Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi lever bestemt i topunderlige tider, hvor Everton-nulbonner af fuldkommen uransaglige årsager er attraktive for andre klubber.
Nu ser der ud til, at den ultimative boldmongol, Beto, er på vej til Fenerbache for 20 mio. pund. Mon Mou tænker, at Beto er hans nye Drogba?

Virkeligheden er, at Beto, MAX, som i ALLERMAX, ville score 10 PL-mål i hele hans kontraktlængde, hvor de fleste vil være heldige afrettere og mål på tilfældigt klumbspil.

Hvem er mon næste i rækken?
Truppen er ikke kæmpestor, så det begynder at tynde ud i dødvægten. Vi har forlænget med geniet Ashley Young og måske også Coleman, så vi står godt i veteranrækken.
Der er vel ikke rigtig mere at skille sig af med, hvis Dobbin, Godfrey, Beto og Patterson kan blive afskibet. Gomes er jo væk. Ja, jeg ved ikke, om vi er så heldige at få Mason Holgate retur? I så fald må vi have ham væk straks, eller sætte ham til at flytte toppe.
Åh, vi har også Michael Keane og Doucoure, der gerne må sendes væk. Den første er vigtigst.
Maupay er også kommet retur, efter hans lejeophold i Brentford. Mon han kommer til at indgå i truppen, eller vil klubben forsøge at sælge ham?

Hvis Everton får solgt Godfrey og Beto for tilsammen £ 30 mill, så er det svært at være utilfreds.

Der er i øvrigt lige blevet forlænget med den 19 årige højre back Roman Dixon. Det jeg så til ham i de U/21 kampe jeg så sidste sæson, så så han spændende ud. Hurtigt og kraftfuld.
VAR OUT, Premier League = Corruption
vincevega

Efter min mening er Everton et bedre fodboldhold med 10 mand, end de er med Godfrey i startelleveren.

Det er over mit lig, hvad Lyon og Atalanta ser i ham. I min optik er han en af de dårligste fodboldspillere jeg har set i Evertontrøjen. Han burde spille rugby i stedet.


Fair nok husker ham nok bare som lidt hypet for nogen år siden.

Men Ja Newcastle har formentlig også lige som Everton noget PSR man lige skal have justeret.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Knockout

Ben Godfrey har en fantastisk fysisk pakke, og hans absolutte spidskompetence, er nogle ret vilde raids op ad banen med bolden, hvor han evner at løbe fra de fleste med bold. Men han har ingen fodboldhjerne, ingen teknik, ingen evne til at placere sig rigtigt, ingen evne til at læse spillet. Så hvad Atalanta vil med ham forstår jeg bare slet ikke.

Jeg har sagt det flere gange før. Stiller vi med Godfrey, Keane eller Holgate (og Young) så er der en overhængende fare for rødt kort, selvmål eller personlig fejl der leder til mål. De er allesammen katastrofespillere, og deres ikke-tilstedevær på banen var nøglen til at vi overlevede. Det er allesammen tikkende bomber.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Hvordan løser vi det med DCL?
Han har et år tilbage, og hvis vi ikke sælger ham nu, får vi ikke noget for ham. Men hvad kan vi få? Og hvor vigtig er han for os? Skal vi prøve at forlænge med ham?
Jeg kan virkelig godt lide ham som person, men han er for ofte skadet, og jeg synes, at han kan for lidt på egen hånd. Omvendt ved jeg bare, at hvis han bliver spillet rigtigt i feltet, så han kan afslutte på sin første berøring, som han lærte af Ancelotti med udgangspunkt i Inzaghi-modellen, så scorer han 20 mål per sæson. Hvis han ikke er skadet, vel at mærke.
Og jeg er vildt bange for, at vi får noget nyt crap i stedet. Weghorst for eksempel.
Beto er en elendig spiller, jeg tror mere på Chermiti, der i det mindste har lidt teknik og noget fart. Han virker bare ikke klar endnu.
Ser en del rygter om at Everton skulle være en af 3 klubber som arbejder på at sikre sig Amando Broja fra Chelsea, han er 22 og jeg ser personligt en stor fremtid for ham.

prisen er dog i øst og vest fra £25M til £40M.

men tænker her ikke det ligger så fjernet fra dig 2 klubber at lave en handle hvor Chelsea så handler hos Everton ved siden af for at pynte på næste års PSR.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Nej tak, til Broja. Vi har, og har haft, rigeligt med angribere der ikke scorer mål.
Hvergang jeg ser Broja spille, tænker jeg: “Hva’ er han egentlig god til?”
Annonce