Snak

Mere indhold efter annoncen
Cahill blev i øvrigt udvist efter kampen for en batalje med Cabaye. Der gættes på at det var en slags hævn for Cabayes lidt triste behandling af en bolddreng i første halvleg.

Cabaye har været ude at undskylde lynhurtigt - så konspirationsteoretikerne tror der kunne være mere i sagen, da han åbenbart er ivrig efter at lukke den.

Mon ikke det ingen konsekvenser får?
-- COYB --
Ifølge flere sider tog Cahill kvælertag på Cabaye foran dommeren, så ville da være en skændsel hvis Cahill slap.

It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Jeg siger ikke han skal slippe - selvfølgelig skal han udvises.

Der er åbenbart mere til historien - og Cabaye accepterer åbenbart at han har aktier i det.
-- COYB --
Det havde ikke noget med bolddrengen at gøre.

Cabaye sagde noget rigtigt grimt til Cahill, og det er det han undskylder for.
Everton = Evigt liv eller pengene tilbage
Præcis, Cabaye burde nok også have haft rødt hvis dommeren har hørt det, hvilket det tyder på eftersom han fik gult.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Må jeg anbefale google.com, Yobo. Yderst fornuftigt redskab. Kuglerammen kan du selv beholde..

Og ja, hvis du er bare nogenlunde rask så ved du jo udmærket godt hvem der tog fejl.

PS: I kommer ikke i nærheden af CL.
Beklager Scotty, men du er helt gal på den.

tager man stillingen efter 20. runde, og så stillingen efter 38. runde, så er der kun 3 hold der har fået flere point end Everton. De 3 er Manchester City der har hentet 9 point mere, Manchester United der har hentet 12 mere og Arsenal der har hentet 2 point mere.

Newcastle har opnået præcis samme antal point som Everton i den periode, men har kun forbedret deres målscore fra +4 til +5, hvor Everton er gået fra -4 til +10.



http://www.premierleague…T_STANDINGS

http://www.premierleague…T_STANDINGS
VAR OUT, Premier League = Corruption
Du behøver ikke at beklage noget som helst da jeg som sagt ikke har haft lommeregneren frem.

http://www.stat-football…10.php?c=23

Enten tager linket fejl, ellers gør du. Either way suits me..

Ordinære med et par skarpe angribere, morsor? Det er ikke helt skævt, men eneste mand på årets hold er nu Colo. Og det var i høj grad forsvaret som bar os igennem indtil Steven Taylor røg på skadeslisten. Med ham havde vi næppe smidt mange af de dumme point (2-2 Wolves, 2-5 Fulham, 2-3 WBA, 0-4 Wigan) vi trods dit postulat endte med at gøre. Og så endte Ben Arfa med at få gang i karrieren igen. På dagen er han verdensklasse.

Med vores kommende europæiske deltagelse bør i dog kunne byde os op til dans næste år - forudsat at Jelavic (nul bredde) ikke går i stykker og Pienaar hentes tilbage eller andre kreative forstærkninger hentes ind.
Scotty:

Dit link kommer frem til præcis samme resultat som mine. Tror du har overset at dit link ikke automatisk sortere på pointene. Derfor står Everton konstant som nummer 7.
VAR OUT, Premier League = Corruption
@Scotty

Nu skrev jeg direkte at mit indtryk af Newcastle ikke var baseret på omfattende dokumentation. Igår så jeg dog intet der på nogen måde var imponerende. Tværtimod. Og det var da rart at Pardews småarrogante udtalelse blev smasket tilbage i hovedet på ham.

De resultater du nævner som dumme pointtab ser jeg som almindelige pointtab. Dumme pointtab er at tabe hjemme til QPR, Stoke, Bolton - udover en del triste uafgjorte.

Mht næste sæson regner jeg med at Everton har god mulighed for at slutte over Newcastle - om de så spillede EL-bold eller ej. Umiddelbart er ikke meget gået imod Newcastle denne sæson og den slags varer næppe ved. Modsat skal Everton ´bare´ starte rimeligt - hvilket der er mulighed for hvis Jelavic ikke er en døgnflue.

Der kan dog ske en del hen over sommeren - men kan Everton stille dette hold til august, er jeg optimist.
-- COYB --
Annonce