Snak

Mere indhold efter annoncen
@blåt blod

Der er selvfølgelig straffe. Dommerne er helt uden rygrad - og VAR tilsyneladende også.

Det har så medført at nogle hold kan spille med væsentligt mere risiko, da de bare ikke kan udvises og der stort set aldrig dømmes straffe imod dem.

Hvis det var teknologisk muligt, ville jeg foretrække at alt blev dømt via VAR, publikum ikke vidste hvem dommeren var - samt at dommerne ikke kunne se hvilken kamp de er ved at dømme.

Det vil top-holdene naturligvis ikke være interesseret i, da det nuværende er ideelt for dem.
-- COYB --
Det er sgu lidt urovækkende at se hvor lidt Burnleys to sidste modstandere har investeret - så det må antages at Burnley klarer den.

Hvis Palace slår Leeds i aften, åbner det trods alt for at også Leeds kan indblandes i bundkampen. Spørgsmålet er om også Palace er gået på ferie. Er de det, er det muligt at gassen går af ballonen allerede inden kampen mod Chelsea.

Utroligt at hyringen af Rafa kunne blive værre end det worst case man havde set for sig. Intet positivt kom der ud af hans tid i klubben. Mage til blålys har jeg sgu ikke set siden Mike Walker.
-- COYB --
Har I set videoen dee florerer på nettet, hvor Everton fans på vej til/fra stadion bliver overfaldet med mursten og stole, af idioter gemt bag en mur? Vanvittigt.
@Tintin9

Ja. Twitter er ikke et kønt sted efter et derby. Politiet havde bestemt hænderne fulde.
-- COYB --
HYRINGEN af Rafa var måske ikke særlig klog - når man tænker på hans Liverpool fortid og Everton-fansenes syn på ham. MEN det er ny FYRINGEN af ham, der var den værste beslutning (krydret med ansættelsen af Frank). I havde været sikre nu med Rafa ved roret. Han ridder ALTID stormen af, og får de fornødne point - det være sig mesterskaber og i nedrykningskampen (medmindre han bliver ansat for sent i nedrykningskampen).
Toon 4 Life!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Med Rafa var nedrykning sikret nu.

I tiden op til fyringen havde han egenhændigt mistet omklædningsrummet og endda solgt en af de bedre spillere. Spillemæssigt var der ingen ide - hverken i startopstillingerne eller den manglende evne/vilje til at søge at ændre kampes forløb. Især nederlaget ude til Brentford er et klasse-eksempel på hans nærmest utilgivelige ´indsats´.

Med Lampard er der i det mindste vilje og en manager der rent faktisk tager ansvar - og påpeger det svindel der foregår i stedet for bare at bøje nakken.

Holdet synes jeg opsøger heldet i den grad et hold i krise kan - men det skal meget snart give pote, da der godt nok ikke er mange kampe igen.
-- COYB --
Jeg så rent faktisk kampen... Synes det er et indiskutabelt straffe, og forstår heller ikke, Mane kan slippe med gult, når dommeren så det, og VAR vel også havde billeder af det. Kan også argumentere for, at Doucoure skulle have to gule i samme situation.

Ud over det noget af en stillingskrig i første halvleg, hvor der i anden halvleg ikke var meget andet end Gordon, der lykkedes.

Dog ingen grund til at drikke gravøl allerede. Tror godt Leeds kan hentes, og med en sejr over Chelsea, som valley noget, er vi over igen.
Rafa ligger med et bedre pointsnit end Lampard (ikke meget dog). Rafa er en KLART bedre manager end Lampard, men om han havde givet op i klubben (grundet hate fra fansene fra dag 1) skal jeg ikke kunne sige, men det ville ligne ham meget dårligt.
Toon 4 Life!
Rafa fik fra sæsonstart 10 af de første mulige 12 points. Fair nok tænkte de fleste vel, inklusive jeg selv.

Efter det fik han 9 af de næste 45 mulige.

Lampard har fået 10 af 36 mulige.

Af kampe under Lampard, er det egentligt kun Wolves hjemme jeg synes er et uacceptabelt resultat/indsats - mens listen hos Benitez er noget længere.

Set i bakspejlet var 5-2-hjemme-nederlaget til Watford (!) der hvor alarmklokkerne burde have ringet. Alternativt hjemme mod Brighton. Udover det er der andre udekampe hvor hjemmeholdet nærmest ingen modstand fik: Villa, Wolves, Brentford, Palace og til sidst Norwich.

Denne misforvaltning af et ellers fint kampprogram er ikke på Lampard; det er ene og alene Benitez skyld.
-- COYB --
En verdensklasse træner….

Hold nu op med det sludder! Der er sgu da en grund til, at han tågede rundt i Kina.
Annonce