Snak

Mere indhold efter annoncen
Trist dag. Det var selvfølgelig ikke til at komme uden om, at Richy skulle sælges, men hold op hvor jeg elsker den knægt. Jeg har hevet mig i håret, når han kastede sig til jorden, som skudt af et missil, men der kunne aldrig sættes en finger på hans kampånd og dedikation til Everton. Jeg håber han vil få en konge modtagelse, når vi møder Spurs på Goodison.
Jeg er helt sikker på, at han faktisk slet ikke ønskede at forlade os, men skal selvfølgelig også tænke på sin egen karriere og vi kommer ikke til at kunne tilbyde Champions league i hans levetid.
Det mest skuffende er nu, at vi sælger til Spurs. En klub som vi var på højde med for få år siden, da vi faktisk sloges om de samme spillere. Den tid er forbi.
Jeg er enig med Morsor i at det er skuffende, at han blev i England. Havde håbet at Carlo ville have taget ham til Real, eller at PSG ville have budt ind, så der kunne have været en budkrig. På mig virkede det som om, der faktisk ikke var den store interesse for ham, hvilket undrer mig, når man tænker på, at han er fast mand på Brasiliens landhold og kan spille alle pladser i angrebet. Nå, men sådan er der så meget. Hvis han havde spillet for de røde, var han gået for 100 mill.
Ja den måtte jo komme mht. Richarlison.
Nu må vi se hvor meget holdet bliver plukket fra hinanden.
Der er nogle spillere vi gerne skulle af med og forhåbenligt
nye ind.
Håber ikke Gordon ryger.

Kan godt ske den forgangne sæson var en skuffelse, men tror desværre at
den kommende nemt kunne ende værre.

Everton F.C
Hvad er det der gør at flere er så pessimistiske i forhold til den nye sæson?
Jeg selv er rimeligt optimistisk i forhold til at vi nu har Lampard og kan kigge ind i nyere tider. Jeg syntes virkeligt han giver håb.
Jeg forstår omvendt ikke, hvad du baserer din optimisme på.
Vores trup er sluppet af med en betydelig dødvægt, men vi har ingen midtbane overhovedet, ikke en konkurrencedygtig én i hvert fald.
Jeg skal se nogle signings, før jeg tør tro på noget, men okay, der er muligheder, fordi vi har mulighed for at bygge noget nyt op. Der er rigtig mange ledige lønkroner til rådighed nu. Det kræver så bare en succesfuld rekruttering, og det er længe siden, vi har haft held eller været dygtige i den afdeling.
Jeg ved ikke nok om fodbold til at kunne pege på konkrete navne, men jeg kan se, at Watford har købt en ny striker i dag, og det betyder måske, at vi får Emmanuel Dennis. Ham vil jeg være godt tilfreds med. Han har gode stats.
Jeg vil gerne have tre nye midtbanespillere. Forsvaret er styrket med Tarkowski. Og jeg vil gerne have, at de er unge og sultne.
Rigtig mange ledige lønkroner ?

Hvad bygger du det på Yobo ?

Af hvad jeg kan læse mig til, vil Everton angiveligt komme ud med et underskud i størrelsesorden på £70 M, trods salget af Richarlison. Som det ser ud pt, ser det ikke ud til, at der er nogle købere af klubben til den pris Moshiri vil have for klubben. Altså er klubben igen afhængige, af hvor mange midler Moshiri har og er klar til, at smide ind i klubben, da klubben kører med et stort driftsunderskud før spillersalg. Der er da ikke noget der tyder på, at der er meget af rutte med.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jo, Moshiri har lovet fuld økonomisk opbakning indenfor det korrupte og systembeskyttende FFP, og denne sommer er vi sluppet af med et enormt antal løntunge spillere. Delph, Tosun, Gylfi og flere andre, bl.a. Richarlison. I forhold til Ancelottis hold med James var lønudgifterne allerede i foregående sæson væsentligt reduceret. Situationen er, at vi ikke kan købe dyrt, men vi kan godt lønne rimelig ok, hvis vi kan få spillere til mindre overgangssummer, enten fordi de har kort tid tilbage af deres kontrakter eller er unge og ikke sikre kort.
Der er skåret £ 500000+ hver uge af lønbudgettet siden afslutningen af sæsonen 20/21. 3 relativt løntunge spillere (Siggurdson, Delph og Tosun), som alle fik begrænset eller ingen spilletid, er nu væk. Læg oven i de 3, Richarlison, Digne, Bernard, Bolasie og Walcotts lønninger
VAR OUT, Premier League = Corruption
Har Moshiri nu osse det ?

Jeg følger ham her når det gælder EFC og de fleste der skriver om økonomi i fodbold, bruger ham som kilde, til deres analyser af EFC når det gælder økonomien.

https://twitter.com/theesk/status/1542956189226602497?s=21&t=p1kQ-IvyuGCXv16ZUECC9Q


https://twitter.com/theesk/status/1542922409698902018?s=21&t=i73f9e34YzEOMRDy-xrutg
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Ja, det har han definitivt lovet. For få uger siden udsendte han et rørstrømsk nyhedsbrev efter måneders tavshed, men det er naturligvis ikke givet, at han holder sit løfte. Man kan sige meget ufordelagtigt om Moshiri, men at beskylde ham for påholdenhed vil være urimeligt. Inkompetence, derimod.
Din skadefryd er i øvrigt dårligt skjult, men fred være med det.
https://www.evertonfc.com/news/2664598/everton-sign-tarkowski

Så er Tarkowski officielt Everton spiller, og dermed er den første nye spiller hentet denne sommer. Det er ligefør der nu skal sælges en central forsvarsspiller, da Tarkowski, Mina, Keane, Holgate, Godfrey og Branthwaite er for mange centrale forsvarsspillere uanset om der skal spilles med 2 eller 3 centralt. Keane ville være det oplagte bud.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Annonce