortodoks.

RFM er mange efter - men jeg kunne ærligt talt ikke se hvad han personligt havde med nederlaget at gøre.

Det må formodes at holdet har fået (mindst) to skideballer idag; glæder mig egentligt til at se reaktionen mod Bournemouth på lørdag.

Og forventer også at træner-staben forholder sig til hvordan man skal spille når Lukaku ikke er på banen.
-- COYB --
Så lige pressekonferencen med Koeman i dag. Han er Martinez´ totale modsætning. Meget lidt glad i dag. Fedt nok.
Nogen der ved noget om Lukaku? Det eneste jeg kan finde er en udtalelse fra Koeman for 2 dage siden, hvor han håber og tror at han kan spille.
#Fino Alla Fine Forza Juventus
Koeman forventede, at han spiller. Vi er på røven, hvis han ikke gør. Utroligt at vi ikke har bedre alternativer. Især i luftrummet er vi umulige oppe foran uden ham.
Igen møder vi ikke op i 1. halvleg..

Det er bekymrende at Koeman så ofte skal reagerem kraftigt i pausen før vi vågner op.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det mindet om en sommerferie kamp , som under Martinez .
Der er intet presspil , ingen vilje , generelt alt var dårligt , man kunne jo ikke ramme hinanden inden for en meter.
Man tog tendenserne med fra Norwich kampen .
Udover det Bournemouth var godt nok os ringe.
Det mest bekymrende var, hvor afhængigt vores hold desværre stadigvæk er af Gareth Barry. Han havde virkelig en skidt kamp, og derfor var der heller ikke meget flow i vores pasningsspil. Dertil kan man naturligvis sagtens argumentere for, at både Idrissa Gueye og Ross Barkley burde steppe op og tage det ansvar.

Udover det Bournemouth var godt nok os ringe.

Delvist enig. Deres 1. halvleg var jo ganske eminent hvor jeg også tror de ramte deres topniveau. De pressede os fra første fløjt, og krydrede det med et super godt mål.

Deres 2. halvleg var præget af, at vi tog initiativet, men desværre ikke havde kvalitet nok til at bryde dem ned.

Jeg synes faktisk Bournemouth generelt skal have rosende ord, da de praktiserer en modig og attraktiv form for fodbold, og ikke bare møder op med en defensiv og destruktiv tilgang, som de fleste mindre hold gør.
Det gik for langsomt , Barkley hiver alt tempoet ud af spillet .
Cleverly kom med noget energi , klart en god udskiftning.
Ja de gjorde det fint Bournemouth med de midler de har , Everton gjorde hellere ikke meget for at sætte pres på modstanderen , når de havde bolden .
Total passiv .
Må os være ærlig Stekelenburg har ikke rørt meget de sidste 4 kampe , Bournemouth målmand havde lige et par gode aktioner som man ikke har i Everton.
Skal ikke give målmand skyld for målene , han har bare hellere ikke de store redninger.

Puha, mavepuster tirsdag, knockoutstød lørdag.
Jeg er bombet helt tilbage til Martinez-æraens sidste dage.
Jeg har ingen forståelse for, at vi ikke - med så god en start og en andenplads i tabellen - har lyst til at spille med om pointene mod Bournemouth. Slet ikke efter et slemt nederlag til en Championship-klub om tirsdagen.
Det fortæller mig, hvad jeg måske godt vidste, men ikke ville erkende: Vi har fået mere ud af de første kampe, end vi fortjente.
Det har vist sig katastrofalt, at Barkley skal bære alt kreativt ansvar. Han er hverken moden eller dygtig nok til det. Vi skabte ingen chancer af betydning mod Norwich, det gentog sig mod Bournemouth.
Koeman må virkelig være skuffet, for hvis ikke engang held og medgang kan anspore til en øget indsats, hvad gør man så?
Jeg forudser endnu et nederlag hjemme mod Crystal Palace på fredag. Det vil virkelig kunne smadre weekenden.
Jeg synes som sådan ikke, at der i denne sæson har været noget galt med vores taktiske setup til kampene.

Gueye har vist sig at være mere komplet end vi troede, og han kommer nu mere og mere til sin ret bolden end uden. Spørgsmålet er om det gik udover Barry imod Bournemouth?

Jeg tror helt fast og holdent på, at Gueyes presspil og løbepensum har skabt de optimale rammer for Barry ift. at få gang i sit pasningsspil. Nu ser det ud til at Gueye tager flere træk og spiller flere usikre afleveringer, og jeg er lidt i tvivl om, om det er gunstigt ift. at spille med Barry.

Overordnet set synes jeg mange af vores spillere havde en decideret off-day. Vores midtbane formåede ikke at være kompakt nok, Barkley fik slet ikke stemplet ind og Lukaku fik intet ud af det oppe foran. Men de to største syndere i min optik var Mirallas og Bolasie som svigtede i deres driblinger og generelle kreativitet, hvilket fik den konsekvens, at alt for meget blev lagt over på Barkleys skuldre og Lukaku fik intet i boksen.

Og så holder jeg stadig fast i, at der skal gives thumbs up til Bournemouth som tog os på sengen i 1. halvleg. Men det er helt korrekt, at sådan en kamp naturligvis skal give 3 point, hvis vi ønsker at holde fast hvor det er sjovt.
Annonce