Snak

Mere indhold efter annoncen
Tror bestemt i har alletiders chance mod Liverpool i weekenden, som artiklen fortæller og hvad der har været åbenlyst for enhver i jeres kampe, så er i klart forbedret på nærmest alle parametre.

Samtidig kommer Liverpool med en hård kamp i benene og en lidt rystet selvtillid. Jeg smider i hvert fald en lille skilling på Everton i The Merseyside derby!
Der er idag blevet sat blå projektører op til at lyse på de 2 liverbirds på bygningen i centrum af Liverpool. Godt med en fornuftig ejer af bygningen.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Jeg var med en rød ven på det rædsomme Anfield i fjor, hvor vi uden at have bolden sled og fedtede os til et point på et tvivlsomt straffe. Det var rart nok at vente på bussen i snevejr uden at have tabt. Men i morgen håber jeg, at vi vælger at udfordre lidt mere uden dog at efterlade en motorvej bagude til Salah og co. Når man sammenligner vores 11’er fra i fjor med den, vi kan mønstre i morgen, så må vi have muligheden for at gøre det bedre. Ellers bliver bundlinjen at fede Sam kan noget, og det må han jo ikke kunne.
Jeg er optimistisk for første gang længe. Vi kan matche dem på midtbanen, og vores forsvar er stærkt. Jeg ved ikke, om vi er kølige nok foran kassen, men vi får chancer. Liverpool er svagere nu, end de var i fjor. Sejr giver odds 9.
Jeg har meget respekt for deres fronttrio, men vi må også sige, at det ikke flyder tilnærmelsesvis lige så godt, som det gjorde i sidste sæson. Dermed ikke sagt, at de ikke kan slå til imod os, men for en gang skyld synes jeg, at vores defensive base ser solid nok ud til at håndtere dem.

Idioten Paul Merson har igen udtalt sig i komiske og nedladende vendinger om Everton. Han mener, at kun én spiller ville komme i Liverpools startopstilling og det er Gylfi. Ret dumt sagt, fordi der først og fremmest vil være flere end én spiller og Gylfi ville ikke være en af dem.

Jeg tror også, at vores afslutningsspil bliver afgørende. Vi skal simpelthen være mere kyniske oppe foran, og det er argumentet for, at Walcott må en tur på bænken.

Lookman havde også et strålende indhop i sidste derby, og det må være hans tur nu. Jeg kan også se en fremtidig impactspiller i Walcott. Hans fart og gå-på-mod kunne være godt at smide ind når modstanderholdet er lidt trætte.

Jeg tror vi stiller klassisk op med Pickford, Digne, Keane, Mina, Coleman, Gueye, Gomes, Sigurdsson. Bernard, Walcott/Lookman og Richarlison.

Skulle det så ske, at vi rent faktisk kommer foran eller vi forsøger at holde en uafgjort, så bliver Gylfi taget ud og erstattet med Zouma. Så er det en betonmur i en 3-5-2/3-4-3.
Højt besungne Firmino lader til at være lidt af en hæmsko for Liverpool, når ikke Salah og Mané rammer dagen. Hans arbejdsindsats har ofte givet dem gode betingelser, men det lader til at flere klubber har læst på lektien. Siden ham ikke just er en danger man, lader man hellere ham have bolden og lukker i stedet proaktivt ned for de to kanter. Det har Everton bestemt også forsvaret til at kunne.

Everton har famlet lidt tidligt i sæsonen, og ovenpå de foregående har man ikke fået meget opmærksomhed i denne. Jeg tror egentlig at det er ganske positivt at Silva får den arbejdsro fra medierne, selvom man selvfølgelig gerne vil have anerkendelse. Holder man sig fri af skader tror jeg egentlig at man med lidt held kan presse det yderste Top 4 mandskab og Top 6 tager jeg næsten som en selvfølge. Mon ikke medierne vågner engang i Februar, når man ligger nr. 5 eller 6 med en god buffer til midterfeltet?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis der skulle være nogle af jer Evertonians, der ikke har hørt den endnu, så vil jeg lige reklamere lidt for Medianos podcast forud for søndagens derby. Langt det meste fokus er på Everton ud fra den præmis, at de fleste danskere formentlig kender mere til naboerne fra LFC. Jeg synes, at den var fin, men måske en anelse basic for jer der kender Everton indgående.

Jeg ser frem til at spændende Merseyside derby i morgen. I ser stærkere ud end længe og som flere af jer nævner har det ikke været videre imponerende i alle kampe for LFC i denne sæson på trods af den fine pointhøst. Jeg håber selvfølgelig, at I alligevel må vandre slukørede tilbage gennem Stanley Park efter en røvfuld. God kamp!

http://www.mediano.nu/oversigt/2018/11/22/uk-special-8-merseyside-nr-scouserne-liverpool-mod-everton
Evertons U/18 hold spillede sig videre til 4. runde af FA Youth-Cup, med en 4-1 sejr over Sunderland. Ellis Simms scorede 2 af målene, og er nu oppe på 25 mål denne sæson.
VAR OUT, Premier League = Corruption
I en del år har ude-derbyet bare skulle overstås - men trods statistikken er jeg optimist. Pre-derby frokosten på Frida´s vil nok ikke dæmpe det.

Jeg glæder mig til at se om indstillingen rent faktisk er anderledes - for det er helt afgørende. Everton har før stillet op med et hold der potentielt kunne noget og bare klappet sammen.

Negativisten siger at Gomes viser sit bund-nivaeu idag, at Gana Gueye igen smider bolde væk, at Digne har mere end nok i at dæmme op for Salah og Richarlison bare løber sur i det som front-angriber. Og for at føje spot til skade lukker Terrence Trent Derby ned for Bernard. Walcott løber bare rundt om sig selv og lukker øjnene hvis han kommer til afslutning.

Positivisten siger at Gomes (som jeg synes har fået overdrevent god kritik) styrer midten og Gana spiller som han har gjort, hvor han ikke bare mister nyligt erobrede bolde men bidrager positivt rent offensivt. Lookman starter og griber chancen. Richalison pisser på Lovren. Og endeligt går en af de offensive hovedstød faktisk i mål.

Silva har vist luftet at der kan komme 1-2 ændringer i startopstillingen, hvilket vel er OK. Især hvis den ene er Lookman. Hvor vild jeg er med en 3-backs-kæde, ved jeg ikke. På den ene side tror jeg det er at vise dem for meget respekt men på den anden side køber jeg alt der virker.

Jeg er sgu spændt på at se hvad dette ufærdige hold kan.

Marco Silva har jeg ville have som manager siden han blev et emne, men må indrømme at jeg er overrasket over hvor hurtigt stemningen er vendt. Det har Marcel Brands dog en kæmpe-andel i med stor-vasken i sommers.
-- COYB --
Jeg er også skræmt over min egen optimisme.
Psykologisk er jeg i gang med at tage forholdsregler, så ungernes jul ikke bliver ødelagt. Jeg forventer et nederlag i omegnen af 3-1.
Jeg kan bare ikke lade være med at tænke på, hvilket boost en sejr vil give klubben og Silva.
Nå, jeg justerer, så jeg nu venter et 4-1 nederlag.
Og Marcel Brands skulle åbenbart være igang med at tilknytte Gomes permanent.

Trods det at jeg ikke er blandt de vildeste Gomes-cheerleaders virker det som en god ide, da Barcelona vist har samme indstilling til ham som Everton har til Schneiderlin.

Kunne han virkelig fås til 20-30M skal man slå til - selv om det er ret tidligt.
-- COYB --
Annonce