Snak

Mere indhold efter annoncen
Enkel sejr på billig baggrund.

Idag er vi alle Arsenalsupportere...
Everton = Evigt liv eller pengene tilbage

tc66

Nåh ja -sidste kamp i sæsonen. Den havde jeg ikke lige tænkt på. De gange jeg har været forbi Finch Farm, har der absolut intet været at se. Som min dreng spurgte "Hvad bruger de alle de tomme baner til" :-)
Men ved indgangen kan man roligt vente på at 1. holds spillerne kommer ud. De stopper deres biler og giver autografer uden problemer. Junior har også to billeder af ham og henholdsvis Cahill og Osman.

Mht til Goodison Park. Prøv evt at liste hen til hjørnet af Park End og Lower Bullens. Der er et lille rum hvor The greenkeepers hører til. Hvis de er der kan man nogle gange godt få lov til at gå ind på GP og kigge i 5-10 min. Men stadig ikke ind på selve grønsværen :-)
Merseyside rules

Andy - jeg vil nu hellere holde med West Ham i dag.

Måske også fordi jeg ikke lige kan fange, hvorfor vi skal holde med Ars i Carling Cuppen :-)
Merseyside rules
Vinder Arsenal Carling-cuppen overgår den europæiske plads, til ligaen, da Arsenal skal spille CL i næste sæson. Vinder Birmingham får de en plads i europa, og Everton skal derfor slutte som nr. 6 for at kvalificere sig. Selvfølgelig forudsat at Birmingham ikke slutter i top 6.

Jeg blive nok nødt til at vælge den skizofrene løsning, og holde med både Arsenal og West Ham i dag.
VAR OUT, Premier League = Corruption
En lidt energi-forladt kamp der foeles lidt som den omvendte verden: spillet var det meste af tiden usammenhaengende men til gengaeld anderledes direkte. Sunderland er daarlige; begriber ikke de ligger hvor de goer - men efter salget af Bent er det vel ogsaa en stakket frist. Der var stort set intet pres paa boldholderen og paa en gennemsnitlig dag havde Everton pryglet dem.

Beckford fortsaetter med at goere mine ord til skamme. Har aldrig tvivlet paa hans afslutningsvilje, mere hans samlede evner. Synes dog han har fundet melodien ift holdet - selv naar han er alene i front.

Ihvertfald maa 2 oppe foran vaere maaden at spille hjemme.

Naeste er Reading hjemme tirsdag. Skal saesonens ´rytme´ foelges, bliver det en skuffelse. Eller er saesonen langt om laenge kommet igang?
-- COYB --
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skod med Brum, men selvfølgelig godt for dem.

Vi må gå efter 6. pladsen - der er 3 pinne op hvis vi vinder den udsatte kamp mod netop Brum.

Eller vinde FA-cup´en så 6. pladsen ikke giver EL-bold ;-)
Everton = Evigt liv eller pengene tilbage
Jeg tror fra ca. nu og frem, set over de sidste 3 sæsoner, der må vi ligge i top-3 hvad angår points. Gad godt se en stastik på det. :)

Som jeg meldte ud for et par uger siden, er alt ved det gamle, får vi max 2. nederlag fra nu og til slutningen af sæsonen. Det vil i realiteten sige for en Evertonians er sæsonen ret kort - den går ca. fra slut feb. til slut maj.

Bet vs Bosse1983 (26-08-2014). Mine 15.000 kr. mod hans 10.000 kr. - Everton i top-6. Vil stå til bet er afgjort.
44 point på de sidste 3x10 kampe = 55,7 point på sæsonbasis.

Ikke nok til mere end en 7. eller 8. plads.

Tager vi de sidste 3x13 kampe bliver det sjovere: 69 point på 39 kampe, eller 67,2 point på sæsonbasis.

Det havde givet 5. plads alle år - og 2 af årene fik vi også det.

Som sædvanligt er det de mange uafgjorte kampe der koster i regnskabet, så man skal ikke stirre sig blind på få nederlag.

I morgen er det atter en gang kun sejr der er godt nok - og det må sgu være muligt mod læserne.
Everton = Evigt liv eller pengene tilbage
Bekymrende som EFC har tiltrækningskraft på gale diktatorer.

Ser at en hvis oberst er indbidt Evertonian... og så var der jo korporalen... og dronningemoderen...
Everton = Evigt liv eller pengene tilbage
Osama Bin Laden er heldigvis Arsenal-fan.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Annonce