Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er heller ikke glad for at de valgte Benitez.
Men på den anden side hvem skulle de vælge og hvem gider Everton.

Vi er altså ikke en top klub og kan nok ikke trække fra øverste hylde.

Det kan umuligt blive værre en Carlo der løj for klubben om alt det han ville opbygge.

Jeg støtter Benitez og ser hvad han kan præstere.
Håber på forstærkninger og en del spiller salg, selvom det nok bliver
svært at sælge middelmådige spillere der forlanger en høj hyre.
Everton F.C
Jeg er med på at man som fan har sine kæpheste, men en flabet kommentar for mange år siden skal vel ikke lede til galgen? Der var vel noget sandhed i det, da det blev ytret. Generelt synes jeg dog at Benitez var dygtig til at holde sig ude af de svinere Wenger, Mou og Fergie havde en tendens til at sende rundt.
Jeg er med på at han ikke er voldsomt sexet, men spørgsmålet er om man har en ung kandidat man kan give det aktuelle vækstprojekt til, eller om man skal se på en kandidat som kan styre nogle egoer og bygge en kerne. Der tror jeg at Rafa er solid. Han ligner ikke en mand der er på jagt efter det næste og de gonader det trods alt kræver at tage dette job indikerer vel noget seriøsitet.
"@Scotty. Nej, du har en pointe der. Men i var rigtig glade for ham, da han var i Newcastle, er det ikke rigtigt?"

Langt de fleste, jo. Men det lå primært i ting udenfor kridtstregerne. Hans CV først og fremmest. Og derudover har han sort bælte i mediehåndtering. Det tog ham ikke mange øjeblikke at opdage populariteten steg i takt med at han offentligt mere eller mindre lagde sig ud med den mest forhadte mand i Newcastle, Mike Ashley. Billige point en masse og siden da kunne han ride videre på bølgen af at alt fra dårlige indkøb til spillestil var Ashleys skyld. Aldrig hans egen.
Det positive er at hans hold hang sammen som hold fordi han altid gik efter "model pros". Spillere med kant er der ikke plads til..
Benitez´ gode ven har allerede været til tasterne. En sand medie-konge..

https://www.bbc.com/sport/football/57673841
https://twitter.com/Everton/status/1410602923113943049

Mon klubben har følt et behov for at please fans, efter gårsdagens manager udnævnelse?
VAR OUT, Premier League = Corruption
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig Scotty.

Det er sgu godt at nu have en manager med en medbragt propaganda-minister.

Noget andet er så at starten på denne nærmest er blevet relevant:

https://www.youtube.com/watch?v=ejwUS976bQY
-- COYB --
Vores nye trøje er pissegrim, et underligt miskmask af blå nuancer og en dominerende gul kant. Det bliver en rædsom sæson, som jeg vil bestræbe mig på at opleve mindst muligt af.
Enig omkring trøjen.

De bedste trøjer er altid og helt uden undtagelse de mest klassiske og enkle.
-- COYB --
Så slem syntes jeg heller ikke trøjen er. :-)

Jeg er mere bange for spillet når sæsonen starter.
Sidder lidt og er nervøs for en placering omkring 14-15 stykker.
Everton F.C
Hvis jeg skal være lidt glasset-halvfyldt omkring den nye manager, må man sige at det ikke er givet at han bliver en fiasko. Risikoen er overhængende - men det havde den været for enhver.

De seneste managers (måske bortset fra Koeman) har været nogle der gerne ville have gode tætte forhold med spillerne; her er Benitez åbenbart i den helt anden grøft hvor spillerne nærmest bare er menneske-brikker i hans taktik.

Det er ikke umuligt at denne mere upersonlige og kyniske tilgang kunne være brugbar - i det mindste for at afsløre hvilke spillere der rent faktisk har ambitioner og hvilke der bare hæver lønnen.

Min primære anke mod Ancelotti var at det var svært at se hvilke spillere der blev bedre under ham - samt at spillet generelt heller ikke blev bedre. DCL blev bedre - men det tror jeg snarere er selvforskyldt, da han bare er seriøs og ambitiøs. Jeg har længe savnet en manager der som Moyes kunne få noget bedre ud af enkeltspillere.

Han får foreløbig the benefit of the doubt.
-- COYB --
Annonce