Snak

Mere indhold efter annoncen
Evertons u/18 hold er i finalen efter en 3-2 sejr over Aston Villa. Her møder de vinderen af en kamp mellem Sunderland og Fulham. De 4 hold er nået semifinalerne ved at vinde de 4 regionale u/18 ligaer der har kørt hele sæsonen.
VAR OUT, Premier League = Corruption
City og Mancini må bare hade Everton efterhånden.

Jeg så kun 2h - men det var vist heldigt kan jeg forstå. Det virker som om Moyes bare ikke kan lide City og (i det mindste i halvlegen) evner at sætte spillerne op.

Suverænt mål af Osman.

City er et plastic-hold; der er bare ingen hold-ånd eller kamp-gejst i de fleste af spillerne og jeg tror sgu netop Stoke har gode chancer i finalen.
-- COYB --
U-18-holdet mestre; ikke nogen dårlig ting.

Men mere vigtigt lyder det som om Fellaini rent faktisk gerne vil forlænge sin kontrakt. Håber det er sandt, men kan ikke rigtigt glæde mig før blækket er tørt. På den anden side udelukker det ikke et salg - men det er sgu rart at en spiller der går så meget op i det måske vælger at blive når det er så nemt at gå.

Ude mod WBA idag i noget der ret nemt kan blive en sommerkamp. Tror og håber dog at Moyes insisterer på at 4-1-hjemmenederlaget (!!!) skal revancheres. Kun Saha og Fellaini mangler.

Kunne godt tænke mig at se en kamp hvor Arteta virkelig stråler; det er efterhånden længe siden.

Ser den på Bloomsday - sikkert efterfulgt af Stokes første trofæ i laaaaang tid.
-- COYB --
Helt enig med morsor.
Moyes bør stille et offensivt hold. Anichebe alene oppe foran går ikke, så hellere Beckford alene, men det bedste vil være dem begge.

WBA svage side er defensiven, så der skal angribes. Ser gerne det forsmædelige hjemmebanenederlag revancheret.

Håber virkelig indstillingen er i orden, så det bliver ligesom anden halvleg mod city og ikke første.

Ser også kampen på Bloomsday
Og ... Anichebe alene oppe foran ... med en hel hær af (bedre) angribere på bænken.

Nogle gange tænker ham den rødhårede altså alternativt.
-- COYB --
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ubegribeligt, men han ved (forhåbentlig) vel hvad han laver.
Anichebe alene i angreb. Jeg forstår det ikke. Hvad ser Moyes i ham?

En del hold er vist gået på sommerferie; deriblandt Everton. Selvom det grænser til det ligegyldige, ville jeg nu gerne undgå at Fulham ryger over Everton.

Der er sæsonafslutnings-apoteker-spisning på Det Lille Apotek kl 1430 på søndag inden Chelsea-kampen. Der bliver ikke bestilt bord - så mød bare op hvis du er til smørrebrød og snaps og bare vil lægge denne sæson bag dig :-)
-- COYB --
jeg indtager en stadionplatte på Goodison sammen med sønnike. Jeg håber vi får nogle mål og se, selvom der ikke er det store at spille for for begge hold.
Sær kamp. Begge hold stillede ganske stærkt op, men der var meget sommerkamp over lange perioder. Efter hånden som kampen skred frem fik Chelsea mere greb om sagerne, men havde ikke meget ud over et stolpeskud.

Godt at se Beckford starte - men desværre havde han en af de kampe hvor han mest ligner en Championship-spiller. Han var ret alene og anonym og når han endelig fik chancen traf han dårlige beslutninger. Målet var godt sat ind, men lidt en tilfældighed.

Til gengæld forstår jeg ikke dommeren ikke viser Alex ud. Han har gult kort og der dømmes frispark mod ham hvor han ved midterlinien stopper et kontra. Kan ikke forstå at der er frispark uden der også er gult kort.

Straffet i første halvleg er mere tvivlsomt.

Heldigvis har dommer-smutterne i de sidste par kampe ikke fået en reel indflydelse.
-- COYB --
sommerens første salg er en realitet. James Vaughan er solgt til Norwich. Beløbet er ikke oplyst, men rygterne går på £2 mill, hvor noget er præstationsafhængigt.

http://www.evertonfc.com…for-norwich

Ikke overraskende at Vaughan sælges.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Annonce