Jeg tror vi allesammen ønsker en langtidsholdbar løsning, men spørgsmålet er bare, om man kan finde den i januar-vinduet? Virgil er urealistisk og personligt er Gibson og Keane lidt for ´meh´ til min smag. Der er også snak om Manolos Kostas fra Roma (Ifm. en Deulofeu-handel) hvilket er interessant, men han har så tilmed også været skadet meget siden sæsonstart. 4 i alt læste jeg.
Jeg taler som sagt for med Fonte, fordi han fra dag 1 (ligesom Williams) kan få sat en prop i den hullede defensiv, som både Jags og RFM giver. Det bliver så hamrende usikkert dernede med dem, og derfor er der et akut behov. Jeg stiller mig i øvrigt ikke tilfreds med at bevare 7. pladsen, såfremt vi får et optimalt januar-vindue. Så bør vi kunne sætte formsvage hold som West Ham og Southampton og naturligvis også WBA. Og ved at sætte den ambition, så er jeg ikke helt vild med idéen om at spille Holgate fast.
Til sommer er der et væld af nye muligheder, og langt større chance for at finde det rigtige match. Fonté vil stadig være en vigtig brik i defensiven, da han i princippet godt kunne slå Williams af, eller gardere i tilfælde af skader. Man kan stole på ham, og det skriger vores defensiv af.
Ang. Schneiderlin er jeg også meget tilhænger af den handel. Jeg er fløjtende ligeglad om det bliver 20, 22 eller 24, bare få ham kørt i stilling på den 6´er sammen med Gana. De to minder dog ret meget om hinanden, og spørgsmålet er, hvordan Koeman så ønsker at balancere 4-2-3-1 taktikken. De er begge to meget løbestærke og har begge deres klare styrker i erobringsspillet. De ville kunne beskytte vores forsvarslinie ret godt og dermed også give meget offensiv plads til frontrioen. Men en signing af Schneiderlin fordrer også bare, at vi får den forbandet 10´er, som kan spille mellem kæder og servicere holdkammeraterne. Det nytter ikke noget at spillet tons-bold med fysisk stærke kanter og så tro Barkley kan binde det hele sammen, for det fatter han ganske enkelt ikke at gøre.