Snak

Mere indhold efter annoncen
Schneiderlin var fantastisk i sin tid i Southampton. Ligaens bedste 6er før united tiden
Schneiderlin giver rigtig god mening - peakede under Koeman i Southampton hvor han sammen med Wanyama især udgjorde en af ligaens bedste centrale midtbaner, og det er oplagt at prøve at genskabe magien i Everton, med Gueye som den nye makker.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Man ska godt nok have de kritiske briller på når man går i gennem alle mulige mere eller mindre lødige transfer rygter. Fx skrives det flere steder at Everton fører ræset om at købe Ademola Lookman fra Charlton, som direkte erstatning for Bolasie! Aaahh spis lige brød til. At et ungt League One talent sku kunne erstatte, er nok lige at stramme den. Hvad mener I andre i øvrigt om Barkley til Tottenham rygterne, er han en Everton skal af med?
Selvfølgelig skal vi ikke af med Barkley. Drengen skal behandles ordentligt og forstå, at han skal udvikle sig, også bliver han en kæmpe spiller.
Det giver super god mening at forlænge med Holgate, god mening at forlænge med Baines og absolut ingen mening at forlænge med Barry.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Pipper:

Enig med Mr.Spock ang. Schneiderlin. Det kunne sagtens blive et godt match med ham på den centrale midtbane ved siden af Gueye. Og et godt match for Schneiderlin, som ikke ligner en mand, Mourinho vil gøre brug af.

Hvad angår Memphis er der tale om en venstrekant, som har en fin teknik og er et fysisk bæst samtidigt. Desværre har han ikke forvaltet skridtet fra den hollandske liga til Premier League særlig godt, og han har nærmest kun spillet godt mod ringe modstandere, som f.eks. Club Brugge og Midtjylland i Europa League sidste år.

Fælles for dem begge er dog, at de begge har optrådt professionelt og ikke har tudet i pressen mv. Jeg tror, lidt luftforandring vil gavne dem begge, men i Memphis´ tilfælde håber jeg, at han kun lejes ud, for han har talentet til at komme styrket tilbage til United på et senere tidspunkt.

EDIT: Når jeg skriver, at Memphis har optrådt professionelt, mener jeg i forhold til træning og at han ikke har tudet over manglende spilletid mv. Det er ikke i forhold til hans prioriteringer mht. tøj og dyre biler, hvor han godt kunne have været mere ydmyg, i hvert fald indtil han havde slået igennem.
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
Enig med dig Yobo. Barkley skal blive og nej jeg mener heller ikke det giver mening at forlænge med barry
De engelske medier skriver igen om et køb af Delaney. Mange af de samme medier skriver også at købet af Schneiderlin næsten er på plads. Man køber vel ikke begge? Og personligt foretrækker jeg KLART franskmanden.
Everton vil tillade Ross Barkley at forlade klubben for £30 millioner - Daily Express

Skulle Everton få solgt Barkley til den pris, så vil man bruge pengene på Manchester Uniteds Memphis Depay og Morgan Schneiderlin - Daily Express


Skulle man sælge spillere for at kunne købe nye.
Jeg mener da at Everton havde en del penge de ikke fik brugt i det forrige vindue.
Men det er fint med mig at sælge Barkley, hvis der findes erstatninger for ham.
Men der skal hentes flere end to spillere i det kommende vindue.
Everton F.C
Nu skal man jo altid tage de engelske aviser med et gran salt, meeen..

Jeg læser også, at Memphis og Schneiderlin til Everton er "done deals". Begge to permanente, for øvrigt - ingen lejeaftale til Memphis. Til gengæld har jeg ikke set noget om nogen pris - har I det? Hvis de begge to bliver solgt for 30 mio. pund i alt kommer Woodward da i hvert fald til at notere sig et betydeligt tab.
"My greatest challenge is not what's happening at the moment, my greatest challenge was knocking Liverpool right off their fucking perch. And you can print that." - SAF
Annonce