Alright, vi giver manden chancen på sin vante plads.
Det er da muligt, at Siggy kan se bedre ud omgivet af hurtigere folk, men det er efter min mening også helt inden for det mulige, at de kan komme til at udstille hans mangler. Vi må se. Han er ikke en dårlig spiller (jo, til prisen), men han er bare heller ikke manden, som løfter os. Og der mener jeg, at der netop vindes kampe fra lige præcis hans plads. Det er ikke ude på den ene kant eller hos den ene back. Det er i Gylfis position, at matchwinnere opererer. Og vores projekt går ikke alene ud på at slå Newcastle eller Cardiff. Vi skal på hjemmebane kunne presse de bedste hold, og i modsætning til tidligere år - også de gode under Moyes - skal vi kunne true dem i hvert fald lejlighedsvist på udebane.
Jeg savner et Everton, der spiller for at vinde også de umulige kampe. For at det kan ske, skal man have mere end et betonforsvar ala Allardyce at komme med.
West Ham fik på et tidspunkt ham franskmanden, jeg har glemt hans navn, som kunne alt muligt og vandt dem en hel del point. Det var ikke hver gang, at han sprudlede, men på dagen kunne han det magiske. Der ser jeg mere Gylfi, som en stabil spiller med mange begrænsninger. Jeg vil gerne lidt den anden retning, eller i hvert fald have sådan en fyr i truppen. Én, der på den rigtige dag potentielt kan drille de store. Vi er uden både esser og jokere i den afdeling.
Hvad faen var det ham West Ham-fyren hed? Jeg kan ikke engang google det frem ...