Jeg har meget respekt for deres fronttrio, men vi må også sige, at det ikke flyder tilnærmelsesvis lige så godt, som det gjorde i sidste sæson. Dermed ikke sagt, at de ikke kan slå til imod os, men for en gang skyld synes jeg, at vores defensive base ser solid nok ud til at håndtere dem.
Idioten Paul Merson har igen udtalt sig i komiske og nedladende vendinger om Everton. Han mener, at kun én spiller ville komme i Liverpools startopstilling og det er Gylfi. Ret dumt sagt, fordi der først og fremmest vil være flere end én spiller og Gylfi ville ikke være en af dem.
Jeg tror også, at vores afslutningsspil bliver afgørende. Vi skal simpelthen være mere kyniske oppe foran, og det er argumentet for, at Walcott må en tur på bænken.
Lookman havde også et strålende indhop i sidste derby, og det må være hans tur nu. Jeg kan også se en fremtidig impactspiller i Walcott. Hans fart og gå-på-mod kunne være godt at smide ind når modstanderholdet er lidt trætte.
Jeg tror vi stiller klassisk op med Pickford, Digne, Keane, Mina, Coleman, Gueye, Gomes, Sigurdsson. Bernard, Walcott/Lookman og Richarlison.
Skulle det så ske, at vi rent faktisk kommer foran eller vi forsøger at holde en uafgjort, så bliver Gylfi taget ud og erstattet med Zouma. Så er det en betonmur i en 3-5-2/3-4-3.