Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig omkring Coady; klausulen bør udnyttes - og så selvom jeg ikke mener han er helt god nok. I Evertons situation er han åbenlyst brugbar.

Lidt a la da Moyes overtog, skal hele forsvaret de næste sæsoner igennem en opgradering så det flugter bedre med moderne fodbold. Myko bliver man nødt til at beholde - og det er heller ikke umuligt at han ville hæve niveauet hvis holdet generelt gør det. Håber rigtigt meget at Tarkowski + Branthwaite viser sig at være et brugbart makkerpar, suppleret af Coady.

Utroligt at tænke på hvor få år siden det er at Everton havde samtlige pladser tilfredsstillende dækket af mindst to spillere. Og den mængde penge der er brændt af.
-- COYB --
Jeg tænker, at der også er muligheder for at gode ting kan hænde Everton FC.
Måske er der tegningen til en ung rygrad på holdet: Patterson, Branthwaite, McNeil, Garner, Onana. Det er da i alt fald spillere med åbenlyst talent.

Så er der Pickford, Iwobi og Tarkowski som er erfarne og i deres prime. Gana og Doucoure er under udfasning, men begge stadig virkelig ok spillere for os. Mykolenko vil jeg ikke afskrive, Gray er en god squad player.

Hvis vi nu bare kunne rekruttere to angribere og et par atletiske talenter, som er bedre på bolden end Godfrey (som skal sælges), så er det måske slet ikke så håbløst? Synes stadig, at vi virker svagere fysisk end vores modstandere. Det må man da kunne ændre på.

Jeg er sikker på, at Che Adams (stadig kun 26) bringer os mindst 12 mål, og jeg ville godt se ham svenskeren fra Coventry i trøjen. Jeg tror ikke, at de to er vildt dyre, men de er på den anden side heller ikke store opdagelser. Så kendte jeg dem jo ikke. DCL har jeg altid holdt af, men vi kan ikke stole på ham. Han kan ikke indgå i planerne som en spiller, der er til rådighed. Vi kan sikkert heller ikke sælge ham. Hvem ville dog turde købe.

Angribere skal der til. Så ordner det sig.

Men det er jo skruen uden ende, for selvom truppens mangler og svagheder er ret åbenlyse, så skal de nye spillere også købes ind efter hvilken manager der er, og hvilken retning klubben skal. Beholder vi Dyche, så tænker jeg umiddelbart, at typer som Walker-Peters og Ward-Prowse fra Southampton ville klæde os godt. Jeg vil fandme også gerne have Sulemana, men han er på ingen måde en Dyche-spiller.

Garner er jeg begejstret for. Selv på en uvant plads i går, var han en af vores bedste spillere. Det er tydeligt, at han har fået en god opdragelse i United, og for 14 mio. pund må man sige, at det var lidt af et scoop.
Kan sagtens se ham inde i motorrummet de næste mange år for os, modsat Onana som jeg tror har hovedet så langt oppe i røven på sig selv, at han skifter væk. Kan vi lokke 60 mio. pund ud af fx. Chelsea for ham, så er det sataneme med at tage pengene og løbe. Men jeg tvivler, for han har ingenting vist.

Gyokeres er jeg også positivt stemt omkring. 28 år, 21 mål og 10 assists samt ét år tilbage af kontrakten. Meeeeeen, lur mig ikke, om Brentfords datamaskine når at samle ham op som midlertidig erstatning for Toney inden Kevin Thelwell overhovedet har fået spist sin morgenmad.
Viktor er heldigvis kun 24. Var han 28, ville jeg ikke overveje ham.
Jeg har lavet en lille mappe med billeder og video samt en guide til besøg herovre.
https://drive.google.com/drive/folders/1H-2InmG75qV1TQNlo8iPuFsgf7Acs_n1?usp=drive_link

Herunder ligger jeg en editeret version af min guide.
Billetter købt gennem:
https://evertonfc.no/
Man skal være medlem for at købe billetter. Købte 2 billetter til 1 medlemskab.
Medlemskab koster 150 NOK om året.

Fløj til Manchester lufthavn (billigst).

Everton Stadium kommer til at ligge pragtfuldt. Tror det er en bedre idé den kommer til Bramley-Moore docks end det oprindelige King´s Dock.
Bramley Moore ligger som en forlængelse af bydelen Everton, det gør King´s dock ikke.
Nok også fornuftigt at lave plads til 52.500 med mulighed for let at udvide til 62.500 på sigt.

Bramley Moore dock ligger 1½-2 km nord for Beatles statuerne og central Liverpool.
Vil meget gerne tilbage når Everton Stadium er klart til sæsonstart 2024/2025 - sikke en oplevelse.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvor er det godt arbejde, Space. De billeder, videoer og info sætter jeg stor pris på.
I øvrigt en utrolig nedsmeltning af Leeds:

Den 9 april hjemme mod Palace lige før pausen førte de 1-0 og var således på 12-pladsen med 32 points. De tabte kampen 5-1 og endte sæsonen på 31 points.
-- COYB --
Wow, Space!
Mange tak. Hvor er det cool, at du deler det.
Stærkt, Space💪🏻

Evert (Taube)😂😂
Hvem mon kåres til sæsonens spiller og sæsonens unge spiller i Everton for den netop afsluttede sæson? og hvem har scoret sæsonens mål

For mig er der 3 kandidater, Pickford, Iwobi og McNeil, og hælder personligt mest til sidstnævnte.

McNeil må også være favorit til årets unge spiller

mens målet må stå mellem Keane og Doucoure
VAR OUT, Premier League = Corruption
Annonce