Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kan se et mønster i at købe Lössl og nu Delph - begge i øvrigt købt ind meget billigt men til høje lønninger.

De repræsenterer begge en alder hvor de er i deres peak, de kan skubbe til vores nuværende start-11´er og ikke mindst bringe PL-erfaring til klubben og kvalitet til bredden. Noget Everton har manglet i lang tid, og som i særdeleshed kan komme os til gode i de travle perioder, hvor vi ofte har det svært.

Jeg kan sagtens se idéen i at spille Delph imod modstandere der står dybt. Der er han en bedre pasningsspiller end Gana.

Piben har ganske vist fået en anden lyd, men jeg skal nu stadig modbevises.

Arsenal skulle have rettet sigtekornet i mod Everton (hvor fed en signing havde det i øvrigt ikke lige været for os?!) og så bør vi fandme gå all-in på Malcom.

Så mangler vi bare en CB, backup til Coleman og en angriber. Snakken om Moise Kean lever stadig og Rafael Leao er inde i billedet igen.

Det er godt nok spændende!
Ift. midtbanen, så kan jeg ikke i min vildeste fantasi tro på, at Delph er afløseren for Gueye.

Gana kan fsv godt smutte for fantasi-penge til PSG. Kan vi sælge ham for 35 mio. pund, så er det afsted hurtigst muligt. Men det hviler på, at man hiver den store tegnebog frem og henter Doucouré fx. som direkte afløser.

Gomes, Delph, Doucouré, Davies og Schneiderlin. Det ville være ret pænt.
Man behøver vel heller ikke at have direkte en-for-en afløsere?

Da Fellaini blev solgt var den gode løsning at McCarthy og Barry gik ind på midtbanen. Nogle spidskompetencer forsvandt men det hele blev nok mere fleksibelt og mindre afhængig en en enkelt spiller.

McCarthy opgiver jeg først når han bliver solgt eller jeg ser ham spille dårligt live. Joe Williams kunne måske også få chancen - i det mindste i den kommende Liga-cup runde.

Ellers glæder jeg mig til at se om Nathan Broadhead bliver lejet ud eller ryger med i førsteholdstruppen. Måske det afhænger af om Lookman sælges - som jeg mere og mere hælder til man bør gøre skulle den rette pris vise sig.
-- COYB --
Broadhead er nok den spiller der har imponeret mest, i de 2 første pre-season kampe. Spiller helt sikkert mere med hjertet end Lookman gør.

Tror ikke Williams får mange chancer på 1. holdet, med mindre både Schneiderlin og McCarthy sælges.

venstre backen Robinson blev i går solgt til Wigan for kun £ 2 mill. Efter min mening for billigt i forhold til hans talent.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Eftersom Trippier nu hentes som erstatning for Juanfran i Atl. Madrid, så kunne jeg godt forestille mig, at Marcel Brands vil byde på Santiago Arias, som netop kan udfordre Coleman fra dag 1.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Rygter om Mandzukic ... Han er for gammel, ikke sandt? Fed spiller, men ikke ligefrem en fyr på vej fremad. Det samme med Costa. Jeg har ikke lyst til, at vi skal have en gammelpot på retræte oppe foran. Så hellere DCL.
Lookman til RB Leipzig inden længe.

Han kommer til at splitte Bundesligaen ad, og når vi om et års tid ser ham på landsholdet med et prisskilt på 50 mio. pund vil være ærgre os ekstremt. Forhelvede også, det duede bare ikke,
Jeg ville ham gerne, men det er aldrig blevet til noget. Forstår godt klubben vil hente profitten, mens det er muligt. Realiteten er, at vi nærmest aldrig fik ham at se spille i den blå trøje. Flere managers har haft mistillid til ham. Det må have en årsag.
Det ser ud til at Lokman smutter. Tror at alle her gerne havde set ham sprudle i Everton, men efter min mening har han kun leveret meget lidt. Til han undskyldning, har han aldrig fået chancen i en længere periode, men der må være noget galt med knægten, når så mange trænere har valgt at holde ham udenfor.
For mig har han aldrig virket glad, men det er måske bare han stil.
Ærgerligt for han kan helt sikkert noget specielt. Håber vi har forhandlet, så vi får noget ved videresalg. Men uagtet alt, så er det da god bussiness, at købet til 10 og sælge til 22,5.
Synes der er meget stille omkring Idrissa Guye. Er lidt ambivalent omkring ham. Hvis han kan sælges til omkring 35 mill, vil det vær god forretning og det kan da for faen ikke være så svært at få en der kan løbe og tackle som ham.
Er lige kommet hjem fra ferie så har ikke fulgt med i knap 3 uger.

Findes der en side hvor man kan se hvad Everton har fået og solgt/udlejet.?
Everton F.C
Annonce