Snak

Mere indhold efter annoncen
fundet på nettet:

What does the Titanic and Ronald Koeman have in common? - neither should have left Southampton
VAR OUT, Premier League = Corruption
Nå - så røg han alligevel. Det var nok heller ikke så heldigt at Moshiri ligefrem overværede kampen.

Trods minus-resultaterne var der inden kampen igår faktisk små tegn på bedring i ihvertfald indstilling hos en håndfuld spillere, men i det store billede var det stadig uklart hvad hans planer var. Hold som Liverpool er nok uperfekte - men det er trods alt klart at der er en game plan der er købt ind efter. Hvad Koemans ide var, fandt jeg aldrig ud af. Allerede inden første kamp var mange bekymret over manglende fart - noget der simpelthen må adresseres til januar.

Hans no-nonsense approach fandt jeg egentligt forfriskende, men det førte aldrig til en ændret indstilling på banen. Faktisk er måden Everton kapitulerer ude (og hjemme desværre) mod tophold dybest set værre end nogensinde. Det eneste nuværende håb for at undgå en total ydmygelse på Anfield er jo faktisk Vlasic, Davies, DCL, Pickford og måske Lookman. Det er næppe i nærheden af nok.

De næste 3 (ude-) kampe byder på to pokalexits - så det er nok lidt desperat at håbe på mirakler, men måske fair nok at se om man kan redde sig noget pokal-succes for at gen-kickstarte sæsonen.

Umiddelbart finder jeg listen af ledige trænere mere interessant end da Koeman blev hyret (hvor Unai Emery var ledig med uopnåelig) - og det har muligvis også været en faktor. Umiddelbart ville jeg give det til Royle/Unsworth som caretaker-par og hyre en ikke-britisk manager. Eller Eddie Howe fra Bournemouth hvis han taler sin sag godt. Jeg ville dog tro at Moshiri vil have ´et navn´, så mon ikke der snakkes med Rainieri?

Indkøbene i sommers er jeg sådan set stadig tilfreds med - og mener at de må kunne præstere bedre, hvis de får en anvendelig plan. Det er dog ikke sikkert at alle 10erne kan blive i klubben, men jeg håber de alle får chancen.

Koeman vil reelt blive husket som denne generations Mike Walker. Måske lidt groft - men Everton er jo heller ikke hans første fiasko.
-- COYB --
Unsworth + Ebbrell de næste 4 kampe.

Får jo nok stadig høvl på onsdag, men det bliver sgu sjovt at se om der er nogen umiddelbar effekt.
-- COYB --
Det virker lidt somom, at Everton under de seneste to managers har lidt under hver deres "ekstrem".

Martinez - en voldsomt passioneret manager, med et meget flydende, fleksibelt og frit spilkoncept, hvor spillerne fik meget frihed, hvor kommunikationen i medierne var overdrevet positiv og hvor det hele til sidst gik galt, fordi alt var for naivt. En defensiv lige så hullet som en schweizerost.

Koeman - en krævende realist, med et spilkoncept så stramt og idéforladt, at det får 90´ernes kick and rush-fodbold til at fremstå som hollandsk totalfodbold. En meget lidt inspirerende og kommunikerende manager, som på ingen måde formåede at skabe et bånd til hverken fans, spillere eller ledelse (udover Moshiri). En manager der altid omtalte Everton som Everton og ikke "us", og som formåede at køre flere stærke navne i sænk. Heriblandt særligt Mirallas og Barkley.

Klubben skriger lige nu efter en manager, der er langt mere pragmatisk anlagt. En manager som evner at skabe et spilkoncept ud fra de spillere der er til rådighed, som formår at skabe en god moral i truppen samt får signaleret til klubbens fans, hvad Everton er og står for. Der skal pumpes noget optimisme og gejst ind i truppen, så spillerne kan levere den arbejdsmoral som er klubbens DNA og så skal træneren før have dealet med høje ambitioner under tungt pres. Det er netop det sidste forhold der gør, at britiske managers som Dyche og Howe efter min mening ikke er svaret for Everton lige nu. Det samme gør sig i øvrigt gældende for Unsworth.

Naturligvis vil det være en sjaskvåd drøm at hente Carlo. Uanset størrelsen på den pengepose man stikker for snuden af ham, så har jeg svært ved at se, at han skulle have interesse i udfordringen. Det samme gør sig lidt gældende for Tuchel, som jeg også tror sigter højere.

Spørgsmålet er så bare hvem det efterlader os med? Jeg bliver meget deprimeret og misfornøjet når jeg ser, at David Moyes nævnes, og derudover er det også salt i såret når Fat Sam og Ryan Giggs også bliver nævnt i samme omgang.
Thomas Tuchel lugter af problemer efter hans exit (og især mådet det skete på) i Dortmund.
Foreløbig er det Unsworth - bare han kan få banket lidt gejst ind i drengene!
Evertonians are born, not manufactured We are the chosen ones….
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tuchels rift var, at ledelsen i Dortmund - Watzke og Zorc - havde mere at sige ift. køb og salg af spillere end træneren. Med andre ville Tuchel hos Dortmund i højere grad have en managerrolle, som i Tyskland er placeret hos sportsdirektøren.

Det ´problem´ har Tuchel ikke i England.

Tuchel er som Martinez en fodboldromantiker, men dog en realist. Han har et system, men kan være pragmatisk. Everton vil være en ideel destination for Tuchel og vice versa.
Men Everton har jo lige præcis en sportsdirektør i Steve Walsh.....
Evertonians are born, not manufactured We are the chosen ones….
I dag vender det ;)
Alle har fortjent lidt succes.
Tuchel lugter nemlig lige præcis af ballade. Et dårligt forhold til spillerne virker heller ikke tiltalende..

I Jeres sko havde jeg håbet på Marco Silva eller David Wagner. Begge virker meget lovende.
Men Everton har jo lige præcis en sportsdirektør i Steve Walsh.....


Men han sidder ikke alene med transfers - træneren har også noget at skulle have sagt. Det setup kan man i hvert fald arrangere, hvis man lander en træner som Tuchel.

Hos Dortmund solgte ledelsen Mhiki, Hummels og Gündogan - og Tüchel havde intet at skulle have sagt til dette (gentelmanaftalen var ellers kun salg af to store spillere per sæson). Disse spillere blev erstattet af unge, lovende men uprøvede spillere som bl.a. Dembele, Batra, - samt Schürrle og Götze, der er proven spillere. Tüchel havde heller ikke det store at skulle have sagt til indkøbene.

Det var bare med at få de nye kørt ind - og fortsætte med de samme ambitioner om top 2 i BL. Bægeret flød over, da ledelsen på vegne af træner og trup besluttede, at de godt kunne spille en vigitg CL kamp få døgn efter et terrorangreb. Der var Tüchel de facto fortid i klubben - de fleste ville nok også pakke deres gode tøj.

Tüchel havde her spillernes fulde opbakning måske med undtagelse af en eller to af de ældre spillere (hvilket nok mest af alt skyldes manglende spilledetid eller andet personligt).

Jeg har ingen steder læst, at han havde problemer med truppen - kun ledelsen.
Annonce