Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er en helt anden struktur på holdet med Coady og Tarkowski nede bag ved og Gana på midten. Det ser stabilt ud.
Der mangler dog stadig noget kreativt på sidste 1/3 af banen.
Glad for udesejren naturligvis - men jeg synes sgu at der (ligesom mod West Ham) var en del helt uprovokerede fejl og dårlige offensive beslutninger.
Forsvaret virker mere kompakt - men der er sgu også en del held involveret hist og her.

Det er dog på de fleste pladser et ret nyt hold med en del unge - så det er vel som forventet. Selvom spillet er meget svingende er jeg dog virkelig tilfreds med den super-hurtige udlugning af så mange spillere der var i overskud.

Næst er det så ManUtd i en aften-hjemmekamp, hvilket vel er tæt på ideelt. Den positive optur de troede de var på blev brat stoppet - og selvom der er risiko for at de nu finder melodien er der vel også en betragtelig chance for at de igen spiller dårligt. I det hele taget virker timingen bedre for Everton end dem. Håber det udnyttes.
-- COYB --
Og de har også en lille tur til Cypern i aften. Vi skal nok få noget i den kamp. Gad vide om DCL er på bænken på søndag. Hvis ikke, så er der noget galt.
Han talte om mentale problemer i sommer. Gad vide, om de er vendt tilbage. Det er underligt, at han ikke er spilleklar. Jeg tror, at vi skal have en striker i januar. Han er ikke til at regne med. Der kan være forståelige og alle mulige gode forklaringer på det, men det står tilbage, at vi ikke kan stole på ham.
Jeg er helt på linie med dig, Morsor. Jeg har haft samme observationer i begge kampe.

Men jeg tror også det er vigtigt at pointere, at der er en stor forskel på at få point i sådna nogle kampe fremfor ikke at gøre det. Hvad er det præcis der gør, at det er stolpe ind for os og ikke stolpe ud?

Jeg vælger egentlig bare at zoome længere ud, og jeg kan konstatere, at vi overordnet er et rigtig sundt sted hvor der hele tiden bliver truffet den rigtige beslutning efter den anden. Små skridt af gangen.

Har i fx. set Coadys latterligt lave frikøbsklausul på 4,5 mio. pund?

Lampard og Thelwell har skabt en sund og sulten enhed, som kæmper for hinanden i en 4-3-3 hvor man rent faktisk forsøger at spille fodbold (trods lidt tidsudtræk hist og pist). Det er altså langt fra det vi har været vant til at se i mange år, og det kan jo sagtens være den optimisme der gør, at vi vender en kamp som den imod Southampton.

Måske det skyldes, at der rent faktisk er tillid iblandt spillerne. Vi har lukkest færrest mål af alle i ligaen (!), og jeg synes den ene spiller efter den anden leverer enten på niveau eller lige en tand over.

Vi har åbenlyse mangler offensivt, hvilket vores målscorer også fortæller, og som Yobo skriver, så tror jeg desværre heller ikke på, at DCL er svaret for os, hvilkte er super ærgerligt, for han passer jo perfekt på den 9´er-profil vi mangler. Et powerhouse der dominerer i feltet og kan sætte vores hurtige kanter op.

Jeg krydser godt nok mine fingre for, at han finder tilbage til sit gamle jeg. Måske Haalands fys skal have en oprigning.
GBP 4.5M for Coady permanent er en total no-brainer.

Eneste forhold er hvornår Everton rent faktisk kan/må betale de penge; men det antager jeg aftales med FA/PL.

Nogen der ved hvordan det går Branthwaite i PSV? Han virker lidt ind og ud af startopstillingen - men får trods alt spilletid og har endda scoret.
-- COYB --
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jagielka med et mål og en assist for Stoke!

Var ikke klar over at han var havnet der.
-- COYB --
Var der i øvrigt nogen herinde der så kampen på Kennedys i går?

Jeg sad der for første gang i 3-4 år :-)
Ja, vi sad da tre styks og gloede.
-- COYB --
Tror godt, at vi kan få en 0-0´er i dag.
De må være slidt efterhånden. Vi skal bare stå og vente lidt på dem i sådan en Tyskland vs Østrig årgang 82´.
Kan slet, slet ikke se os vinde. Det ligger helt uden for min fantasis rækkevidde.
Dybest set var taktikken OK; man fik forhindret Spurs i at komme frem til muligheder og fik selv et par ganske habile chancer der bør scores på.

Når man så ikke gør det, sker det uundgåelige. Resultatet er dog fair nok, da man vel ikke kan finde en eneste 5-minutters periode hvor Everton lignende det bedre hold?

Det undrer mig at Iwobi var ude på kanten når det er centralt han har klart mest effekt. Det er nok for at ‘gøre plads’ til de andre centrale midtbanespillere, der slet ikke kan spille fløj. Jeg ville dog foretrække Iwobi spilles hvor han er bedst og så må de andre rette ind.

Det virker desværre som om Lampard snarere opfatter Iwobi som en altmuligmand end den helt centrale offensivspiller.
-- COYB --
Annonce