Snak

Mere indhold efter annoncen
Nej, bare nej!!!
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Patterson solgt til Torino:

https://www.evertonfc.com/news/2026/september/01/patterson-signs-for-torino/

Som situationen er lige nu, har Everton kun 1 back, og det er Mykolenko som venstre back.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Og kun én angriber i Barry!

Grotesk ringe transfervindue!
Zirkzee?????

Så ville jeg 1000 gange hellere have beholdt Beto. Det må være det absolut dårligste vindue for nogen klub nogensinde!

For en time siden mente jeg det var et 1/10 vindue, nu er det 0/10!
KATASTROFE! Vi rykker ud!
Så er Ndiaye, Manchester City spiller
VAR OUT, Premier League = Corruption
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Klovneklub.

Hvert eneste fucking år panik før lukketid.

Fyr alle.
Hvis jeg var Moyes ville jeg skride fra klubben i aften i protest over et så grotesk inkompetent transfer vindue endnu engang.
Men problemet er, at det er Moyes der har det sidste ord i alle vores transfers, så måske pilen også peger på ham?

Vi står nu med kun én angriber, én venstreback og en ny halv højreback efter at have solgt ud. Det i sig selv bør være en fyreseddel til Kinnear og så kan Moyes skride i 2. omgang.

Sikke et kaos, hva? Armstrong-miseren, Tete-miseren, Balogun-miseren. Manglende fokus og strategisk enighed om nøglepositioner og ingen plan om at dække outgoings ind og så står man på falderebet i kvart i luk og ser hele korthuset falde sammen. Er vi 22 i truppen nu?

Det her er med afstand det ringeste vindue jeg har oplevet. Kinnear er simpelthen en støvsugesælgee og lur mig ikke, om vi ikke nu skal høre på flere historier fra de varme lande. “det har altid været en to sommervindue-proces” min bare røv, mand.



Transfervinduet har været OK når man ser på de solgte spillere, men en katastrofe, når man ser på de hentede spillere, eller mere præcist dem der ikke blev hentet.
Det er total inkompetence at man efter et transfervindue har 3 position, hvor man kun har 1 spiller. Højre back, venstre back og angriber.

totalt tjente Everton ca. £ 2 mill, da man solgte for ca. 80 og købte for 78.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Sten H

Ved ikke helt hvor du har tallene fra, men i Liverpool Echo har de listet tilgange og afgange inkl. pris:

Tilgange : 63,5 mill. Pund
Afgange : 95 mill. Pund

Altså en forskel på 32,5 mill. Pund

Jeg er dog sikker på at ejerne gerne vl bilde os ind at der kun er 2 mill. forskel, så de kan putte de sidste 30 mill. i deres egne lommer.

I øvrigt synes jeg ikke man kan kalde afgangene for OK når man ikke henter erstatninger til en i forvejen tynd besat trup.

Sidste sæson løb man tør for kræfter til sidst fordi man ikke havde spredt spilletiden over nok spillere. Hvordan bliver det så ikke i år, når truppen er tyndere og man på flere positioner kun har 1 spiller.

Ledelsen og ejerne har allerede formået at kvæle al optimisme og tro på fremskridt efter blot to spillerunder, hvilket er totalt inkompetent.

Jeg er ikke den store Moyes fan, men med det uhyggelig ringe transfervindue man har præsteret har Everton mere brug for ham end nogensinde før hvis nedrykning skal undgåes når skader og træthed uundgåeligt rammer spillerne i løbet af sæsonen.

At undgå nedrykning og ikke gå fallit er åbenbart summen af Evertons ambitioner år efter år, hvilket er sørgeligt.
Annonce