Snak

Mere indhold efter annoncen
Selvom det måske var på en opportun baggrund, så er det svært at negligere det signifikante forskel i Evertons stats med Mina som starter versus ikke-starter.

Hurtig er han ikke og han er max usympatisk sydamerikansk lusket - men skal jo bare starte de næste tre kampe.
-- COYB --
Minas stats bør lige granskes, for der er et sammenfald med DCL´s tilstedevær, tror jeg. Men ingen tvivl om, at de to sammen er en kæmpe styrkelse.
Det ser lige nu ud, som om Dyche har været klog. Han ventede med at bruge DCL, til han var 100 pct. klar, så han formentlig er holdbar sæsonen ud. Mina kan måske også holde. Det er blevet lidt varmere.
Det er ikke umuligt, at vi klarer den.
Mina giver noget lederskab Keane ikke har; jeg anerkender dog at kausaliteten er lidt søgt.

Doucoures unødvendige udvisning mod Spurs har godt nok kostet.

Argumentet om at Dyche først spiller folk når de er helt klar har jeg hørt - men jeg ved sgu ikke om jeg køber den. Patterson i stedet for Godfrey havde ændret Newcastle-kampen.

Utrolig forskel en angriber gør. Havde frygtet at DCL var en skygge af sig selv - lidt a la de andre genkomster, men ham her virker 100% på.
-- COYB --
Tør man virkelig tro på at der nu er kommet stabilitet og fremgang i spillet?
Hvis ja, så er der håb om at slippe fri af nedrykningen.
Vi er blevet skuffet så mange gange før i post-Moyes perioden, så tvivlen nager.
Secretum in bello gravis est
Dette var en kamp hvor Everton (for en gangs skyld) massivt overraskede positivt. En anelse af det øjeblikkelig tryk er sendt til 2-3 andre hold.

Men - jeg synes ikke situationen er anderledes end at de hold så nu MÅ overraske for at ændre på situationen - mens Everton har en lidt ´gratis´ kamp mod City som man kan gå til noget mere frit.

Jeg finder det dog bekymrende at både Leeds og Leicester møder et West Ham der måske ikke har det vilde at spille for. Men Moyes er jo manageren og han ser jo nok at man kæmper til det sidste.
-- COYB --
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Dwight McNeil er kun 15 måneder ældre end Gordon.

Utroligt nok er det ikke umuligt at førstnævnte kan blive til mere end sidstnævnte.

Gordon er naturligvis noget hurtigere - men jeg er ikke sikker på at han er teknisk bedre. Defensivt er McNeil klasser over - også selvom Gordon forbedrede den del af spillet væsentligt det seneste år. Endvidere er McNeils løbe-villighed (og -fornuft) og relativt maskuline langskud på et helt andet niveau.

Uanset hvordan man vender og drejer det, har McNeil ihvertfald noget mere effekt på spillet end Gordon nogensinde har haft.
-- COYB --
Det kniber med optimismen.
Tror Leeds kniber sig over os ved at vinde en af de sidste to. West Ham er gået på ferie.
Og jeg tror ikke, at vi får mere end uafgjort mod Bournemouth uden DCL, som er en joke.
Måske slutter Leicester over os?
Synes det er tungt. Måske er det sundt nok. Vi er tilbage om 7-8 sæsoner. Og så er jeg kun 60
Helt enig Yobo.

Jeg har det på samme måde.
Nu har de sidste sæsoner været næsten ulidelig for mig og Everton undgik nedrykning sidste år.
Jeg orker snart ikke hvis det skal være sådan fremover at de skal kæmpe for at undgå nedrykning igen til næste år hvis de skulle overleve i år, hvilket jeg tror de IKKE gør.
Tror DCL skal begynde at spille skak eller lign da han tydeligvis går i stykker konstant :-)

Den eneste hage ved at Everton ryger ned kan vel være at klubben går konkurs.
Dette vil selvfølgelig være en smerte der kan mærkes.
Everton F.C
“ West Ham er gået på ferie. “

Det eneste man kan håbe på er, at spillerne lige omkring start 11eren vil vise de er helt klar, hvis der bliver brug for den i Conference finalen.
Tottenham er i opløsning og den vinder Leeds sikkert - selvom de heller ikke er ret gode.

Jeg tror, desværre, at Big Sam lykkes med endnu en redningsaktion.

Men klubben fortjener al den elendighed der rammer os, for fanden hvor er det en flok uduelige tåber der står i spidsen for hele foretagnet.
Jer var ikke imponeret over Marcel Brands arbejde i klubben - men hvis der er hold i de ting han efterfølgende har udtalt om managers og spillere HAN ville have, men Moshiri m.fl. overrullede ham i, kunne det have set mere spændende ud i dag.

Det værste er vel ansættelsen at The Fat spanish Waiter🤬🤬
Ja, FSW var styg og afslørede, at der var noget grundlæggende galt.
Jeg synes, at Dyche har været god forholdene i betragtning, for hvad fanden skal han gøre med så sløj en trup? I går: ingen backs, ingen angribere af kvalitet.
Det er nedslående, at sådan en lorteklub har så helt urimelig stor indflydelse på min livskvalitet. Bare fordi man tilfældigt så dem i 1977, så sidder man og fucking lider uge efter uge næsten 50 år senere, satme, så både fruen og ungerne tænker, at man er nuts. Hvad man jo så også er.
Måske er det fedt nok med en nedtur. Så bliver tirsdagene sjovere. Og der er 44 kampe på en sæson!
Annonce